Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč studenoválečníci nemají rádi Merkelovou?

Nejsem nějakým bezmezným obdivovatelem zvolna končící německé kancléřky Angely Merkelové. Ale musím uznat některé její velké přednosti, které projevila za téměř šestnáct let svého kancléřství.

Schopnost kompromisu a hledání východiska z často politicky zablokované situace v Německu i v EU. Schopnost hledání konsensu v rámci sedmadvacetičlenného organismu zemí Evropské unie. Schopnost prosazovat umírněné německé vedení v rámci EU. A schopnost se podílet na tomto vedení s Francií. Ta je v Evropě pochopitelně nejbližším spojencem Německa už od časů prezidenta de Gaullea a kancléře Adenauera.

Ve svém dnešním článku (30.6.) v Lidových novinách známý publicista Macháček, který se dlouhá léta vezl na trumpistické protičínské a protiruské vlně, vyhledal na serveru Eurointelligence.com článek nějakého autora, který se účelově strefuje do A. Merkelové. Hlavně v souvislosti s tím, že spolu s prezidentem Francie E. Macronem navrhla minulý týden na summitu EU 27 jednání celé evropské sedmadvacítky s ruským prezidentem Putinem. 

Macháčkův článek vyjadřuje zřejmě vše, co si autor také sám myslí: "Merkelová? Nejvíce přeceňovaná a blednoucí“. 

Macháček se tedy šikovně schovává za nějakého novináře či analytika (mimochodem, mně neznámého), protože nechce jít tak úplně se svou kůží na trh.

Macháček má zřejmě vyjádřit pobouření určitých zaoceánských kruhů či bezpečnostních služeb nad zmíněnou iniciativou Merkelové a Macrona. Odvolává se přitom na pozici (podle mě těžko udržitelnou) politiky Polska a pobaltských států a samozřejmě také Ukrajiny, které jsou ostře proti jednání s Putinem. Podle mě se ale jednat musí, protože jednání je vždycky lepší nežli potenciální konflikt, napětí či dokonce válka. Přitom chápu, že to někomu nevyhovuje. Nevyhovuje to třeba těm, kteří chtějí dodávat zbraně zemím jako je Česká republika. Ať to stojí, co to stojí a ať se ve státním rozpočtu musí seškrtat položky na školství, zdravotnictví, sociální oblast či výzkum a vývoj, aby bylo na nákup zbraní a zbraňových systémů.

Jak to píše Macháček, „osudové rozhodnutí“ A. Merkelové, co se týče výstavby Nord Streamu 2, které učinila (pochopitelně se svou koaliční vládou CDU/CSU a SPD), prý „…bylo nešťastné na mnoha úrovních“. Prý se „zvýšila německá závislost na ruském plynu“. A „zrodil se pocit zrady v Pobaltí, v Polsku a na Ukrajině. Poškodila tím atlantické vztahy, které se nyní teprve pomalu napravují“.

Jsou to úžasné bludy vycházející z konfrontačního vidění světa. Němci se rozhodli, že v přiměřeném čase odstaví celou jadernou energetiku. A to záhy po havárii ve Fukušimě. Museli hledat náhradu energetického zdroje.... Buď levný ruský plyn anebo dražší americký zkapalněný břidliční plyn. Německá vláda se rozhodla pro levnější plyn. 

A tak jak se nyní často argumentuje národním zájem Ruska, podle kterého po zostření vzájemných vztahů s námi nehrozí s ohledem na obchodní zájmy Ruska (tedy prodávat co nejvíce plynu), že by Rusko odstavilo své plynovody a neoddávalo k nám zemní plyn, můžeme totéž říci o zájmu Ruska dodávat plyn do EU. Takže stejně nesmyslné by bylo, že by Rusko nebylo ochotno někdy v budoucnu dodávat plyn do Německa, a tedy do Česka a do celé západní Evropy.

Macháček jednoduše řečeno mystifikuje. A Merklová prostě řečeno jen hledá německý národní zájem. A nám to vůbec vadit nemusí. My také ruský plyn potřebujeme.

Německo prý zaostalo v nových technologiích, a že prý je to vina Merkelové. No, nevím, jestli Merkelová tak nějak náhodou nemůže, podle Macháčka a jemu podobných, za všechno. A jestli na Mikuláše letos v prosinci nebude chodit místo čerta právě Merkelová. 

To, co se Merkelové nepovedlo, bylo otevření Evropy imigrantům z Asie a Afriky. Jsem ale přesvědčen, že se to, pod pláštíkem rádoby humanitární frazeologie, stalo v důsledku tlaku „velkých kluků“, anebo chcete-li kapitánů německého průmyslu. Těm v té době chyběly levné pracovní síly a imigranti ze Sýrie to měli vytrhnout. Možná, že se to chtělo jen trochu orientovat v budoucích trendech, zj. probíhající technologické revoluce. Robotizace a digitalizace povedou k velkým úsporám pracovních síla, zejména těch neflexibilních a méně kvalifikovaných. To byla velká politická  chyba Merkelové, ale přežila ji.

Také v roce 2008, když vypukla globální finanční krize, stejně tak v minulém roce, kdy došlo ke krizi v důsledku pandemie, dokázaly německé vlády pod vedením Merkelové rychle stabilizovat situaci své ekonomiky a tedy i celé Evropské unie.

 Nemyslím, že kancléřka uvažuje, jak píše Macháček, “nestrategicky“. Uvažuje strategicky zejména v německém, ale zprostředkovaně také v českém národním zájmu. I my přeci, stejně jako Německo, chceme obchodovat s celým světem. A kancléřka Merkelová nevidí žádné ideologické přehrady pro ekonomickou spolupráci, a to ani s východními mocnostmi, jako jsou Čína a Rusko. A to studenoválečníkům pochopitelně vadí.

Prezident Biden ve spolupráci s ruským prezidentem Putinem otevřeli nejspíš novou stránku  americko-ruských vztahů. Myslím, že Merkelová šla vždy rozumnou cestou. 

Konec konců ani před vypuknutím I. světové války neměly Rusko a Německo mezi sebou vlastně žádné významné spory, které by musely řešit válkou, přesto se tak stalo. A teď si německá politická elita, mj. ústy prezidenta Steimayera a kancléřky Merkelové, připomínala 80. Výročí napadení Sovětského svazu Německem. Tento konflikt byl ze strany Německa, které bylo agresorem, ideologickou a vyhlazovací válkou.

Angela Merkelová a demokratičtí politici, a to nejen z německých vládních stran, se z této strašlivé historické zkušenosti, kdy Německo v prvním případě pomohlo rozpoutat světový válečný konflikt a v druhém případě jej rozpoutalo samo, poučili. A z tohoto politického dědictví a zkušenosti vychází při formulaci své politiky kancléřka Merkelová a také většina německé politické elity. 

Ať už bude novým německým kancléřem Laschet anebo Scholz, nic zásadního se v budoucí politice Německa nezmění. A to je jen dobře i pro nás Čechy.

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | středa 30.6.2021 15:12 | karma článku: 14,59 | přečteno: 374x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 19,99 | Přečteno: 539x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 452x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 307x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 676x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

10. září 2024  15:14

S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...

Dva kraje vyhlásily stav nebezpečí. Voda vyhání lidi z domovů

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  16:05

Kvůli extrémním srážkám vyhlásil jako první v Česku stav nebezpečí Moravskoslezský kraj, kde se...

Záplavy v Rumunsku mají oběti na životech, v Polsku padl srážkový rekord

14. září 2024  8:34,  aktualizováno  15:53

Silné lijáky a záplavy způsobené tlakovou níží Boris postihly nejen Česko, ale i další země střední...

Řehka: Míru nedosáhneme ústupky, dvě procenta HDP nebudou na obranu stačit

14. září 2024  10:14,  aktualizováno  15:53

Dlouhodobého míru nelze dosáhnout ústupky, které nefungují a naopak podporují možnou eskalaci,...

Brněnská nemocnice kvůli povodni evakuuje pacienty, personál pomůže jinde

14. září 2024  10:54,  aktualizováno  15:37

Stoupající hladina řeky Svratky v Brně přiměla zdejší Nemocnici Milosrdných bratří k evakuaci všech...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik