Všehoschopný

Vít Bárta je předsedou klubu Věcí veřejných. Pokud jde o jeho samotnou stranu, tak za jejím úspěchem stojí sponzoři. Tak například firma ABL tam v roce 2009 proinzerovala 12,3 milionu korun. Nebo jako příklad poslouží štědrý milionář Bakala, který daroval pravici celkem 28 milionů korun, z toho 8 milionů straně TOP09, ODS 15 milionů a Věcem veřejným částku 6 milionů korun.

Ano, Bárta na jedné nahrávce tvrdí: "Kdo dá straně 20 nebo 50 milionů, bude později chtít něco navíc." A to konkrétně státní zakázku. Bárta mluví o tom, že k tomu je zapotřebí mít lidi na svých postech ve vládě a státní správě, aby plán vyšel. Dále mluví i o tom, že mnozí podnikatelé vstupují do politiky kvůli byznysu. Upozorňuje na to, že firma musí mít větší vliv v politice. Protože o veřejných zakázkách rozhodují politici. Jde například o zakázky od radnic, nemocnic nebo úřadů.

Na jedné z nahrávek Bárta otevřeně přiznává: "Je třeba si přiznat, že my jako TOP Management se chováme stejně jako dosavadní elity a společenský systém. Děláme maximum pro minimalizaci daňové zátěže, korumpujeme, podporujeme protekcionismus. A v mnoha případech podporujeme elity, které egoisticky poškozují celospolečenské zájmy." 

Vít Bárta byl kromě toho ještě majitelem firmy ABL - tedy jedné z největších bezpečnostních agentur. Tato agentura mu také sloužila ke sledování nebo vydírání politiků. Bárta v jedné z nahrávek mluvil o tom, že moc získá postupně tím, že umí uplacené politiky a úředníky řídit. Tyto lidi měla firma ABL za úkol sledovat, aby na ně měla cokoliv, třeba nějaké kompromitující materiály, čímž by je držela v šachu. Dále v ABL fungoval propracovaný systém na vymazávání nebo žehlení dopravních přestupků. Byla to taková poslední záchrana pro řadu vlivných lidí. Ti se obraceli na ABL, protože věděli, že mají páky to nějak zařídit. Zřejmě přes své kontakty u policie nebo pražském magistrátu.

Bárta v další nahrávce prohlašuje: „Nemůžeme oddělovat ekonomickou a politickou moc. Dnes politická a ekonomická moc splývá. Peníze plodí moc a moc plodí peníze.“ Bártova strategie by se tedy dala přirovnat k privatizačnímu projektu veřejné moci. V tomto případě by ale politika za takových okolností přestala sloužit občanům. Stala by se nástrojem k prosazování privátních ekonomických zájmů velkých businessmanů.

Skutečným důvodem, proč mnohdy některé strany mluví o boji proti korupci je jednoduchý. Jedná se o jednoduchý maskovací manévr. Zloději totiž potřebují tmu, aby se na jejich podvody nevidělo.

Zdroje:

 

http://zpravy.idnes.cz/veci-verejne-hospodareni-bakala-barta-vladni-koalice-f9m-/domaci.aspx?c=A110331_101722_domaci_kop (on-line text 31. 3. 2011)

KMENTA, Jaroslav, Superguru Bárta. 1. vyd. Praha: nakladatelství JKM - Jaroslav Kmenta, 2011. 348 s. ISBN 978-80-87569-03-0

Autor: Pavel Herman | neděle 12.5.2013 10:30 | karma článku: 17,56 | přečteno: 860x