Neustálým zavděčováním si říkáte o zpackaný život
Jedním z hlavních důvodů, proč nejsme šťastní, je to, že nenásledujeme svůj vnitřní hlas a své potřeby. V lepším případně ho slyšíme, ale umlčíme ho, abychom se zavděčili a ukázali, jak jsme úžasní. V angličtině se tomu říká „disease to please“ (zavděčovací nemoc).
Co to znamená? Často říkáme “ano” na věci, které se nám nelíbí a které nechceme dělat. Z našich úst vychází ano, ale vnitřní hlas křičí “ne”. Potom jsme naštvaní, otrávení, unavení, nemocní.
Poznáváte se? Udělejte si menší pokus. Jeden den si zapisujete, co jste udělali, ale hlavně důvod, proč jste to udělali. Proč jste souhlasili, že povedete další projekt? Proč jdete ven s kamarádkou, se kterou se necítíte dobře?
Když se na ty věci podíváte druhý den, možná vás překvapí, že jste většinou dělali věci, které se “musejí”, se kterými se zavděčíte. Proč? Máte strach, abyste nezklamali.
Proč se chcete zavděčit? Odpovědí je strach
V prehistorické minulosti jsme žili v tlupách. Bylo to jediné prostředí, ve kterém jsme mohli přežít. Vyloučení znamenalo živoření a jistou smrt. Přežití záviselo na tom, jak dobré vztahy jsme měli.
Dnes je vyzdvihován individualismus, ale toto chování je zakódované do naší DNA. Strach ovládá naše chování. Nejednáme podle sebe, ale podle domněnek, co se po nás chce, podle přání druhých.
Pokud v sobě nemáte pocit, že přijetí a pozornost druhých si získáte proto, jací jste, tak se ji snažíte získat jiným způsobem. A to tak, že budete užiteční. Domníváte se, že když jste nápomocní, druzí vás ocení, budou se o vás zajímat, budou vás mít rádi a ocení vás. Když tento vzorec opakujete, tak žijete život druhých, ne svůj.
Naučit se říkat “ne” vám nepomůže
V některých chytrých článcích a knihách se dočtete “pět rad, jak říkat ne nebo jak začít milovat sebe sama”. Většinou to jsou bezobsažné fráze. Chcete-li se přestat zavděčovat druhým, budete muset na sobě pracovat v mnohem hlubším smyslu.
Je nezbytné naučit se respektovat sami sebe. S respektem sami k sobě přestanete mít potřebu získávat respekt zvenčí. Znamená to brát se vážně, stát si za tím, co cítíte, co prožíváte. Důležité je naučit se být sami k sobě laskaví.
Sebeláska. Jak se to dělá?
Když vám někdo říká, abyste se milovali, dokážete si představit, jak se to dělá? Nevíte? Ani odborníci často nevědí, co se tím myslí.
Láska je záležitostí pocitu, kdežto laskavost je o přístupu. A laskavě můžete přistupovat i k lidem, které nemáte rádi. S laskavostí postupně o sebe začnete pečovat a tím si budovat hodnotný vztah sami k sobě, sebeúctu.
Většina pohodlných věcí je destruktivních
Někdy se lidé snaží zavděčit, protože je to pohodlnější, protože se tím vyhnou konfliktu. Bojí se, co by následovalo, kdyby odmítli. Nechtějí se dostat do hádky. Můj známý například takto opakovaně souhlasí s hlídáním psa. Raději kývne, a pak je na sebe naštvaný. Co myslíte, že by se stalo, kdyby řekl ne? Těžko říct, nikdy to nezkusil. Pravděpodobně by se nestalo vůbec nic.
Váš dobrý pocit ze sebe sama by neměl záviset na reakci druhých, ale hlavně na tom, jestli se dokážete postavit sami za sebe, za své pocity, hodnoty a myšlenky. Když potlačíte sami sebe a vyhovíte, bude to sužovat hlavně vás. Je to pohodlné, ale dlouhodobě destruktivní.
Nenabádám vás, aby se z vás stali sobci. Respekt k sobě znamená i respekt k ostatním. Je to mezistupeň mezi sebeobětováním se a sobectvím.
Jan Patrman
Porozumět jazyku lásky vašeho partnera je klíčem k dlouhotrvajícímu vztahu

Většina lidí ví, že jazyk není tvořen pouze slovy. Je tu také řeč těla a tón, kterým něco říkáme. Ani jazyk lásky není tak jednoduchý, protože každý z nás vnímá lásku jinak a používá jiná slova a činy, aby ji vyjádřil.
Jan Patrman
Jak se naučit žít přítomností

Představte si, že byste dokázali žít v přítomnosti a nestarat se o minulost ani budoucnost. Co se ale stane, když zažijete bolest? Pokud bolest cítíme v přítomném okamžiku, jak se můžeme vyrovnat s fyzickým i psychickým utrpením?
Jan Patrman
Laboratoř lásky – s 95% jistotou lze odhadnout, který pár spolu zůstane

Zajímá vás, jaké je tajemství párů, které spolu zestárli a nezatrpkli, ale naopak si to užili? S láskou je to stejné jako se štěstím. Láska přeje připraveným.
Jan Patrman
10 věcí, kterých se bez výčitek můžete zbavit

Pokud si uklidíte nejen doma, ale i v životě, budete mnohem spokojenějším, šťastnějším člověkem. A k tomu budete mít méně starostí.
Jan Patrman
Jsme svobodní? Omyl! Naše chování ovládají dědičné memy

Kromě genetických informací si předáváme i programy chování, podle kterých se v životě nevědomě řídíme.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Co dělat, když začne válka. Příručku na podzim dostanou všechny domácnosti
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v březnu oznámil, že resort společně s hasiči připravuje příručku...
Historické hlasování. Britští poslanci schválili legalizaci asistované sebevraždy
Britští zákonodárci v pátek v historickém hlasování schválili návrh zákona, který umožní...
Novináři z ČT sepsali dopis Radě. Při volbě šéfa televize zazněly nepravdy, tvrdí
Zaměstnanci Redakce zpravodajství a publicistiky České televize se v otevřeném dopise Radě ČT...
Kofola chce zachránit lázeňské prameny, zainvestuje do tradičních značek
Česku hrozí, že přijde o tradiční léčivé vody jako Bílinská kyselka či Rudolfův pramen. Výrobce...
- Počet článků 108
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 374x
Ve třetí třídě mě paní učitelka chtěla přeložit do zvláštní školy s tím, že jsem dyslektik, dysgrafik a nevím, co ještě. Na konci vysoké školy jsem měl možnost jít studovat Ph.D. na Harvard. Vystudoval jsem kybernetiku, ekonomii, koučink a psychoterapii.
Vypořádal jsem se s rakovinou. Vím, jaké to je být smířený s tím, že možná umřu. Podařilo se mi vybudovat 3 byznysy. Koučuju manažery, vrcholové sportovce a reprezentaci.
www.JanPatrman.cz