Šťastní lidé, nešťastná politika: konec mýtu o dezolátech
Navzdory převažující spokojenosti Čechů zaznívá výrazná nespokojenost s politikou. S tou je spokojeno pouhých 12 % občanů. Tento rozpor, odhalený průzkumy, zcela rozbíjí mýtus o frustrovaných kriticích, kteří prý jen ventilují osobní neúspěchy.
Je vyjádření nespokojenosti s politikou příznakem osobní frustrace, nebo projevem občanské angažovanosti? Fakta naznačují jasnou odpověď. Nespokojenost s politickou situací neznamená automaticky nešťastný osobní život.
Analytička STEM/MARK Jitka Haiderová to vystihuje přesně: „To, že lidé vyjadřují nespokojenost například s politickou situací či drahotou, neznamená nutně, že se subjektivně cítí nešťastní. Jen komentují svůj názor na současné dění.“ V této větě je obsažena podstata celého problému.
Přesto jsme dnes svědky tendence, kdy je kritika vůči politikům rychle označena jako projev frustrace neúspěšných lidí, či dokonce nálepkována slovem „dezolát“. Tato nálepka má jediný účel - odvést pozornost od obsahu kritiky k osobě kritizujícího. Je to způsob, jak se vyhnout věcné diskusi.
Český občan je překvapivě tolerantní k různosti politických názorů. Co však oprávněně kritizuje, je úroveň politického diskurzu, absence věcnosti a přemíra osobních útoků. Zmiňovaný průzkum agentury STEM/MARK uvádí, že spokojenost občanů pramení především „z rodiny, hezkého počasí, dětí a kvalitních mezilidských vztahů“. To je podle mě důkaz zdravého hodnotového žebříčku společnosti.
Kritika politiky tak není projevem frustrace, ale občanské odpovědnosti a zájmu o věci veřejné. Zralá demokracie takovou kritiku nejen snáší, ale přímo vyžaduje.
Nálepkování kritiků jako „dezolátů“ vypovídá víc o těch, kdo tyto nálepky používají, než o těch, jimž jsou určeny. Je to v konečném důsledku přiznání neschopnosti vést věcný dialog a odpovídat na legitimní kritiku věcnými argumenty.
Pavel Kovařík
Zlaté české ručičky opět na výsluní?

Zatímco umělá inteligence přebírá kancelářskou práci a ohrožuje miliony míst, řemeslo zažívá renesanci. Uvidíme brzy programátory, jak odkládají klávesnice a berou do ruky opravdové nářadí?
Pavel Kovařík
Konec středu: Proč lidem bereme hlas a pak se divíme, koho volí

Média a odborníci varují, že demokracii ohrožují extremisté. Skutečnost je možná přesně opačná. Co když lidé nejsou radikální, ale jen už mají dost nálepkování od těch, kdo se prohlašují za její ochránce?
Pavel Kovařík
Vojenský rozpočet roste: Jak se změní naše společnost?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Politici mění priority a s nimi i hodnoty celé společnosti. Jak tato proměna ovlivní charakter státu a principy, na kterých stojí naše civilizace?
Pavel Kovařík
Nové závody ve zbrojení: Kdo zaplatí skutečnou cenu?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Česko míří k výdajům 3% HDP. Nikdo se neptá, kdo to zaplatí. Vlády opakují, že „není jiná cesta“. Vrací se mentalita studené války, ale s většími dluhy?
Pavel Kovařík
Proč lidé nechtějí do armády: Pět důvodů, proč obrana státu netáhne

Armáda má vysokou důvěru veřejnosti, ale zoufale hledá nové rekruty. Proč je pro dnešní mladé lidi vstup do armády neatraktivní, i když instituci teoreticky podporují? Sociologický pohled na krizi vojenské služby.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan
Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...
Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská
Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...
Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče
Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...
Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu
Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...
- Počet článků 112
- Celková karma 24,56
- Průměrná čtenost 1524x
A také z nich, když bude nejhůř.
Pomáhám firmám, lídrům i veřejným institucím budovat značku, která vzbuzuje důvěru. Navrhnu vám komunikační strategii, postarám se o mediální výstupy i o to, aby váš LinkedIn konečně fungoval.
Nejsem agentura, ale partner, který s vámi jedná na rovinu. Veřejnou komunikaci řeším s přesahem, protože znám svět médií zevnitř. A rozumím i tomu, co se odehrává v zákulisí.
Jsem také sociolog. Zajímá mě, co se děje pod povrchem. Sleduji, jak se mění společnost, práce, důvěra i komunikace. Jsem spoluzakladatelem agentury Dors & Venabili, kde pomáháme firmám a institucím pochopit, co přináší umělá inteligence, a zavádět řešení, která jim šetří čas, peníze i nervy.
www.kovarikpr.cz
www.dorsvenabili.ai
www.linkedin.com/in/pkovarik