Pořádat letní párty je obtížné jako pořádat punk za minulého režimu

Uspořádat letní rave párty (tím mám na mysli D´n´B, techno, house či tekk) je v současnosti  stejně obtížné jako za bývalého režimu punkové koncerty. Tehdejší punkrockové kapely zažívaly situace, kdy běžná věc jako zorganizování koncertu připomínala bojovou hru. Stačí si jen přečíst knihu „Kytary řev aneb co bylo za zdí,“ která popisovala represe tehdejšího hroutícího se režimu koncem 80. let 20. století.

Zatímco v letech 1985 – 1989, kdy se hroutil tehdejší systém nazývaný PS3 (tzv. „přestavba na kapitalismus“) a punkeři se potýkali s represemi, tak v současnosti si mohou klidně pod hlavičkou mainstreamu svoje noty brnkat třeba na (předražených) letních festivalech jako je Trutnov nebo Master of Rock, které státu odvádějí parádní službu v podobě DPH a spotřební daně.

V současnosti jsme se mohli s největší represí setkat například na CZECH TEKKu v roce 2005, kdy se potom novinářům a politikům mnohem lépe odůvodňovala policejní brutalita, když obušky dopadali na údajné nebezpečné anarchisty. Nemusím ani připomínat Technopárty v Holešovicích, kde podle svědků policisté rozdávali rány, kopance, trhali dredy a mlátili holky ve jménu demokracie a svobody, ačkoliv se jednalo o předem ohlášené akce se kterými souhlasili majitelé objektu.

Uspořádat letní akci v oblasti Vyškovska také připomíná bojovou hru. Například v Moravských Málkovicích, Bohatých Málkovicích a Letošově se letos nepodařilo uspořádat letní párty (samozřejmě daleko od uvedených obcí). A aby toho nebylo málo, tak v Bučovicích zrušili letos letní diskotékové noci zřejmě kvůli hluku – jako by pro město bylo velkým problémem posílit ranní hlídky kvůli toulajícím se a hlučným opilcům. Posléze byla také další letní párty (Drum Fusion) zrušena ve Štěchově u Blanska. A to i přes to, že se jednalo o charitativní akci pro dětský domov.

Tady je vyjádření pořadatelů:

A každý rok je to stejné. Mám ten pocit, ať už se rozhodnete pro jakékoliv koupaliště v českém státě, byť sebevíc od obytné části obce. Můžete mít ochranky kolik chcete, můžete mít areál do rána perfektně uklizený, aniž byste ovlivnili chod koupaliště v následujícím dni, můžete přidat ostrahu na parkoviště, hlídat povolené hlasitostní limity v db, nabídnout dar obci v podobě finanční části ze vstupného (Moravské Málkovice) nebo finanční dar hasičskému sboru (Bohaté Málkovice) atd, prostě můžete mít všechno, ale ne  „techno“ párty. V opačném případě budete muset začít hrát třeba dechovku nebo country a zcela určitě nebudete potřebovat ani ohlášku, na to dejte krk.“

Zatímco dnes se zastupitelé obcí činí ve všemožných zákazech včetně vyhlášek, které jsme v malých obcích a městech neznali ani za komunistů jako například plošný zákaz pití alkoholu, tak pro ně není problémem klidně vyhlásit průmyslovou zónu v obytné zóně nebo spalovnu kilometr od obce. Například drtičku stavebního odpadu a prach ze sutí, cirkulárka místní pily, hospodářská zvířata a hnůj jednoho zastupitele přímo za domy obyvatel. A to vše na poklidném předměstí každý den, nikoliv daleko za městem jednou ročně.

Tímto článkem chci upozornit na to, že všichni jsme si rovni, ale zastupitelé a majitelé továren jsou vůči nám zkrátka rovnější, a to i před zákonem.

Autor: Pavel Herman | sobota 9.8.2014 15:58 | karma článku: 20,17 | přečteno: 2132x