Žijte teď a tady. Nalaďte se na přítomnost. Váš život se stane bohatší!
Důraz na přítomnost, to je základ východního přístupu k životu. My na Západě ale žijeme tím, že neustále vzpomínáme na to, co bylo, nebo naopak fantazírujeme o své budoucnosti. Jsme ovládáni svými neúspěchy, zklamáními i traumaty. To nejenže nikam nevede, ale ještě nás to ochromuje. Dokonce i náš pocit štěstí závisí na tom, že si přehráváme šťastné vzpomínky z minulosti a sníme o radostech, které nás čekají v budoucnosti.
Zároveň nás ale svazuje i strach z toho, co se nejspíš nikdy nestane. Anebo se to naopak stane, a my tomu nezabráníme. Co když si o víkendu na lyžích zlomím nohu? Co když nebudu mít na splácení hypotéky? Ano, vaši rodiče jistě jednou umřou. Nebo odejdete z práce. Proč o tom ale přemítat celé roky dopředu? To vám v ničem nepomůže. Jen se tím budete zbytečně trápit.
Splašené opice
Buddhisté tvrdí, že myšlenky jsou jako splašené opice, které neustále skáčou z jedné větve na druhou. Nejsme to navíc my, kdo ovládá naše myšlenky. To ony ovládají nás! Řada buddhistických meditací se snaží uklidnit mysl tak, abychom se soustředili pouze na přítomnost. Říkají tomu stav „satipatthana“, což se dá do češtiny přeložit asi jako vědomá pozornost, duchapřítomnost. Jde o stav, kdy se soustředíme na to, co se kolem nás děje, ale zároveň nic nehodnotíme.
Západní psychologové v souvislosti s tímto jevem mluví o „plynutí“, tedy o naprosté koncentraci na to, co právě děláme, bez jakýchkoliv myšlenek, které by proudění narušovaly.
Určitě z vlastní zkušenosti znáte takové situace, kdy jste naprosto pohlceni knihou či filmem. Najednou vůbec nevnímáte, že na ulici troubí auta nebo že váš soused v kině hlasitě chroupe popcorn. Absolutně nic vás nedokáže vyrušit. Žijete Tady a Teď.
Tohle je něco, co děti umějí sami od sebe. Běžně se zaberou do hry tak, že přestanu vnímat své okolí. My dospělí to pak zažíváme většinou jen při sexu, u ohně, na horách nebo třeba při sledování sportovního zápasu. Často pocit „plynutí“ zažíváte také při cestování, kdy se zadíváme z okna a přestaneme úplně přemýšlet. Takové chvíle na nás působí jako očista.
Lék na prokrastinaci
Stejný účinek na naši mysl mají ale i momenty, kdy se plně ponoříme do práce, která nás baví a uspokojuje. I práce může být jakýmsi typem meditace. Nevnímáme nic okolo, nekontrolujeme čas. V takových okamžicích přestává být práce prací a stává se spíše něčím ve smyslu náboženského vytržení.
Buddhisté se učí dosáhnout stavu Tady a Teď téměř na povel. Aktivní mysl věnuje maximální pozornost tomu, co zrovna děláme. Pokud se toto naučíte, dokážete svůj život prožívat hlouběji. Navíc si tím zlepšíte své duševní zdraví, naučíte se lépe zpracovávat negativní emoce, posílíte paměť a navíc i zvýšíte pocity životního štěstí. Tím, že se naučíte žít současností, uvědomíte si, že vnitřní štěstí tu vždycky bylo, je a bude.
Maximální soustředění pro vás bude velmi přínosné také v zaměstnání, protože výrazně zvyšuje pracovní výkon. To je také jeden z důvodů, proč dnes špičkoví západní manažeři sahají po výcviku východního „plynutí“. Všimli si, že tyto metody jsou skvělým lékem na prokrastinaci.
Trvá dlouhá léta, než se naučíte žít v nepřetržitém stavu Tady a Teď. Můžete se ale pokusit tento stav navozovat co nejčastěji. Soustřeďte se na svůj dech, jde o jednoduchou meditační metodu, kterou můžete využit kdykoliv a kdekoliv. Vnímejte každý nádech a výdech, sledujte, jak vaším nosem proudí vzduch. Za chvíli si možná uvědomíte, že jste najednou mnohem víc v přítomnosti než předtím.
Káva jako rituál
Jinou metodou je učit se vychutnávat obyčejné každodenní věci. V podstatě je přeměnit v malé rituály. Kávu do sebe můžete nalít během několika málo minut při čtení novin, ale také si můžete v klidu sednout a soustředit se na to, jak je káva teplá, jak krásně voní a jak vám každý doušek plyne z úst do žaludku…
Intenzivní prožívání přítomného okamžiku se dá trénovat téměř neustále. Vyzkoušejte to s jakoukoliv činností, kterou každodenně provádíte. Najednou si ji začnete plně uvědomovat. Když doma vaříte oběd, prostě jen vařte a nenechte se ničím rušit. Staňte se nožem, který krájí cibuli. Nemyslete na to, co všechno ještě dnes musíte stihnout. Při procházce lesem zase nepřemýšlejte o filmu, který bude večer v televizi, ale ponořte se plně do atmosféry lesa. Vnímejte křupání jehličí pod nohama, měkkost a hebkost mechu, barvy listů na stromech…
V přítomnosti můžete být i u takových činnosti, které vnímáte jako nudné či nepříjemné. Když sedíte u v čekárně u zubaře, všímejte si barev, lidí v čekárně nebo vůně prostoru. Nejenže to rozpustí váš strach, ale také vám to pomůže objevit detaily, které pro vás byly dříve skryté. Realita dostane jiný rozměr. Rozměr, který je dostupný pouze duchapřítomné mysli ve stavu Tady a Teď.
Napište mi. V jakých situacích se vám daří být tady a teď?
Přečtěte si celý článek o: teď a tady, přítomnosti, přítomném okamžiku
Jan Patrman
Porozumět jazyku lásky vašeho partnera je klíčem k dlouhotrvajícímu vztahu

Většina lidí ví, že jazyk není tvořen pouze slovy. Je tu také řeč těla a tón, kterým něco říkáme. Ani jazyk lásky není tak jednoduchý, protože každý z nás vnímá lásku jinak a používá jiná slova a činy, aby ji vyjádřil.
Jan Patrman
Jak se naučit žít přítomností

Představte si, že byste dokázali žít v přítomnosti a nestarat se o minulost ani budoucnost. Co se ale stane, když zažijete bolest? Pokud bolest cítíme v přítomném okamžiku, jak se můžeme vyrovnat s fyzickým i psychickým utrpením?
Jan Patrman
Laboratoř lásky – s 95% jistotou lze odhadnout, který pár spolu zůstane

Zajímá vás, jaké je tajemství párů, které spolu zestárli a nezatrpkli, ale naopak si to užili? S láskou je to stejné jako se štěstím. Láska přeje připraveným.
Jan Patrman
10 věcí, kterých se bez výčitek můžete zbavit

Pokud si uklidíte nejen doma, ale i v životě, budete mnohem spokojenějším, šťastnějším člověkem. A k tomu budete mít méně starostí.
Jan Patrman
Jsme svobodní? Omyl! Naše chování ovládají dědičné memy

Kromě genetických informací si předáváme i programy chování, podle kterých se v životě nevědomě řídíme.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle
Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...
KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš
Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...
Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných
Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 108
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 374x
Ve třetí třídě mě paní učitelka chtěla přeložit do zvláštní školy s tím, že jsem dyslektik, dysgrafik a nevím, co ještě. Na konci vysoké školy jsem měl možnost jít studovat Ph.D. na Harvard. Vystudoval jsem kybernetiku, ekonomii, koučink a psychoterapii.
Vypořádal jsem se s rakovinou. Vím, jaké to je být smířený s tím, že možná umřu. Podařilo se mi vybudovat 3 byznysy. Koučuju manažery, vrcholové sportovce a reprezentaci.
www.JanPatrman.cz