Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olympijská nástupová kolekce aneb Návrat poznání?

Návrhář Jan Černý za svůj bezpohlavní plášť, což měla být „brutálně speciální“ oversize kombinace českého baloňáku a ve Francii oblíbeného trenčkotu, zpočátku schytal pořádnou bídu.

Kritizovaný byl střih (vypadá jako župan), barvy (špinavý plášť na konci výtvarky) i ona „bezpohlavnost“. Jiní naopak chválili, že kolekce navazuje na současné dění ve světě módy a že unisex je symbolem rovnosti.

Mně se ty flekaté pláště sice taky nelíbily, ale přesto mě svým nepřehlédnutelným výtvarným stylem a symbolikou zaujaly. Vzpomněl jsem si na dva tisíce let staré gnostické příběhy o stvoření Adama a napadlo mě, jestli nemají něco společného s naší dobou. (Jméno Adam používáme jako mužské jméno, ale slovo adam doslova znamená člověk.) Nadto jsem se seznámil s termínem „oversize“ a se zájmem jsem zapátral po životě a díle rozporuplného českého grafika a malíře Vladimíra Boudníka, který byl návrháři inspirací.

Je důležité to, co lidi odlišuje (jejich individuální rozdíly, různá náboženství, civilizace, kultury, národní státy, tradice, zvyky, pohlaví, sexuální orientace, rasy a cokoli jiného), anebo naopak to, co je spojuje? A jaký svazek by mohl být natolik silný, aby překonal všechny odlišnosti?

Povím vám příběh o Adamovi. Podobná vyprávění začala kolovat na Blízkém Východě v 1. století n. l. a vyprávěli je učenci, kteří znali příběhy jak židovské, tak právě vznikajícího křesťanství. Později se tomu začalo říkat gnóze (řecky gnósis), čili poznání, a vyznavači tohoto náboženského hnutí byli označováni za gnostiky.

Variace akční: Dobrý Bůh stvořil Adama. Adam nebyl hmotný, nebyl ani muž, ani žena. Adam byl dokonalý Člověk. Zlý démon, Démiurg, stvořitel hmotného světa, chtěl také stvořit obyvatele svého vlastního světa, ale nepovedlo se mu své výtvory oživit. Přepadl proto Adama, rozsekal jej na malé kousky a každý z těchto kousků obalil prachem a hlínou. Poté Démiurgovy výtvory ožily a staly se lidmi. Některé byly mužské, jiné ženské, některé zdravé, jiné nemocné, některé silné, jiné slabé, některé moudré, jiné hloupé a tak podobně, až jimi zaplnil celý svět. Lidé se vzájemně lišili, avšak všichni obsahovali část původního dokonalého Člověka a každá z těchto dokonalých částí byla v hmotném těle uvězněná jako v žaláři.

Variace romantická: Nebeský Člověk se z výšky podíval na pozemský svět a na hladině spatřil sobě rovnou bytost. Protože nepoznal, že se dívá na svůj vlastní odraz, sestoupil za ní dolů, avšak hmotný svět jej uvěznil do množství lidských těl, kde je držen v nevědomosti.

Příběh pokračuje: Jakmile si jakýkoli jednotlivý člověk uvědomí, že jeho duše je částí původního dokonalého Člověka, probudí se (angl. woke) z tvrdého spánku a vzpomene si na svůj skutečný původ a své poslání vrátit se „domů“, čili do původní neporušené jednoty. Co když se „neprobudí“? Podle některých představ se bude tak dlouho převtělovat, dokud „neprocitne“ a nedojde mu, kde je jeho místo. Avšak ten, kdo „procitne“, ale toto poznání odmítne, bude proklet (jak jinak).

Poeticky je tu popsáno, jak toto nové poznání dávné gnostiky psychicky osvobozovalo. Byli přesvědčeni, že oni jakožto ti „probuzení“ jsou v hloubi svého bytí součástí jednoho dokonalého Člověka, a žádná jejich odlišnost je nemohla od této jednoty odloučit. Jestli gnostiky napadlo, že je možné měnit genderovou identitu, to nevím, ale určitě by se jim líbila možnost nebýt doživotně uvězněný v jediné možnosti.

Pokud z těchto starověkých představ odstraníme metafyziku ohledně Člověka, domnívám se, že se dostaneme velmi blízko k některým současným snahám ve jménu jednoty zdůrazňovat to společné, ať jsme jakkoli rozdílní. Možná právě tady jsou kořeny soudobých představ o poklidné multikulturní společnosti. Jinde mezi lidmi lze naopak pozorovat štěpení, až atomizaci, ale z pohledu gnóze je to vlastně jedno. I ti „odštěpení“ nakonec přijmou, že jsou součástí jednoho celku. Je možné, aby dávná gnóze měla něco společného se současností? Teoreticky to možné je – díky křesťanství a Novému zákonu.

Zpočátku nebylo snadné odlišit, kdo je gnostik a kdo křesťan, a jejich učení se vzájemně ovlivňovala. Označení „gnostik“ byla původně hanlivá nálepka. V Novém zákoně nacházíme obraty podobné těm gnostickým: „Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými,“ říká Ježíš v Janově evangeliu (J 8,32). Apoštol Pavel se v dopisu Efezským vyjadřuje o Ježíši gnostickým slovníkem: „Co jiného znamená ‚vystoupil‘, než že předtím sestoupil dolů na zem? Ten, který sestoupil, je tedy tentýž, který také vystoupil nade všechna nebesa, aby naplnil všechno, co jest.“ (Ef 4,9n). V současnosti někdy zaznívá požadavek na převýchovu lidí a na „nového člověka“. I komunisté chtěli vytvořit nového člověka – socialistického. O „novém člověku“ a o „novém lidství“ psal už apoštol Pavel (Ef 2,15; 4,24). A v Janově evangeliu Ježíš vysvětluje farizeji Nikodémovi, že je nutné, aby se člověk „znovu narodil“ (J 3,3).

Postupem času byly rozdíly mezi křesťany a gnostiky patrnější. Po několika generacích přestali první křesťané očekávat blízký konec světa, avšak gnostikové stále zůstávali ve svém protikladu dobrý duchovní svět vs. špatný hmotný svět. Často žili asketicky a v celibátu (někteří naopak bez zábran) a do tohoto poškozeného světa odmítali přivádět děti. Tím se gnostikové dostávali do paradoxní situace, neboť sice předpokládali, že se jejich srozumitelné poznání rozšíří po celém světě, ale neměli potomky, kterým by své učení mohli předávat. Nicméně gnostické představy nezmizely ani ze světa, ani ze vzpomínek. Asketická gnóze ovlivnila také pozdější mnišství. I věta „v každém člověku je něco dobrého“ je zděděné gnostické přesvědčení o původu lidí: „V každém člověku je skryt kousek dokonalého Člověka.“

Staré gnostické příběhy už většinou neznáme, ale bylo by možné, že se vrací tehdejší představy o sjednocení obdobně, jako se vrací móda? Odehrává se v naší době něco podobného, co se odehrávalo před dvěma tisíci lety? Nějaký pocit nebo nálada ve společnosti? Anebo je to jen zdánlivá a nesouvisející podobnost? Snad se k tomu časem vyjádří specialisté: filozofové, historikové, politologové, psychiatři, psychologové, sexuologové, sociologové, teologové a jiní. Doufejme, že něco objeví.

Těžko říct, jak jejich zkoumání dopadne, ale rád jsem díky návrháři Černému zavzpomínal, jak mě v devadesátkách během studia teologie zaujala gnóze, která tak výjimečně spojuje absolutní kolektivismus (“všichni jsou sjednoceni…“) s individualismem (“…do jednoho“). Ale přece jen – pokud budu někdy potkávat ženy, jak nosí plášť barevně podobný těm z olympiády, byl bych radši, kdyby v nich ženské siluety byly patrné. Nikoli genderless oversize.

Autor: Pavel Čáp | středa 28.8.2024 10:19 | karma článku: 8,04 | přečteno: 269x

Další články autora

Pavel Čáp

Podobenství o posledním soudu, 3. část

Tomáš Štítný chtěl, aby křesťané dodržovali Ježíšovo učení. Zní to banálně, nicméně právě tím se stal jedním z předchůdců české reformace.

2.2.2025 v 18:16 | Karma: 0 | Přečteno: 47x | Diskuse | Kultura

Pavel Čáp

Podobenství o posledním soudu, 2. část

Největším problémem křesťanů jsou křesťané. Panovačným křesťanům vadí křesťané vzdorující, kteří si navíc dovolují odvolávat se na Bibli.

26.1.2025 v 21:17 | Karma: 0 | Přečteno: 80x | Diskuse | Kultura

Pavel Čáp

Podobenství o posledním soudu, 1. část

Od loňského září stojí před Komunitním centrem Matky Terezy poblíž metra Háje nová socha; lépe řečeno sedí. Týpek v plášti, kapuci přes hlavu, před ním miska s kalichem, z rukávu mu čouhá dlaň pravé ruky a uprostřed dlaně má díru.

12.1.2025 v 14:22 | Karma: 4,81 | Přečteno: 91x | Diskuse | Kultura

Pavel Čáp

DÚ z ČJ aneb Rychlokurz socialistického newspeaku

Červen 1989, konec 1. ročníku, Gymnázium Vítězslava Nováka, Jindřichův Hradec. Předmět: Český jazyk – Sloh. Zadání písemného DÚ: Napsat referát, téma: činnost školní organizace SSM. – „Soudružky, soudruzi, vážení hosté!“

7.10.2024 v 19:37 | Karma: 14,81 | Přečteno: 494x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

18. března 2025  11:20,  aktualizováno  20:23

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

17. března 2025  16:28

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...

Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci

19. března 2025

Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...

Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů

20. března 2025  12:28

Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...

Za ubodání známého 85 ranami nožem v Kunratickém lese soud uložil 17 let vězení

24. března 2025  13:29,  aktualizováno  14:06

Za loňské ubodání známého 85 ranami nožem v pražském Kunratickém lese potrestal v pondělí soud...

Muž oloupil chlapce na toaletách v nákupním centru, hrozí mu 10 let

24. března 2025  14:05

Okradení chlapce na toaletách obchodního centra v Praze 9 vyšetřují pražští kriminalisté. Hocha tam...

Ekologické škody po havárii vlaku s benzenem násobně překročí odhad sto milionů

24. března 2025  13:21,  aktualizováno  14:01

Ekologické škody po únorové havárii železničních cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad...

Jednání s USA se vyvíjejí kreativně, uvedli Rusové. Předtím zaútočili na Kyjev

24. března 2025  7:01,  aktualizováno  13:46

Sledujeme online V Rijádu začala jednání mezi ruskou a americkou delegací o možnostech zastavení bojů na Ukrajině....

  • Počet článků 5
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 196x
Jsem kytarista a vystudoval jsem evangelickou teologii – kytara je moje vášeň a teologie tajná láska.