Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zeman má prezidentství na dosah

V normální demokratické zemi, s pluralitními médii, sebevědomými a zkušenými občany by už dávno bylo rozhodnuto. M. Zeman by už mohl připravovat povolební oslavu… Ale česká média nejsou vůbec pluralitní, žijeme v demokracii svého druhu a během posledních necelých dvou týdnů stačila média vytvořit dvě fikce. Na jedné straně je to mýtus, ba přímo apoteóza K. Schwarzenberga, jako jakési nadpozemské osobnosti světového formátu. Tento skvělý muž je podle svých obdivovatelů nucen moudře pochrupávat na veřejných akcích, aby nemusel poslouchat hlouposti, jež blábolilové, kteří nedosahují jeho monumentálního duševního rozměru, ze sebe bez ustání sypou.

K. Schwarzenberg, a nikdo jiný, přitom nese velkou odpovědnost – stejnou jako je tomu v případě P. Nečase a M. Kalouska – za drakonické asociální reformy vlády, její další děsuplné úlety a experimenty (církevní restituce, občanský zákoník navracející nás do časů Rakouska – Uherska, navyšování DPH a drahoty atd.) a za zcela neúspěšnou hospodářskou politiku Nečasovy vlády ústící do současného hospodářského poklesu a snižování životní úrovně lidí.

Také Schwarzenbergova řečová vada je něco, co by jej v demokratické zemi s pluralitními médii – ačkoliv by se to zdvořile přecházelo – zcela vylučovalo ze soutěže o prezidentský úřad. Mohu mít tisíc výhrad k V. Klausovi a V. Havlovi, ale oba vždy dokázali jako prezidenti srozumitelně vyjádřit svůj názor.

Česká média a rádoby „celebrity“ všeho druhu vytrvale masírují mozky občanů s tím, že zahraniční politika K. Schwarzenberga je mistrovská, noblesní a vůbec úžasná. Prostě málem na Nobelovu cenu míru. Svatá prostoto.

V Topolánkově vládě obsadil tento politik v lednu 2007 ministerstvo zahraničí a převzal po mé vládě také skvěle se rozvíjející vztahy, které jsme vytvořili v rámci Evropské unie. Dnes je ČR svými partnery vesměs považována za problematické dítě EU. Pravicové vlády zcela rozbily pozitivně se vytvářející vztahy s Čínou, Ruskem a Brazílií (a tedy vlastně s Latinskou Amerikou). Nedávný postup vlády vůči Palestinské autonomii dokázal uvrhnout na ČR definitivně opovržení prakticky všech zemí rozvojového světa. Tato zahraniční politika přivádí ČR do stále větší mezinárodní izolace.

Byť nepřímé přirovnání prezidenta Osvoboditele E. Beneše k válečným zločincům je děsuplným vybočením z desítky let trvající linie české zahraniční politiky hájící český národní zájem a odsun sudetských Němců, ke kterému došlo na základě rozhodnutí mocností v Postupimi v roce 1945. Na prvním zasedání sněmovny po prezidentské volbě vyzvu K. Schwarzenberga k vyvození osobní odpovědnosti a k jeho odchodu z vlády.

Média vytvářejí současně druhý mýtus. M. Zeman je líčen jako šovinistický, brutální, arogantní a na mafii napojený opilec. Pochopitelně i tento mýtus je v podstatě lživý.

Zábavné je sledovat v této souvislosti redaktory provládního "levicového" Práva. Redaktoři Hanák a Mitrofanov, tvářící se dlouhodobě jako velcí přátelé lidu, pranýřují zejména asociální a korupční praktiky pravicové vlády. Činí tak proto, aby následně a v závažnějších věcech oblbovali levicové čtenáře, což jim umožňuje decimovat v zájmu sil pravdy a lásky a vlastně celé české pravice jakéhokoliv silného levicového lídra. Teď chválí J. Dienstbiera - stejně jako celá česká pravice - za jeho propadák 16% v I. kole prezidentských voleb. Takovou soc. dem. by pravdoláskaři chtěli mít: krotkou, nahrávající pravici, neschopnou vítězit ve volbách a ještě aby jeden z nich (J. Dienstbier) byl v jejím čele.

Ostatně je komické, že právě tito dva pánové (Hanák a Mitrofanov) vyčítají M. Zemanovi podporu nejprve Topolánkovy vlády a pak to, že před volbami do sněmovny v roce 2010 Zemanova SPOZ oslabila ČSSD. Obé je nesporně pravda. Vzpomínám ale také na jejich články před sněmovními volbami v květnu 2010, ve kterých doporučovali nevolit velké strany (rozuměj ČSSD) a naopak volit malé strany (rozuměj Věci veřejné, TOP 09 a SPOZ). Dnes tedy píší o Zemanovi pravý opak toho, co tehdy! Zájmy levice jsou jim zcela ukradené. A P. Uhl píše v Právu jako obvykle, coby dobře placený popleta. Odvažuje se posuzovat levicovost M. Zemana. On, který na čelném místě kandidátky Bursíkových Zelených de facto spoluzpůsobil vznik Topolánkovy vlády. Měl by, ostuda jeden, někam zalézt a mlčet.

Přes známá negativa M. Zemana a přes všechen hnus, který se dnes na něj valí z fekálních vozů pravdy a lásky na M. Zemana, server Vaše věc dlouhodobě podporuje právě tohoto kandidáta prezidenství.

Protože očekáváme Zemanovo volební vítězství, chci zmínit některé své výhrady vůči M. Zemanovi. Jsou to věci, které jsem již v poslední době několikrát zmínil a jež je v případě potřeby nutné připomínat i po jeho volbě:

1. M. Zeman cílevědomě a dlouhodobě oslaboval ČSSD jako hlavní sílu demokratické levice. Důvodem toho byl jeho záměr kandidovat na prezidenta.

2. Ovlivněním poslanců Pohanky (ten to veřejně přiznal) a Melčáka v lednu 2007 umožnil přeběhnutí těchto dvou poslanců z ČSSD na stranu pravice, a tedy vznik korupční vlády M. Topolánka.

3. Kandidaturou jeho strany SPOZ, v dohodě s velkými zákulisními hráči ODS, oslaboval a oslabil před sněmovními volbami v květnu 2010 parlamentní levici a umožnil tak vznik Nečasovy zkorumpované, asociální a zcela neschopné vlády.

4. Vůči svým politickým oponentům v minulosti projevoval velkou osobní mstivost (P. Buzková, V. Špidla ad.)

5. M. Zeman (ale ani K. Schwarzenberg) nepředstavuje žádoucí modernitu v české politice.

Ani jeden z prezidentských kandidátů není schopen přispět k potřebné modernizaci země, být tím ledoborcem, který prorazí ledy zatuchlosti, a značného hospodářského zaostávání za nejvyspělejšími zeměmi světa.

Nicméně a přese všechny mé politické výhrady k M. Zemanovi (o četných osobních výhradách přitom vůbec nehovořím) si myslím, že je vhodnějším kandidátem na úřad prezidenta nežli jeho protivník. A zatím také věřím (byť s opatrností), že se M. Zeman ze svých chyb v minulosti poučil a vydá se cestou, aby lidi spojoval a ne rozděloval. Pokud tomu tak nebude, budu jej v úřadu prezidenta soustavně kritizovat a začnu s kritikou jeho případných chyb – bude-li to třeba – jako první.

Autor: Jiří Paroubek | středa 23.1.2013 14:33 | karma článku: 23,51 | přečteno: 1451x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 19,99 | Přečteno: 539x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 452x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 307x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 676x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit

1. září 2024

Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

„Gumovými“ tanky proti dronům. Ruská novinka má změnit situaci na bojišti

8. září 2024  17:18

Ruská armáda nově využívá pryžové rohože pro ochranu tanků. Ty by měly zabránit ničení tanků...

Hrabáč rezignoval na post radního a zastupitele. Obviněný je z ovlivňování zakázek

8. září 2024  17:12

Bývalý primátor Chomutova Marek Hrabáč (zvolen za ANO), kterého policie obvinila v souvislosti s...

GLOSA: Statisíce znásilněných v pražské MHD? Ach, ty osvětové kampaně

8. září 2024  16:48

Když čtu o kampani z pražské MHD, která tvrdí, že šest procent osob z cestující veřejnosti bylo...

Kandidát venezuelské opozice González utekl do Španělska, žádá politický azyl

8. září 2024  8:30,  aktualizováno  16:37

Venezuelský opoziční kandidát na prezidenta Edmundo González Urrutia, který podle opozice i...

Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí
Po svatbě to bylo nejhorší. K psychickému nátlaku přibylo i fyzické násilí

Je ženou bojovnicí, co se nevzdává. Za svým otcem chodila jako malá do vězení, v patnácti letech odešla z domova, zvládla vystudovat dvě vysoké...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik