Kolik dostávají vaši kolegové za práci? Aneb 2021/0050(COD)

Transparentnost mezd pro uchazeče o zaměstnání /  Právo na informace o mzdách / Reportování rozdílu mezi mzdami mužů a žen

Ano - 2021/0050(COD) zní nudně. Za tímto nudným označením se skrývají ovšem naprosto nečekané možnosti. První legální způsob jak zjistit, kolik za stejnou práci dostávají vaši kolegové.

Hlasování v Evropském parlamentu je očekáváno 29. března 2023

Tato nová směrnice navazuje a posiluje směrnici 2006/54/EC

Evropská směrnice 2006/54/EC je právní předpis Evropské unie, který se týká rovnosti pohlaví a nediskriminace na pracovišti. 

Cílem této směrnice je zajistit rovnost mužů a žen v oblasti zaměstnání a povolání, zejména co se týče přístupu ke vzdělání, odborné přípravě a kariérnímu postupu. Podle této směrnice by měly být ženy a muži chráněni před diskriminací na základě pohlaví, a to včetně diskriminace v oblasti mzdy a pracovních podmínek.
Tato směrnice se vztahuje také na těhotenství, mateřství, rodičovskou dovolenou a péči o děti. Členské státy EU musí směrnici zahrnout do svých právních předpisů, aby zajistily účinnou ochranu před diskriminací na základě pohlaví v této oblasti.

A co nová směrnice přinese:

Transparentnost mezd pro uchazeče o zaměstnání - zaměstnavatelé budou muset poskytnout informace o konkrétní výši mzdy nebo rozsahu v inzerátu pracovní pozice nebo před pohovorem.

Zaměstnavatelé nebudou moci žádat potenciální zaměstnance o historii jejich mzdy.

Právo na informace o mzdách pro zaměstnance - zaměstnanci budou mít právo požádat svého zaměstnavatele o srovnání jejich mzdy s průměrnou výší mezd, rozdělené podle pohlaví a kategorie zaměstnanců, kteří dělají stejnou práci nebo práci rovnocenné hodnoty. Toto právo bude existovat pro všechny zaměstnance, bez ohledu na velikost společnosti.
 

Reportování rozdílu mezi mzdami mužů a žen - zaměstnavatelé s nejméně 100 zaměstnanci budou muset zveřejnit informace o rozdílu mezi mzdou mužů a žen. V prvním stádiu budou zaměstnavatelé s nejméně 250 zaměstnanci reportovat každý rok a zaměstnavatelé s počtem zaměstnanců mezi 150 a 249 budou reportovat každé tři roky. Později i zaměstnavatelé s počtem zaměstnanců mezi 100 a 149 budou reportovat každé tři roky.

Pokud zpráva o mzdách ukáže rozdíl mezi mužskými a ženskými mzdami o 5% a více a zaměstnavatel nebude tento rozdíl schopen odůvodnit objektivními faktory, zaměstnavatelé budou muset provést přehodnocení mezd ve spolupráci se zástupci zaměstnanců.

Zaměstnanci, kteří utrpěli diskriminaci v oblasti mzdy na základě pohlaví, budou moci požadovat kompenzaci nebo i plnou náhradu zpětně a to včetně souvisejících bonusů nebo plateb v naturáliích.

Pokud zaměstnavatel nesplní své povinnosti ohledně transparentnosti, bude na něm, nikoliv na zaměstnanci, aby prokázal, že nedochází k diskriminaci.

Doufejme, že po schválení finálního znění směrnice Evropskou komisí a parlamentem budou tato právo brzy implementována i v našem Zákoníku práce a souvisejících předpisech.

Ano, nová směrnice samozřejmě přinese více administrativy - ale buďme za ni v tomto případě rádi.

Je to skvělý dárek k MDŽ ;)

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Patrik Wolf | úterý 7.3.2023 16:43 | karma článku: 5,28 | přečteno: 387x
  • Další články autora