Jak jsem si nainstaloval GNOME 3

Slavný zázrak gnome 3 je na světě a já při instalaci Fedory 15 jsem se rozhodl, že si ho vyzkouším. Protože jsem se si už párkráte naběhl, nechal jsem fedoru v základním nastavení a neexperimentoval jsem. Zvlášt u novinek se to vyplatí.

Základní instalace fedory proběhla jak u většiny linuxových distribucí naprosto bez problému. Hackování různých konfigů už je léta minulostí. To říkám čistě pro "zasvěcené kritiky", kteří cituji : "Linux zkoušeli před 10 lety a vůbec se jim nelíbil"(Ano v tom čase se zas mě nelíbili Windows 95 a jejich modrá smrt:)

Po instalaci se mě  však zmocnila stále se zesilující nejistota.  Netbookovský trend, který dle mého v brzké době až na mobily rychle zapadne na propadlišti dějin tu zakraloval. Ona pověstná teorie jednoho aktivního okna, tu silně dostává na zadek. Pokud jste zvyklý si otevřít jedno okno a v druhém sledovat data a případně si mezi jednotlivými okny data přesouvat rychle na to zapomeňte.

 

Vytrácí se i klasická jednoduchá nabídka, kde vše vyřešíte jedním kliknutím. Kliknutí jsou teď převážně 2. O to více je flustrující, že klikáte stále do jednoho bodu. Z levého horního rohu obrazovky prudce do pravého občas i do dolní poloviny, takže každé kliknutí musí být zákonitě co nejdál.

Další nepříjemnou vlastností, která je pro mě také velmi zásadní je při jakémkoliv přechodu do další aplikace nutnost vyvolat si přes celou obrazovku seznam běžících aplikací. Myšlenka je to určitě lákavá pro designera, protože toto okno, plné již zminovaných zásadních nedostatků,(již zminovaný dlouhý "klik")  vypadá hezky a zajímavě, ale v praxi nepoužitelné. Neustálý proklik a rendrování nabídky určitě pěkně cvičí s grafickou kartou, ale ještě více s mou hlavou, které neustálé blikání opravdu nedělá dobře. Tady je na místě otázka na génia, který tuto hovadinu vymyslel."Zkoušel sis ty Eisteine dělat na notebooku s touto funkcionalitou celý den?" No asi ne.

Tray až doteď houfně využívaná k informacím o stavu různých aplikací "umně" ukrytá pod nabídkou aplikací?? No pardon to je kiks.

Díky těmto 3 základních funkčním chybám je téměř jisté, že se GNOME 3 nemají šanci prosadit.

Abych jen nekritizoval, našel jsem zajímavé věci v oblasti omezení puštěných stejných aplikací  firefox, gedit atd. což je určitě zajímavá myšlenka, automaticky pouštět jen další založku v aplikaci. Určitě dobrý počin, spořící pamět. I grafické prvky jsou pěkné, dobře se vykreslují a celkem ladí.

Dobré jsou také pověstné bubliny s message, určitě dobře fungují

To je však asi tak vše co mohu o GNOME 3 říci pozitivního.

Takže shrnutí

1. Křížové kliky přes celou obrazovku při pouštění aplikací

2. Neustálý zbytečné ukrývání plochy při změně aktivní aplikace a vykreslovací šoky

3. Dvě okna, po dlouhém praní možné jen s obtížemi

4. Znásilněné chování uživatele

 

Výsledek?

 

Děkuji nechci.

 

 

Autor: Ales Pavel | pátek 1.7.2011 23:10 | karma článku: 7,64 | přečteno: 1528x
  • Další články autora

Ales Pavel

Československo 1945

14.1.2024 v 16:21 | Karma: 23,82

Ales Pavel

Pochovejme Evropana

11.4.2022 v 16:30 | Karma: 6,63

Ales Pavel

Šli jste taky na Gotta?

13.10.2019 v 9:57 | Karma: 17,37

Ales Pavel

Když draka bolí hlava - recenze

9.11.2018 v 23:05 | Karma: 10,69