Jogurty z ciziny pašovat nejspíš nebudeme. Hrozba korporátního fašismu však sílí.
Návrh změny zákona na zajištění potravinové soběstačnosti v plné nahotě ukazuje, co znamená řídit stát jako firmu. Zákon, který má podle svých předkladatelů zvýšit potravinovou soběstačnost České republiky, je samozřejmě paskvil a nemá šanci. Jeho předkladatelé požadují, aby byl podíl potravin na našem trhu v příštím roce minimálně 55 %, do roku 2027 pak celých 85 %.
Opatření, kdy se stát snaží zákonem vynutit zvýšení podílu českých potravin na trhu, je v rozporu se základními principy tržní ekonomiky a nemůže fungovat. Leda by měli iniciátoři záměru připravený v záloze krok číslo dva, kterým masivně podpoří tuzemské producenty potravin (= DOTACE), aby zvládli uspokojit poptávku prostřednictvím české produkce. O to více by se ovšem vzdálili tržnímu hospodářství směrem k hospodářství plánovanému.
A to už jsme tu měli. Prázdné regály, luxusní zboží vyšší kvality pouze v Tuzexech nebo u pokoutných veksláků, podpultové zboží za příplatek.
Člověk nemusí být ekonom, aby si domyslel, že navrhované opatření povede nejen k omezení nabídky potravin, její šíře i kvality, ale i ke zvýšení cen. Množství firem, které se věnují produkci potravin, je omezené. A množství firem, které jsou schopné dodávat zboží do řetězců, je ještě méně. Budou to pak právě tyto firmy, které budou diktovat podmínky. A budou to tyto firmy, do kterých budou směřovat státní dotace.
To ví nejspíš i Andrej Babiš. Agrofert zaparkovaný ve svěřeneckých fondech by díky tomuto zákonu dostal naservírované další obří sousto. Na úkor všech ostatních, vyjma několika obřích agropotravinářských koncernů.
Proti návrhu novely se ostře postavila Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR). To je samo o sobě velmi výmluvné. Předseda ASZ ČR varuje, že takováto opatření "omezují spotřebitelskou nabídku, ohrožují konkurenční prostředí a mohou přispět k dalšímu zvyšování cen." ASZ ČR deklaruje, že zvýšení podílu českých potravin na trhu pomůže především uvolnění předpisů a zjednodušení podmínek pro zemědělce a potravináře, zejména pak drobné sedláky, případně podpora lokálních trhů. Ne direktivní nastavování jakýchkoli limitů.
Stanovisko a návrhy ASZ ČR, ač to může znít trochu paradoxně, jsou v přímém rozporu se zájmy zemědělské loby. Ta totiž hájí především zájmy velkých koncernů. A tady se právě ukazuje, kdo na které straně stojí. Kdo opravdu hájí zájmy českých sedláků, rodinných farem a drobných výrobců potravin, a tím pádem také všechny ty ušlechtilé hodnoty, jako je rozvoj venkova, podpora drobného podnikání, trvalá udržitelnost v péči o půdu a krajinu, a v konečném důsledku zejména zájmy českých spotřebitelů.
Obávám se, že předkladatelé pozměňovacího návrhu novely zákona o potravinách z ANO a SPD to nejsou. Jejich návrh spíše nahrává velkým korporacím, jejichž zemědělské a výrobní postupy mají často vysloveně průmyslový charakter. Nějaká udržitelnost jim je většinou ukradená. Chtějí tvořit zisk (což je legitimní, to nezpochybňuji) a to většinou za jakoukoli cenu, i když jejich výrobky kvalitou pokulhávají. Proto se jim hodí státem garantované odbytiště. Problémy tolik diskutované dvojí kvality potravin rázem odpadnou. Lidé budou nuceni kupovat to, co je.
V tomto ohledu mě zarazilo, že se pod návrhem podepsalo také několik poslanců dalších stran. Zejména mě zarazil podpis lidoveckého předsedy Mariana Jurečky, jehož strana má podporu drobných zemědělců ve svém DNA. Alespoň jsem si to myslel.
Sám Babiš se typicky staví k návrhu rezervovaně, vždyť s tím přišli jiní. Nicméně jeho slova z poloviny dubna prozrazují, odkud vítr vane. Cituji: „Potřebujeme se zamyslet nad soběstačností v potravinách a taky si vzpomenout na ty zemědělce."
Na celé věci mě uklidňuje to, že takovéto opatření se ve své podstatě rovná zavádění (nepřímých) cel, čímž nabourává pravidla vnitřního trhu EU. Už z tohoto důvodu je toto opatření neprůchozí.
Pašovat jogurty a brambory přes hranice tedy asi v dohledné době muset nebudeme. Přesto tento návrh beru jako důrazné varování a ukázku snah o ovládnutí a rozparcelování českého trhu s potravinami ze strany několika zemědělsko-potravinářských korporací.
Celá záležitost je také varováním, jak tenká linie nás dělí od nastolení korporátního, či možná spíše holdingového, fašismu. Vše v zájmu státu, stát jako obří holding. Občané jsou podřízení státu, poslušni zájmům holdingu.
Nevidím Andreji Babišovi do hlavy, nepodsouvám mu to, ale jak moc se budu mýlit, když to označím za zhmotnění snu člověka v jeho pozici o prolnutí České republiky s vlastním agrokombinátem? To je možná skutečný význam toho, co znamená "řídit stát jako firmu". Už dnes například vidíme, jak je český stát prostřednictvím svých institucí nucen bránit zájmy Agrofertu před zlou Evropskou komisí, alespoň jak to interpretují opoziční politici a některé média.
Pokud by zákon umožnil vytvoření monopolu několika firem na trhu potravin, nepůjde o zajištění soběstačnosti ČR, kterou předkladatelé svůj návrh obhajují. Výsledkem bude zajištění totální kontroly nad potravinovými zdroji v rukou několika velkých firem. Potom už nebude muset Babiš a jemu podobní řešit dohadování s Evropskou komisí o střetu zájmů nebo pravidlech o rovném přístupu k trhu, protože jim kontrola nad potravinami defakto zajistí totální kontrolu nad obyvateli své země. Nějakou EU už pro své bezprostřední ekonomické zájmy nebudou potřebovat.
Pavel Kovařík
Konec středu: Proč lidem bereme hlas a pak se divíme, koho volí

Média a odborníci varují, že demokracii ohrožují extremisté. Skutečnost je možná přesně opačná. Co když lidé nejsou radikální, ale jen už mají dost nálepkování od těch, kdo se prohlašují za její ochránce?
Pavel Kovařík
Vojenský rozpočet roste: Jak se změní naše společnost?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Politici mění priority a s nimi i hodnoty celé společnosti. Jak tato proměna ovlivní charakter státu a principy, na kterých stojí naše civilizace?
Pavel Kovařík
Nové závody ve zbrojení: Kdo zaplatí skutečnou cenu?

Evropa spouští zbrojní program za 800 miliard eur bez veřejné debaty. Česko míří k výdajům 3% HDP. Nikdo se neptá, kdo to zaplatí. Vlády opakují, že „není jiná cesta“. Vrací se mentalita studené války, ale s většími dluhy?
Pavel Kovařík
Proč lidé nechtějí do armády: Pět důvodů, proč obrana státu netáhne

Armáda má vysokou důvěru veřejnosti, ale zoufale hledá nové rekruty. Proč je pro dnešní mladé lidi vstup do armády neatraktivní, i když instituci teoreticky podporují? Sociologický pohled na krizi vojenské služby.
Pavel Kovařík
Velký bratr nikdy nespí: Argumentář pro vládní činitele, aby to šmírování konečně prošlo

Vláda zná každou stránku, kterou jste navštívili. Každou adresu. Každé kliknutí. Zní to jako sci-fi? Jenže brzy nebude. Úřady to už plánují, jak odhalili novináři. Politici teď couvají a tvrdí, že o ničem nevěděli.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Šli jsme s nimi pro rozstřílené notebooky. Interventka o pomoci rodičům obětí z FF
Premium Od tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy uběhl rok a čtvrt. Střelec tehdy...
Ropovod TAL posílil, Česko už ruské dodávky nepotřebuje. Družba však zůstává
Premium Česká republika je od třetího dubnového týdne výhradně zásobována neruskou ropou, a to západní...
Slintavka škodí, i když tu není. Decimuje český agroturismus
Strach ze slintavky a kulhavky nezkomplikoval jenom chod zemědělských podniků, ale zkazil mnoha...
Smrt, nebo očištění? Odsouzený ruský generál jde na frontu v trestní jednotce
Premium Z červených lampasů do maskáčů trestní jednotky se musel převléknout ruský generál Ivan Popov,...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 110
- Celková karma 24,84
- Průměrná čtenost 1536x
A taky z nich, když bude nejhůř.
Pomáhám firmám, lídrům a veřejným institucím budovat značku, která má důvěru. Navrhnu vám komunikační strategii, postarám se o mediální výstupy i o to, aby váš LinkedIn konečně fungoval. Když přijde krize, budu stát na vaší straně. Včas, přesně a bez klišé.
Nejsem agentura, ale partner, který vás vezme vážně. PR řeším s přesahem, protože znám svět médií zevnitř. A chápu i zákulisí veřejné komunikace.
A taky jsem sociolog. Zajímá mě, co se děje pod povrchem. Sleduji, jak se mění společnost, práce, důvěra i jazyk. Moje texty jsou o tom, co v médiích běžně nenajdete, ale co všichni vnímáme.
www.kovarikpr.cz
www.sociolog.cz
www.linkedin.com/in/pkovarik