Barcelona počtvrté, bulvár či ulička

Hvězda vysázená do dlažby uprostřed náměstí Placa de Catalunya označuje geografický střed Barcelony. Zde se potkává staré město s novou zástavbou.

A dneska tady asi natáčí pokračování slavného rodinného filmu s názvem „Sám doma v Barceloně“.

Na Placa de Catalunya především začíná slavný bulvár La Rambla, katalánské srdce. Platanová alej lemující korzo uprostřed je podle mnohých jeden z nejatraktivnějších světových bulvárů. La Rambla dlouhá 1,2 km je neustále plná života. V každou denní i noční dobu je zde mnoho lidí i kapsářů.

Jsou na světě místa posvátná; jsou nejkrásnější ulice na světě. Podle místních je La Rambla jednou z nich. Já si ale říkám, že kdybych ji vyjmul, vypral, odstranil z ní kouzlo Barcelony a pak ji postavil někde jinde, nenašel bych na ní patrně nic zvláštního. Možná bych řekl, že je to docela pěkná ulice, ale dál už nic.

Na začátku La Rambla se zastavujeme u jedné fontány s pitnou vodou a ochutnáváme. Kdo se z ní napije, tak se vrátí do Barcelony. Tak uvidíme.

Na dolním konci třídy La Rambla poblíž starého přístavu se na Plaça del Portal de la Pau k nebi vypíná pomník Monumento a Colón mořeplavce Kryštofa Kolumba. Odhalen byl v roce 1888 u příležitosti Světové všeobecné výstavy Expo na počest prvních plaveb do Severní Ameriky.

Památník označuje místo, kde mořeplavec v roce 1493 vkročil na břeh po objevení Ameriky, aby poinformoval královský pár o své první objevitelské cestě.

Slavný mořeplavec drží v levé ruce svitek a jeho pravá ruka údajně ukazuje Evropě cestu z přístavu do Ameriky. Mě připadá, že jeho ruka však směřuje více na východ než na západ. Autora sochy se už asi nezeptám, co chtěl vyjádřit.

V Barceloně byl pro světovou výstavu v roce 1929 postaven německý pavilon, dnes označovaný jako Barcelonský, který navrhl Ludwig Mies van der Rohe. I přesto, že se jednalo o důležitou budovou z pohledu moderní architektury, dostala označení dočasná a po osmi měsících ji rozebrali.

Dnes tady stojí replika z roku 1986. Skupinou katalánských architektů za podpory města a vlády kladla důraz na provedení detailů jako u původní stavby, která je často přirovnávána k brněnské vile Tugendhat. Obě stavby byly navrženy ve stejném roce, mají stejného architekta i myšlenku.

Nemalé kouzlo má také Magická fontána. Jednotlivé trysky jsou rozloženy na několika místech podél třídy Avinguda de la Reina Maria Cristina. Hlavní fontána se nachází na úpatí Národního paláce.

Tryskající proudy vody připomínají tanec, který je navíc synchronizován s hudbou a světly. Alespoň tak jsem si to představoval. Jaká je skutečnost nevím, jelikož se fontána opravovala.

Telekomunikační věž Torre Telefónica, vrcholné dílo španělského architekta Santiaga Calatravy, si prohlížíme o kousek dál. Věž nedaleko Olympijského stadionu je vysoká 136 metrů a měli bychom v ní spatřit klečící postavu atleta, který zvedá nad hlavu pochodeň s olympijským ohněm. Kdyby mi to neporadili, tak by mě to asi nenapadlo.

Díky své orientaci funguje věž také jako sluneční hodiny. Svůj stín vrhá na kruhovou plošinu, která je pokryta lámanými dlaždicemi, při jejichž návrhu se nechal Santiago Calatrava inspirovat Antoni Gaudím.

Barcelona, to nejsou jenom významné či dominantní stavby, široké bulváry a rozlehlá náměstí, ale také místa, kam tolik turistů nechodí. Třeba úzké uličky.

Některé jsou vyzdobené.

Jiné jako by skoro přeměnili v botanickou zahradu.

Snad by měli mít v neděli otevřeno, ale pro jistotu si to přeložím. Zpočátku se mnou slovník nespolupracuje, ale posléze pochopím, že jsem sice ve Španělsku, ale především v Katalánsku. Při toulkách po Barceloně je potřeba zvolit správný slovník.

Katalánskou vlajku lze spatřit nejenom na úředních budovách či památkách, ale i na obyčejných domech.

*

Předchozí část: https://blog.idnes.cz/pavelliprt/barcelona-potreti-a-pozemska-smrt-bozskeho-umelce.Bg25040147

Pokračování:

*

(Všechny fotografie jsou z archivu autora)

Autor: Pavel Liprt | pondělí 7.4.2025 7:47 | karma článku: 8,48 | přečteno: 255x

Další články autora

Pavel Liprt

Koho jsme také nepotkali v Ústí nad Labem a okolí

Je dobré při cestování spojit zajímavé místo a nevšední zážitek. A to se nám opět podařilo, tentokrát v Ústí nad Labem a okolí.

4.1.2026 v 13:27 | Karma: 11,95 | Přečteno: 151x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Lehkost bytí nejenom v Újezdu nad Lesy

Přijďte se projít, zastavit a objevovat lehkost bytí, krásu literárního i výtvarného umění pod širým nebem.

26.12.2025 v 13:58 | Karma: 8,85 | Přečteno: 297x | Diskuse | Kultura

Pavel Liprt

Trochu Řím, možná Praha, ale především bavorský Bamberg

Sedm pahorků jako v antickém Římě, kamenný most jako ve stověžaté Praze, ale velké množství piva a pivovarů jako v Bavorsku.

10.12.2025 v 18:22 | Karma: 12,76 | Přečteno: 195x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Obrázky ze Šumavy aneb kde je voda, tam je život

Listopadová Šumava nás vítá studeným, až ledovým pohledem. Naštěstí příroda hrající všemi barvami brzy promluví, nám se zrychlí dech a zimu už vnímáme z jiného pohledu.

20.11.2025 v 18:23 | Karma: 11,92 | Přečteno: 205x | Diskuse | Cestování

Pavel Liprt

Země léčivých lázní a pálivých chutí i v říjnu září

V polovině minulého století objevili u městečku Bük místo očekávané ropy termální pramen a pak se děly věci. Já jsem u toho nebyl, tak napíši, co jsem zde spatřil v říjnu letošního roku.

5.11.2025 v 20:45 | Karma: 13,99 | Přečteno: 263x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Smrt účastníka Prostřeno! Petra Adamce: Kuchař z folklorního dílu odešel náhle v mladém věku

Petr Adamec zemřel náhle.
21. ledna 2026  14:54,  aktualizováno  23. 1. 7:31

Ve věku pouhých 32 let náhle zemřel Petr Adamec, známý z folklorního speciálu kuchařské soutěže...

Prahu čekají o víkendu výluky. Nepojede metro ani tramvaje pod Vyšehradem

Stanice metra B Českomoravská (21. listopadu 2024)
16. ledna 2026  10:49

Otevření zmodernizované stanice metra Českomoravská se blíží. Aby dopravní podnik stihl slibovaný...

Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti

Jídelna U Rozvařilů
17. ledna 2026  8:10

Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...

Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?

Zatopená soupravy na Florenci po povodních roku 2002.
17. ledna 2026  11:59

Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...

Poslední šance vidět český kubismus na Kampě. Výstava končí už za pár dní

V Museu Kampa se poprvé v takto rozsáhlém měřítku představuje jeden z...
23. ledna 2026  12:43

Už jen do 1. února je k vidění unikátní sbírka českého kubismu v pražském Museu Kampa. To má v...

Neznámý pachatel poškodil sekyrou výlohu kanceláře poslance Bartoše v Kutné Hoře

ilustrační snímek
23. ledna 2026  19:29,  aktualizováno  19:29

Neznámý pachatel poškodil sekyrou výlohu kutnohorské kanceláře opozičního pirátského poslance Ivana...

Ústavní soud odmítl stížnost Vodňanské drůbeže kvůli neproplacené dotaci

ilustrační snímek
23. ledna 2026  19:04,  aktualizováno  19:04

Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Vodňanská drůbež, která patří skupině Agrofert, vyplývá z...

Výrobci snižují procenta alkoholu, mladí mění návyky a Suchej únor sílí

ilustrační snímek
23. ledna 2026  20:05

Blíží se Suchej únor. Akce, kterou od roku 2013 organizuje Liga otevřených mužů. Cílem je oslovit...

Nové Město na Moravě 2025/2026: Vytrvalostní závod se povedl Voborníkové, skončila v TOP10

Vítězslav Hornig bojuje ve sprintu v Novém Městě na Moravě.
23. ledna 2026  19:46

Nejatraktivnější díl světového poháru v biatlonu pro českého fanouška je tady. Jeho sedmou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.