Jak udělat dobrý první dojem a vystupovat sebevědomě

O výsledku schůzky je rozhodnuto během několika vteřin, i když vám příprava mohla trvat dlouhé hodiny. 

První dojem dnes totiž funguje úplně stejně jako v jiných dobách. A umět s ním pracovat má v životě mnohdy větší váhu než skupinka titulů před jménem.

Existují chvíle, kdy náš mozek rychle vyhodnotí nebezpečí situace. Třeba když se na vás řítí auto, vy bez otálení uskočíte stranou. Podobnou logiku ale používáme i v momentě, kdy se setkáme s neznámým člověkem. Bleskurychlé rozhodnutí, zda dotyčná osoba nepředstavuje nějakou potencionální hrozbu, nám vlastně šetří čas.

Již po pouhých pěti vteřinách máme jasnou představu o tom, zda je náš protějšek pro nás přitažlivý. Na to, abychom poznali, zda je také svědomitý nebo třeba neurotický, pak potřebujeme alespoň minutu nebo dvě. Není přitom podstatné, o jakém tématu se spolu bavíme. Celých 93 % prvního dojmu totiž záleží na řeči těla.

Průzkumy z oblasti hudby ukázaly, že první dojem z koncertu, už při samotném příchodu interpretů na scénu, je důležitý. To, jak jsou oblečení, nebo třeba to, jak jsou atraktivní, pak není příliš důležité. Diváky zaujmou většinou úplně jiné věci – sebevědomý příchod, pokynutí či rozhlédnutí se po hledišti. Prvotní reakce má dokonce dopad i na vnímání celého koncertu. Když umělec zaujme publikum bezprostředně po příchodu, bývá po něm žádán přídavek. Pokud ale hudebník nezaujme vaši pozornost hned na začátku, je dokonce možné, že vás svým vystoupením spíše uspí.

 

Jak tedy uspět?

1. Předem si vyhodnoťte situaci

Vyhodnotit kontext setkání je základním kamenem úspěchu. Pokud jdete například někam do společnosti dlouhodobých přátel, zapomeňte na hvězdné manýry. Ty by vám vysloužily leda pověst narcisty. Stejně tak důležité je odhadnout emocionální náboj situace. Například na schůzce s obchodním partnerem jistě nebudete vyprávět své veselé historky z dětství. Na pohřbu byste také nepropadali záchvatům smíchu. Je zkrátka nutné si uvědomit, co je kdy vhodné a co ne.

 

2. Omluva bez lítostivých gest

Poslední příchozí na sebe strhává nejvíce pozornosti. Pravidelné nedodržování termínů to navíc ještě umocňuje. Jistě, občas se zpozdí každý. Nesmí se z toho ovšem stát pravidelný zvyk. Jaký dojem svým pozdním příchodem vzbudíte, je ale na vás. Pokud vejdete do místnosti s provinilým výrazem, situaci to jistě nezachrání. Právě naopak. Zbytečně vzbudíte dojem, že nemáte věci pod kontrolou. Zkuste se místo toho příště slušně omluvit, elegantně se zapojit do debaty, aniž byste na sebe zbytečně poutali pozornost.

 

3. Dejte najevo, že druhé vnímáte

Pokud vejdete někam, kde je plno lidí, pozornost se jistě hned stočí k vám. Jestliže v této chvíli přejedete dav očima a pohledy opětujete, dáte tak najevo, že uznáváte přítomnost ostatních. A také vzbudíte dojem, že jste mezi nimi rádi.

 

4. Nebojte se přiznat nervozitu

Při výstupu vámi začne často zmítat nervozita. Pečlivě nacvičený ledový výraz je najednou ten tam. Nesnažte se ale v takové situaci vytahovat masku suveréna. Raději přiznejte, jak se věci mají, a připusťte, že jste nervózní. Tento postoj vám vynese sympatie okolí a sblížení s protějškem. Navíc to s sebou přinese uznání, že vám na daném setkání záleží.

 

5. Na obávanou schůzku se nalaďte

Přelaďte se na pozitivní notu, třeba už večer před důležitou akcí. Zaleží pouze na vás, čemu dáte přednost. Někomu pomůže teplá koupel, jinému zase poslech oblíbené hudby. Začněte se také těšit na setkání jako na nějakou zkušenost, která vás obohatí.

 

6. Za škobrtnutí se nekamenujte

Obrazně řečeno, stačí malá úklona a úsměv. Každému se občas přihodí malé škobrtnutí. Že se třeba na prvním rande málem přerazíte o židli? Rozhodně z toho nedělejte téma a ani se nesnažte tvářit, jako že se vůbec nic nestalo. Situaci prostě přijměte jako fakt. Usmějte se a znovu se věnujte účelu schůzky.

 

Co děláte pro to, abyste udělali dobrý první dojem?

Přečtěte si celý článek o: přesvědčování, vyjednávání, komunikačních dovednostech

Autor: Jan Patrman | pondělí 2.3.2015 8:00 | karma článku: 9,74 | přečteno: 539x