Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Personální "přesuny" na ministerstvu zahraničí

Za „vlády“ ministra Schwarzenberga se ministerstvo zahraničí stalo odkladištěm nejrůznějších přítelíčků a přátel, majících blízko k pravicovým stranám (či dokonce majících jejich legitimaci), tedy k ODS a TOP 09.

Pokud byl někdo ze zájemců o práci na ministerstvu názorově součástí klubu přátel pravdy a lásky, bylo to také nejlepší možné doporučení. Kromě toho, v jisté době, tedy konkrétněji po volbách do sněmovny v roce 2010, se stali nežádoucími osobami na ministerstvu zahraničí i v diplomatickém sboru lidé s jinou než vysloveně pravicovou orientací. Tomuto přístupu  učinilo přítrž až ministerské angažmá Jana Kohouta v úřednické vládě a poté ministerstvo pod vedením Luboše Zaorálka. Pokud vím, Luboš Zaorálek nikdy nesáhl k vyhazovům, či dokonce k čistce na ministerstvu, kvůli rozdílným politickým názorům. A to je dobře.

Nikdo z lidí, kteří zahraniční politice Česka alespoň trochu rozumějí a sledují vývoj na ministerstvu zahraničí, neměl ani slovo výhrady k tomu, když se náměstkem ministra zahraničí stal sociální demokrat Aleš Chmelař, který byl předtím státním tajemníkem pro evropské záležitosti. A. Chmelař je totiž kvalifikovaný, mimořádně schopný mladý člověk, kterému by ovšem spíše slušela funkce ministra zahraničí nežli jeho náměstka. Není však zapojen do party Pocheho a spol. a souvisejících zájmových skupin v ČSSD  a proto je „jen“ náměstkem ministra.

V předchozích dnech ministr Petříček udělal další hrubou politickou chybu. Namísto jednoho politického náměstka, který odchází na velvyslanectví, jmenoval dva politické náměstky. Tím jedním je představitel mladých sociálních demokratů, což je jeho zřejmě jediná kvalifikace, neboť se předpokládá, že se v této pozici tu a tam stýkal s četnými zahraničními partnery ze sesterských organizací mladých socialistů z Evropy a  celého světa. V komunální politice, u které se uvádí, že je činný v Praze 3, to již  není právě aktuální údaj. Pokud byl členem obvodního zastupitelstva MČ v Praze 3, tak už téměř rok není, neboť sociální demokracie katastrofálním způsobem prohrála komunální volby v Praze. O tom, tedy o angažmá v komunální politice, bych proto příliš nemluvil. Také jeho angažmá na kandidátce ČSSD ve volbách do EP zrovna neskončilo dobře (a s ohledem na volební  výsledky celé strany ani skončit dobře nemohlo). Možná, že se jedná o opravdu talentovaného mladého muže a pak by ale bylo dobré, aby nepřeskakoval jednotlivé funkční stupně, ve kterých může pracovně růst a zrát. Přejít z čela organizace, která má fakticky jen několik desítek členů, do čela ministerstva, je přeci jen velký skok. Nikdo soudný v ČSSD se proto nemůže divit tomu, že se v této souvislosti objevují slova o klientelismu a papalášství ve vztahu k sociální demokracii a zejména k její politicky zcela neúspěšné pražské organizaci.

U paní Grmelové, která  bude druhou politickou náměstkyní ministra zahraničí, se uvádí jen to, že před šestnácti lety absolvovala Diplomatickou akademii MZV a že je sedmnáct let zaměstnankyní MZV. To už je alespoň nějaká kvalifikace, ale upřímně, tak na šéfku oddělení specializovaného na její odbornost anebo ředitelku odboru, který by vedla.

Někteří funkcionáři ČSSD si vůbec  neuvědomují, že takovéto personální postupy budou zneužívány v příštích měsících a letech vůči ČSSD obecně, jako důkaz jejího papaláštví a klientelismu. S ohledem na to, jak se v posledním čtvrt roce vyvíjí kauza kolem odcházejícího ministra Staňka a nyní nová kauzička na ministerstvu zahraničí, je velmi snadné přesvědčovat veřejnost, že ČSSD jde jen o posty a zaměstnávání kámošů. 

Je škoda, že poněkud v zákrytu za touto záležitostí zůstává snaha špiček ČSSD dostat se k reálným číslům rozpočtu na ministerstvu práce a také na ministerstvu vnitra pro rok 2020. Paní ministryně Maláčová zatím ke své vlastní škodě nevyužila všechny argumentační možnosti, které má v souvislosti s chybějícími finančními prostředky do letošního  rozpočtu krajů v oblasti sociální politiky. Upřímně, takovýto mimořádný rozpočtový výdaj není schopno řešit sólově žádné ministerstvo. Je to rozhodující měrou věcí premiéra a jeho ochoty přesvědčit ministryni financí, aby tuto rozpočtovou prioritu vlády dokázala pokrýt. Obdobně jsem postupoval jako premiér v roce 2006 při pokrytí neuhrazených  závazků fakultních nemocnic v rozsahu několika miliard. Prostě rezort zdravotnictví neměl z čeho to zaplatit...

 

Jiří Paroubek

Autor: Jiří Paroubek | pátek 2.8.2019 10:59 | karma článku: 21,23 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Jiří Paroubek

Tikající bomba: bytová politika

Čeští občané berou s klidem jako smutný fakt, a vlastně také jako axiom, celou řadu věcí, které by např. ve Francii vzbudili revoltu nebo přímo revoluci.

17.7.2024 v 15:21 | Karma: 19,99 | Přečteno: 539x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Narozeniny pana prezidenta Beneše

Edvard Beneš je muž, kterého nenáviděli po roce 1948 velmi intenzivně komunisté a dnes ho stejně intenzivně nenávidí česká pravice. Česká pravice mu vyčítá, že prý podlehl sovětskému vlivu, vlivu komunistů.

31.5.2024 v 14:21 | Karma: 23,08 | Přečteno: 452x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Skončete tu podělanou válku!

Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

27.5.2024 v 11:22 | Karma: 11,22 | Přečteno: 307x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Bývalý český prezident se nezasloužil o stát?…

...A Milan Kundera se nezasloužil o rozkvět české kultury a o její známost zejména ve frankofonním světě?

15.5.2024 v 15:28 | Karma: 26,85 | Přečteno: 676x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Jiří Paroubek

Čínský prezident na cestách v Evropě

Čínský prezident Xi se po několika letech vydal na návštěvu Francie. Oplatil tak nedávnou návštěvu francouzského prezidenta v Číně.

10.5.2024 v 13:50 | Karma: 22,65 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Poslanci rozhodují o Dni samizdatu, budou jednat o základním registru obyvatel

11. září 2024  5:30,  aktualizováno  9:14

Přímý přenos Sněmovna rozhoduje o novele zákona o státních svátcích, která počítá s uzákoněním Dne samizdatu,...

Češi dostanou nový lék na rakovinu prostaty. Radioaktivní moč lékaři zmrazí

11. září 2024

Premium Rakovinou prostaty onemocní ročně asi osm tisíc mužů a 1 500 jich zemře. Pacienti v pokročilém...

V Drážďanech se zřítila část mostu Carolabrücke, konstrukce spadla do Labe

11. září 2024  7:51,  aktualizováno  8:02

Ve tři hodiny nad ránem se v saských Drážďanech zřítila část mostu Carolabrücke, který slouží jako...

Harrisová útočila, Trump byl v defenzivě, hodnotí debatu světová média

11. září 2024  7:33

Americké viceprezidentce Kamale Harrisové se v předvolební debatě podařilo rozhodit exprezidenta...

  • Počet článků 844
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1909x
Autor se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Je ženatý, má syna a dceru. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1998 až 2004 byl náměstkem pražského primátora pro oblast finanční politiky, 2004 až 2005 ministrem pro místní rozvoj. V letech 2005 až 2006 pak předsedou vlády České republiky. Je předsedou Společnosti Willyho Brandta a Bruna Kreiskeho a předsedou redakční rady portálu Vaše věc (www.vasevec.cz). Na sklonku roku 2011 založil politickou stranu Národní socialisté. Na podzim 2018 kandiduje do Senátu jako nezávislý kandidát s podporou ČSSD.

Seznam rubrik