Pravidla pití alkoholu

Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán. I když je to k nevíře, velká většina lidí neumí správně pít. Nejprve si musíme ujasnit, k čemu nám má alkohol posloužit. Jestli je vašim primárním cílem se ztřískat pod obraz, dál ani nečtěte, to zvládnete sami bez jakékoliv rady a pomoci. Chcete-li si ho naopak správně užít, budiž vám je těchto pár rad ku prospěchu.

neznáný

1. Víte kdy dost?
Alkohol je bezpochyby droga a návyková látka. S tím souvisí dvě věci. Jednak každý uživatel zvyšuje postupně dávky a vytváří se u něj určitá tolerance. Jinak musí pít dlouhodobý abstinent, a na jinou dávku je zvyklý pravidelný konzument. O notorických alkoholicích toto není, ti mají už úplně jiná pravidla, neb nad nimi již alkohol natrvalo zvítězil. Druhá věc je ta, že pokud vypijeme přiměřeně malé množství alkoholu a dostaví se euforie a uživatel má tendenci tuto euforii zvyšovat dalším a dalším pitím. Zvýšení euforie se nedostaví, naopak dojde nepozorovaně k opilosti.

Chceme-li si tedy pití užít, musíme dobře znát svou hranici a tu v žádném případě nepřekračovat! 

Jistě, okolí vás může nutit pít, v tom případě doporučuji prostě poslední sklenici nedopít a nechat poloprázdnou. V takovém případě se výzvě k dalšímu pití zpravidla vyhnete.

2. Víte co pijete?
Alkohol můžete pít v různých formách. Jednoduché rozdělení pro naše potřeby je:
Pivo –  4-8 % alkoholu
Víno a koktejly – 8-12 % alkoholu
Různé likéry, alkoholizovaná vína a podobně – 12-25 % alkoholu
Tvrdý alkohol – 25 % alkoholu a víc

Nikdy nepijte alkohol z pochybného zdroje.

Otrava methanolem je všeobecně známá, ale nebývá tak častá. Různé slivovice a třebas Skotská ho obsahují až 7%. Přednostně se totiž metabolizuje ethanol, takže methanol nestihne působit jedovatě. Ty největší kocoviny totiž většinou nejsou přímo z alkoholu, ale z ostatních vyšších alkoholů (propanol, isopropanol, butanol atd.) potažmo aldehydů a ketonů které, tento nekvalitní alkohol přirozeně provází. Podaří-li se vám přeci jen něčím podobným přiotrávit, první pomoc je vyvolat zvracení a požít přiměřeně větší množství čistého alkoholu / nejlépe nějaké certifikovaná vodka / doplněno větším přísunem tekutin, nejlépe vody nebo minerálky. Tělo pak přednostně zpracovává ethanol a ostatní se stihne vyloučit močí z organizmu ven dříve, než začne působit jedovatě. Samozřejmě je potřeba vyhledat urychleně lékaře.

3. Alkohol může pít jen zdravý člověk.
Jinými slovy, pokud ho pije nemocný,  oslabený organizmus reaguje na alkohol úplně jinak a mnohdy stačí velmi málo k nežádoucím efektům. Navíc kolize s některými léky  je nevhodná, tedy:

Pijte alkohol pouze jako zdraví jedinci. Nastávající maminky by v prvních 6 měsících těhotenství neměly pít vůbec a i pak jen velmi málo.

Předpokládám, že je to samozřejmost. Chcete-li mít organizmus dobře připravený na zpracování alkoholu, doporučuji zvýšený přísun vitamínu C, který tento metabolický proces spotřebovává.

4. Ředit, ředit a zase ředit.
Chcete-li si alkohol užít a zároveň relativně rychle vystřízlivět, pijte co nejméně koncentrované nápoje a doplňte další přísun tekutin nealkoholickými nápoji. Například na jednu dvanáctku vypijte ještě poloviční objem jiné tekutiny. Pijete-li víno, pijte souběžně alespoň stejné množství minerálky, nebo si udělejte vinný střik 1:1. Pijete-li tvrdý alkohol, opravdu nezapomeňte každého panáka přiměřeně naředit přísunem jiné tekutiny. Vyplatí se to. Velké množství alkoholu se pak vyloučí v moči a organizmus je jím méně zatěžován.

5. Před pitím se najezte, zacvičte si.
Nikdy nepijte na lačno. Pokud alkohol popíjíte k jídlu, část se ho spotřebuje již při trávicích procesech a jeho vstřebávání není tak rychlé. Pijete-li alkohol v kombinaci s nějakou fyzickou činností, je tento tělem zpracováván mnohem rychleji a spotřebováván na energii.

 

6. Jak tedy postupovat chcete-li rychleji vystřízlivět?
Pokud chceme rychleji vystřízlivět, musíme splnit následující kombinaci. Pít opravdu pouze přiměřenou dávku alkoholu. Zajistit dostatečný přísun nealkoholických tekutin, čímž podstatnou část alkoholu vyloučíme s močí. Zajistit zvýšený přísun vitamínu C. Zajistit dostatečnou fyzickou námahu. Stále bude ale potřeba čas na vystřízlivění a žádná zázračná pilulka vám nepomůže.

 

7. A co dělat, když se nám to vymklo z rukou a máme druhý den  kocovinu?
Za svůj život jsem četl různé návody. Většinou ale to byly mýty a pověry. Mám ale jeden léty prověřený recept. Cítíte-li se po prohýřené noci pod psa, v hlavě houkají sovy, či si tam dali dostaveníčko permoníci, doporučuji jednoduchý postup. Otevřete si jednu desítku a i přes aktuální odpor k alkoholu vypijte alespoň tři deci. Do 10 minut se vše napraví. Říká se tomu Pivo-vyprošťovák. 

 

Přeji všem pěkného Silvestra a šťastný nový rok 2009.

Autor: Pavel Kolář | středa 31.12.2008 12:45 | karma článku: 35,94 | přečteno: 13487x
  • Další články autora

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

22.8.2017 v 13:43 | Karma: 19,91

Pavel Kolář

Absurdistán2

13.7.2016 v 20:13 | Karma: 31,31

Pavel Kolář

Absurdistán

12.7.2016 v 22:33 | Karma: 42,31