Pietní akt za padlé vojáky ve Východním moři (2018)

Dne 14. března 2018 proběhla v Praze vzpomínková akce na vojáky, kteří před 30-ti lety obětovali svůj život za suverenitu Vietnamu ve Východním moři (Jihočínském moři).
Pietní akt za padlé vojáky ve Východočínském moři (Jihočínském moři)

Je tomu již 30 let od doby, kdy se v České republice konal první pietní akt za padlé vojáky, kteří obětovali svůj život za národní suverenitu při obraně útesu Gac Ma (Johnson South Reef) v námořní bitvě dne 14. března 1988.

Na zasedání dne 14. března 2018 vystoupil vedoucí organizačního výboru Nguyen Dinh Hoi, který je válečným veteránem. S emocemi připomínal historii bitvy v Gac Ma a mluvil o námořní bitvě a vojácích, kteří bránili suverenitu Vietnamu na moři a ostrovech. Pan Hoi prokázal hlubokou vděčnost vietnamské komunitě za úctu k padlým bojovníkům.

Vzpomínková akce proběhla za podpory organizátorů vietnamského buddhistického sdružení a Asociace vietnamské kultury a umění v ČR. Součástí akce byla hudební přehlídka spojená s benefičním programem, kde se vybíraly peníze na výstavbu domů pro rodiny padlých vojáků.

Součástí pietního aktu byla i filmová projekce a výstava map ohledně vietnamské suverenity nad mořem a ostrovy ve Východním moři (Jihočínském moři). Nechyběla zde i petice zaslaná Evropskému parlamentu a protestní dopis proti čínskému velvyslanectví v České republice s požadavkem pro Čínu o ukončení činností, které zvyšují napětí ve Východním moři (Jihočínském moři), dodržování mezinárodního práva v souladu s Úmluvou OSN o mořském právu (UNCLOS) a sporů ve Východním moři (Jihočínském moři) prostřednictvím mírových opatření.

 

Přílohy:

1. Překlad Petice

2. Překlad Protestního dopisu

 

1. PETICE

 

Vietnamští vlastenci v České republice

Petice vietnamských patriotů v České republice, která požádala Čínskou lidovou republiku (Čínu), aby okamžitě zastavila veškeré činnosti, které porušují vietnamskou suverenitu ve Východním moři (Jihočínském moři) a zvyšují napětí v regionu.

Tato petice bude předána českým a evropským politickým orgánům.

 

PETICE

V roce 1974 Čína nelegálně napadla souostroví Vietnamského Hoang Sa (Paracel) ve Východním moři (Jihočínském moři). V roce 1988 Čína použila své vojenské síly k obsazení Johnsonova útesu, souostroví Truong Sa (Spratly) ve Vietnamu. Od té doby Čína pokračovala s expanzivní a vojenskou politikou využívající energii ve Východním moři, když vytáhla demarkační linii, tzv. „Linku Nine Dash“ s nároky na 90% Východního moře (Jihočínského moře); realizovala rozsáhlou rekultivaci půdy, budovala a militarizovala umělé ostrovy atd. Aktivity ze strany Číny nerespektují práva dotčených zemí, mezinárodní právo, zásady svobody plavby a Deklaraci o chování smluvních stran v Jihočínském moři (DOC), která se vztahuje i na Čínu.

Čína v nedávné době vystupňovala napětí ve Východním moři (Jihočínském moři), když dokončila modernizaci stávajících vojenských a civilních infrastruktur a začala s nasazováním nových infrastruktur jako letecká pásma, jaderné elektrárny, nemocnice, školy, kina atd. pořádáním vojenských cvičení, ve kterých se používají strategické zbraně jako letadlové lodě, podvodní drony, stíhací letouny J-20 stealth atd. Čínská činnost vážně porušuje vietnamskou suverenitu nad souostrovím Hoang Sa a Truong Sa včetně svrchovaného práva a jurisdikci Vietnamu nad jeho vodami, mezinárodním právem a dalšími souvisejícími pravidly a předpisy.

Vzhledem k ekonomickému a geostrategickému významu východního moře, my vietnamští vlastenci v České republice a naši čeští i zahraniční přátelé vyzývají české, evropské a celosvětové politické orgány:

- odsuzovat čínské vojenské síly využívající aktivity ve Východním moři a její jednostranné akce, které porušují vietnamskou suverenitu nad souostroví Hoang Sa a Truong Sa včetně svrchovaného práva a jurisdikce ve Vietnamu, které zpochybňují mezinárodní právo a další související pravidla a nařízení, komplikují situaci, zvyšují napětí a podkopávají mír, stabilitu a bezpečnost v tomto regionu;

- požádat Čínu, aby dodržovala Úmluvu OSN o mořském právu z roku 1982 (UNCLOS), respektovat udělení Stálého rozhodčího soudu v Haagu ze dne 12. července 2016 a plně a účinně provádět Deklaraci o chování v Jihočínském moři (DOC), upřímně vyjednávat a v nejbližší době podepsat Kodex chování (COC) na základě přijatého rámce ASEANU.

- požádat Čínu, aby zastavila veškerou militarizaci, která mění status quo, zvyšuje napětí ve Východním (Jihočínském moři); podporovat a urychlit proces řešení všech sporů ve Východním moři prostřednictvím mírových prostředků založených na mezinárodním právu.

 

V Praze, 14. března 2018

 

2. PROTESTNÍ DOPIS

 

Komu: velvyslanectví Vietnamských vietnamských vlastenců Pelléova 1116/ 18a, 160 00 Praha 6-Bubeneč, Česká republika

Odkaz: Protest

 

Vážená paní velvyslankyně,

 

My, vietnamští expatriáti v České republice a naši čeští i zahraniční přátelé, podepsaní níže formálně předkládáme touto protestní listinou vám a dalším čínským vůdcům následující body:

1. Rozhodně protestujeme a požadujeme, aby Čína okamžitě zastavila veškerá jednostranná opatření ve Východním moři (Jihočínské moře), která porušují vietnamskou suverenitu na souostrovím Hoang Sa a Truong Sa (Paracel a Spratly Islands), jakož i svrchovaná práva a jurisdikci Vietnamu nad jeho vodami, mezinárodním právem a dalšími souvisejícími pravidly a předpisy. Nedávné aktivity Číny, včetně dokončení modernizace stávajících vojenských a civilních infrastruktur, jakož i zavádění nových infrastruktur v oblasti Východního moře (Jihočínské moře) jako jsou letištní dráhy, jaderné elektrárny, nemocnice, školy a kina atd.; kteří používají vojenská cvičení, kde jsou používány strategické zbraně jako jsou letadlové lodě, podvodní drony, stíhače J-20 stealth, atd. a tímto jen komplikují situaci, zvyšují napětí a podkopávají mír, stabilitu a bezpečnost v regionu.

2. Požadujeme po Číně, aby dodržovala Úmluvu OSN o mořském právu z roku 1982 (UNCLOS), respektovala udělení Stálého rozhodčího soudu v Haagu dne 12. července 2016 a plně a účinně prováděla Deklaraci o chování v Jihočínském moři (DOC), která se vztahuje i na Čínu, neustále jedná o podepsání Kodexu chování (COC) na základě přijatého rámce s ASEAN.

3. Důrazně požadujeme, aby Čína odstoupila od všech nezákonně obývaných ostrovů ve Východním moři (Jihočínském moři), respektovala suverenitu Vietnamu, jakož i právo suverenity a jurisdikci Vietnamu nad svými vodami a chovala se zodpovědně, aby nedošlo k poškození regionálního míru, stability a bezpečnosti.

 

Vážená paní velvyslankyně,

 

Vietnamští lidé chtějí žít v míru a v souladu s ostatními národy v regionu i ve světě. A věříme, že Číňané chtějí totéž. K tomu je zapotřebí respektovat národní svrchovanost a územní celistvost.

Všude, kde žijeme, budou vietnamští vlastenci určitě stát spolu, aby ochránili naši národní svrchovanost a územní celistvost, které jsou ospravedlněny dostatečnými právními a historickými základy.

Vyzýváme vás a důstojnost čínských vůdců. Znovu vás žádáme, abyste přiznali pravdu o historii, respektovali naši národní svrchovanost a územní celistvost a okamžitě urychlili tyto tři výše zmíněné body.

 

V Praze, 14. března 2018

Autor: Pavel Herman | sobota 17.3.2018 13:51 | karma článku: 0 | přečteno: 59x