Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Vidím to černě aneb Cui bono

Pozoruji politickou scénu s očima vyvalenýma jak šnek. Po zkušenosti s předchozími koalicemi jsem očekával, jak dlouho vydrží první pořádná parlamentní většina. Dalo se očekávat, že dojde k mediálním útokům na nejslabší článek koalice, nová a neokoukaná VéVéčka. Což se také stalo. Všichni si "zgustli" na Johnovi a netrvalo dlouho a do balíčku označeného neschopný či podivný byl přibalen i skutečný předseda Bárta. A nepomohla ani ideová konference. Namísto boje mezi koalicí a opozicí se rozhořela válka mezi ODS a VV. A starý lišák Kalousek se svojí TOPkou si tiše mne ruce. Možná předčasně.

PohodářaTeo

Všichni zastírají vnitopolitické rozpory vypouštěním kouřové clony nazvané protikorupční boj. Ve skutečnosti zuří boj o vliv nad ministerstvem vnitra. Oslabená ODS bojuje o svou budoucnost, o vliv na státní správu o státních podnicích nemluvě. VéVéčka zase bojují výsledky svých předvolebních slibů. Ukazuje se, že cíle těchto dvou hráčů jdou proti sobě. Radek John dosud nepochopil rozdíl mezi pozicí šéfredaktora investigativního pořadu a ministrem silového rezortu. Vít Bárta poštval proti sobě řadu velkýh zákulisních hráčů a nakonec na něho praskla aféra se sledováním politiků ODS k čemuž hrdinně mlčí. Do toho se provalí aféra Drobil poškozující a umlčující fatálně ODS a aby ČSSD nebylo líto i aféra s privatizací MUS, čímž se umlčí opozice, která má hned svých starostí víc než dost.

Petr Nečas kterého vynesl pád Mirka Topolánka má dost starostí se svojí pozicí ve straně, kde bojuje na několika frontách. Latentní souboj s místopředsedou Blažkem a Drobilova aféra na MŽP mu rozhodně nepřidává na síle. Klausovo zpacifikování rozhádané koalice sice na chvíli pomohlo, je  ovšem jen otázkou času, kdy se válka v koalici (zlatý Lux) rozhoří znovu.

Postupné vypadávání kostlivců z různých skříní celkový marasmus naší politické scény jen podtrhuje. Když tak sleduji současný vývoj naší politické scény, nemohu nevzpomenout starého dobrého Orwella. Velmi mi to připomíná děj jeho známého románu Farma zvířat . Zvířata slepě následují své vůdce a poslouchají je na slovo. Teď už lze jen očekávat, kdy se  správy farmy ujmou prasata. 

Zdá se, že strategie používaná Josefem Luxem, je účinná a povýšená k dokonalosti. Mám na mysli strategii, kdy vždy když došlo k jakés takés  dohodě koaličních stran, Lux vzápětí vyhlásil další lidovecké podmínky. Lidovcům dlouho tato strategie vycházela, ale poté co geniální had na tři odešel, skončila KDU v propadle dějin.

Tak jak to celé skončí? Bůh ví, ale myslím si, že tlak VV na ODS bude sílit v přímé úměře ke klesání jejich preferencí a předvídám, že dříve nebo později skončí jako KDU. ODS na druhé straně tento souboj bude stát pozici lídra koalice a pozornost veřejnosti se upře k TOP09. Mezitím budou po odchodu Paroubka růst tiše preference ČSSD.

A tak se ptám otázkou z nadpisu. Cui bono vážení pravokoaliční pánové. Myslím, že pokud toto zavčas neskončí, pohodlná většina 118 hlasů s reformní ambicí skončí v pekle. A pak vítěz vnitřních voleb u oranžových pan Hašek udělá velkou koalici s ODS, protože se zdá, že zametat vykukující průšvihy pod koberec potřebují obě tyto strany jako sůl. Opravdu tato země potřebuje toto řešení?

Psáno pro blog.iDnes.cz
Mé blogy přejímají i servery Virtually, Parlamentní listy, Česká Media, E-portál a Fragmenty.

Jeden odjinud - od Ivany Haslingerové:
http://www.paulczynski.cz/je-dobre-ze-zname-jmena-clenu-bratrstva-pravdy-a-lasky.html

A jeden tweet z mé nové rubriky:
http://www.paulczynski.cz/tweetovani-usporna-vlada.html

A obvyklá porce uvolňováků:

Když se řekne - co všechno svítí za okny :
http://www.paulczynski.cz/kdyz-se-rekne-vanocni-vyzdoba.html

Foto dne - v Brně na náměstí:
http://www.paulczynski.cz/foto-dne--brnensky-monument.html

Fórek dne - jeden farářský:
http://www.paulczynski.cz/jak-sverazny-mlady-farar-muze-pojmout-nedelni-bohosluzbu.html

A návod na řešení problému:

Autor: Petr Paulczynski | pondělí 17.1.2011 8:30 | karma článku: 25,22 | přečteno: 2501x

Další články autora

Petr Paulczynski

Hlody středeční 9/8 aneb miluji naše média

Dnes si v úvodníku oddychneme od politiky ( i když ne úplně) a koukneme do Ria které hýbe světem. Na této olympiádě se totiž objevuje vliv multikultury.

9.8.2016 v 20:53 | Karma: 46,76 | Přečteno: 13489x | Diskuse | Společnost

Petr Paulczynski

Hlody středeční 2/8 aneb miluji naše média

Dnes o něco později, než jsem vyhrál souboj sám se sebou zda psát nebo nepsat. Tak aspoň kousek obvyklé porce. Neziskovky žádají volební právo pro imigranty a výjimky ze zákonů.

2.8.2016 v 19:57 | Karma: 46,60 | Přečteno: 10801x | Diskuse | Společnost

Petr Paulczynski

Hlody středeční 26/7 aneb miluji naše média

Zase si nemůžu prázdninově dáchnout a vysadit. Protože Turecko, vraždící monstra co nejsou teroristi jak se dozvídáme, dnes dokonce zamordovali kněze.

26.7.2016 v 15:15 | Karma: 45,51 | Přečteno: 6911x | Diskuse | Společnost

Petr Paulczynski

Hlody středeční 19/7 aneb miluji naše média

Původně jsem si chtěl dát prázdninový oraz a dnes pauzírovat. Pak jsem zjistil, že OVM mají letní výpadek a že se tudíž nebude vědět o čem se má tento týden mluvit, tak jsem sáhl po klávesnici a pár bodů sesmolil.

19.7.2016 v 15:02 | Karma: 46,56 | Přečteno: 9204x | Diskuse | Společnost

Petr Paulczynski

Hlody středeční 12/7 aneb miluji naše média

Dnes začneme něčím čistě brněnským, protože internetem hýbe video v němž se náměstek primátora nechal bičovat dominou přičemž mumlal „I want more,“ tedy: chci víc.

12.7.2016 v 13:14 | Karma: 46,00 | Přečteno: 9466x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
9. června 2026  12:47

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Začíná léto a s ním i obří stavba u letiště. Neriskujte, že vám kvůli kolonám uletí letadlo

V následujících měsících bude v okolí letiště probíhat přestavba křižovatky...
8. června 2026  19:02

Míříte na dovolenou a ta začíná na Letišti Václava Havla v Praze? Tak zbystřete, hlavně pokud...

Železnice na letiště vstupuje do nové etapy. Kvůli protestům zmizí ze Střešovic plánovaný komín

Architektonický návrh terminálu Dlouhá Míle od společnosti Pavlíček Hulín...
3. června 2026  18:05,  aktualizováno  4. 6. 7:12

Přípravy klíčové části železnice z centra hlavního města na Letiště Václava Havla pokračují....

Ve stanici Budějovická srazila souprava metra člověka. Část linky C stála

Ve stanici metra Budějovická zasahuje policie. (10. června 2026)
10. června 2026  20:02,  aktualizováno  21:13

Mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov na lince C nejezdilo metro. Ve stanici Budějovická...

Husa na provázku pátrá po zdrojích síly, která pomáhá překonat nejtěžší chvíle

Husa na provázku pátrá po zdrojích síly, která pomáhá překonat nejtěžší chvíle
10. června 2026  17:50,  aktualizováno  17:50

Po zdrojích síly, která lidem pomáhá překonat nejtěžší chvíle, pátrá brněnská Husa na provázku v...

Na kopci Špičák v České Lípě přibyly nové stezky, lavičky i výtvarná díla

ilustrační snímek
10. června 2026  17:43,  aktualizováno  17:43

Nové stezky, místa k odpočinku i výtvarná díla nabízí nově příměstský les na kopci Špičák v České...

Ochranáři představí v Plzni invazní rostliny a živočichy

ilustrační snímek
10. června 2026  17:39,  aktualizováno  17:39

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) představí ve čtvrtek v centru Plzně invazní druhy...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 1307
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3086x
Postřehy z politiky a života.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.