Proč kupujeme útočné zbraně, když se chceme jen bránit?
I schopnější vláda by to měla těžké, protože základní příčiny jsou importované (meziroční růst všech významných komodit plus ukrajinská válka).
Schopné vlády v Evropě se alespoň snaží dopad vnějších vlivů zmírnit a hledají cesty, jak neuvrhnout ekonomiku do hlubokého útlumu. A jak zároveň ochránit životní úroveň občanů svých zemí před výrazným poklesem. Vláda Petra Fialy si vykračuje jako by se nic nedělo asi proto, že s jejich osobními příjmy se jich problémy týkají málo. Asi tak jako na většinu Čechů dopadá hladomor v nějaké zemi kdesi v Africe. Možná, že jsou pro to důvody ještě jednodušší: prostě tomu "jen" nerozumí.
Raketově rostoucí inflace je jen prvním z jezdců nastupující apokalypsy. Extrémní zdražení surovin a vstupů zlikviduje už tak problémovou konkurenceschopnost evropské výroby a tím bude dílo zkázy dokonáno. K tomu připočtěme mnoho dalších hřebíků do rakve naší ekonomiky, jako jsou třeba zákaz aut se spalovacími motory, emisní povolenky, nechuť k uhlí, plynu… A naopak, záliba v komplikovaném systému různých administrativních nařízení, vyhlášek a zákonů (jak v EU, tak u nás), generující potřebu armády úředníků a les dotací. Kombinaci tolika negativních vlivů naráz nemůže žádný ekonomický systém dlouho vydržet.
Na tom všem se naše vláda aktivně podílí, včetně svatého nadšení utrácet ještě neexistující peníze za zbraně.
Současný konflikt na Ukrajině potvrdil známý fakt, že slabší – menší země má možnost se účinně bránit jen v případě, když má k dispozici velmi dobré obranné zbraňové systémy. Mezi ně patří starší protitanková RPG, moderní Jawelin nebo britsko – švédská NLAW, drony schopné nést rakety, kvalitní obranný protiraketový – protiletecký izraelský systém typu Iron dome.
Místo debaty o nákupu těchto systémů slyšíme jako více méně hotovou věc, že vláda nakoupí tanky, americké stíhačky, vrtulníky, dalekonosná děla, tedy systémy určené výhradně k dobývání území nepřítele. Nějak tomu nerozumím, chceme zvýšit schopnost naší armády bránit vlastní zemi nebo se připravujeme na útočnou válku? A pokud ano, koho se chystáme napadnout? Nemám velké iluze o schopnostech a znalostech vojenských reálií u členů této vlády. Pochybuji např., že ministryně obrany je odbornicí na používání jednotlivých zbraní, ale na druhou stranu rozdělení zbraní na spíše úročné a obranné snad pochopila i ona. Možná, že se to již naučila a dělá jen hlupáky ze spoluobčanů, protože jejím cílem není zvýšit ochranu území naší země. Ale připravit armádu, již dávno změněnou na expediční sbor, na útočnou válku např. kdesi na východě Ukrajiny.
Třeba k dobývání převážně ruskojazyčných území jižní a východní Ukrajiny by byly moderní tanky, stíhačky a houfnice určitě potřeba. Pokud k něčemu takovému dojde a vzhledem k aktivitě naší vlády si začínám myslet, že s tím už dokonce počítají. A proto chtějí naše desítky miliard utratit za něco, co se během pár minut, tisíce kilometrů od nás, změní v hromady šrotu. Takto vyhozené miliardy budou jen dalším hřebíčkem do rakve naší upadající životní úrovně. Rozlučte se se slušně financovaným zdravotnictvím, školstvím, silnicemi po kterých se dá jezdit…, na to vše samozřejmě peníze v dostatečném rozsahu nebudou. O hrůzách přímého zapojení do války nechci snad raději ani přemýšlet.
Fialova vláda sní o rozpočtu ministerstva obrany na úrovni 2% HDP již od roku 2024. V tomto roce vynakládáme na obranu něco málo přes 90 mld. Kč. Ale v roce 2024 by to mělo být již 150 – 170 mld. Kč (je jen otázka, kolik bude tvořit základ, tedy HDP, pro výpočet 2% výdajů...).
V každém případě by to byl „lví skok“ ve výdajích na obranu o 60 až 80 mld. korun během dvou let. A obě dvě zmíněné útočné zbraně – 50 německých Leopardů a 30 amerických stíhaček Phantomů - by nás všechny stálo přes 100 mld. korun. A k tomu si připočtěme ještě 210 transportérů za cca 50 mld. Kč.
V každém případě by vláda měla o otázkách financování obřích zbrojních zakázek a o budoucím charakteru české armády vést veřejnou debatu. Považoval bych takovou veřejnou debatu o výdajích státu na obří nákupy útočných zbraní za velmi potřebnou. A stejně tak považuji za nezbytnou debatu o příštím charakteru české armády.
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Tikající bomba: bytová politika
Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.
Jiří Paroubek
Narozeniny pana prezidenta Beneše
Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.
Jiří Paroubek
Skončete tu podělanou válku!
Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.
Jiří Paroubek
Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…
...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?
Jiří Paroubek
Čínský prezident na cestách v Evropě
Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
Garážové stání v automatickém zakladači v srdci města
Pštrossova, Praha 1 - Nové Město
9 850 Kč/měsíc
- Počet článků 844
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1909x