Nekompetentní reakce české vlády na požadavek Ruska platit v rublech
Pokud se před dvěma lety touto dobou pohybovala na úrovni kolem 2 dolarů za jednotku, nyní je to 7,14 dolarů za jednotku (nyní, 28. 4. ve 14:30). Nepamatuji se, že by v době studené války kdy byl ruský plyn či ruská ropa odpojen od příjemců v západní Evropě.
Také do této doby, tedy v průběhu dvou měsíců rusko-ukrajinské války, v níž Západ zvyšuje své angažmá dodávkami zbraní ad., nebyl v dodávkách ropy a zemního plynu zemím Západu žádný problém.
Rusko 1. března sdělilo ústy prezidenta Putina, že bude nadále dodávat tyto strategické suroviny (plyn a ropu) jen těm nepřátelsky se chovajícím zemím, které mu budou platit za dodávky přes platby do Gazprombanky v rublech.
Evropští vůdci okamžitě začali hovořit o tom, že se Moskva dopouští porušování smluv, které nepředpokládaly platby za plyn a ropu v rublech.
Jak správně včera poznamenal jeden můj kolega z redakce Vaše věc v jednom ze svých článků, „ve válce létají kulky oběma směry“.
Také sankce ze strany Západu a USA jsou samozřejmě v mnoha směrech porušením nejrůznějších smluvních ujednání a je otázka, zda nejsou v rozporu s mezinárodním právem.
S mezinárodním právem je pochopitelně v rozporu také agrese Ruska vůči Ukrajině. Reakce české vlády na celý problém by měla být křišťálově jasná a zároveň racionální a umírněná. Umírněná proto, že se bez ruského plynu a zřejmě ani bez ruské ropy (pokud všichni nepřesedneme na kola) se nebudeme moci ještě dlouhá léta obejít. Kromě toho, při nejrůznějších diskusích o závadnosti ruského plynu jsem se stálé nedozvěděl, kolik že vlastně bude stát ten vzývaný LNG (zkapalněná plyn z USA, z Kataru, z Austrálie a příp. z dalších zemí). Bude to dvaapůlkrát dražší, třikrát dražší nežli je obvyklá cena plynu z Ruska anebo třeba šestkrát dražší, pokud tyto země získají na dodávky zkapalněného plynu do západní a střední Evropy monopol.
Zkrátka, české obyvatelstvo, které teď zažívá šok z avizovaného navýšení cen plynu (a v krátku i elektrické energie a tepla) by mělo znát nepříjemnou pravdu. O kolik zaplatí za plyn víc, nežli jsme platili dosud? Budou to ceny ještě vyšší, než je současná úroveň cen, která téměř nemá v minulosti obdoby? Nebo to bude ještě více?
Jako typický a trochu furiantský, pro postoj vlády charakteristický, vidím vyjádření ministra práce (dříve též držitele ministerstva zemědělství), šéfa lidovců, Jurečky, na twitteru. Tam hovoří o tom, že: „Lepší kravské lejno (používám jemnější výraz pro exkrement než Jurečka), než plyn od Putina…“. Jurečka alternativní cestu vidí v potenciálu biomethanu, v renovaci budov a zřejmě v jejich zateplení, v rozvoji obnovitelných zdrojů, což podle něj může pokrýt polovinu současné spotřeby plynu.
Silně pochybuji o těchto čarodějných počtech ministra Jurečky. Ale i kdyby byl Jurečka čaroděj a skutečně takový potenciál bychom v těch zakopaných hřivnách zlata v naší zemi našli, těžko bychom mohli nahradit případné výpadky dodávek ruského plynu ze dne na den, prakticky okamžitě.
Je to prostě neodpovědné blábolení. Ještě k tomu chybí připojit možnosti využití vodíku (t.č. ve fázi laboratorního výzkumu) a jaderné energetiky. Bohužel jaderná energetika má tu nepříjemnou vlastnost, že od doby rozhodnutí o postavení jaderného bloku do doby jeho zprovoznění, uplyne obvykle nějakých 17 – 20 let. Takže tato cesta také není zrovna perspektivní. Kromě toho, upozorňuji na analýzy řady ekonomů, které ukazují, že Rusko ani ty zdrcující sankce, které byly ze strany Západu proti němu využity, zřejmě ekonomicky na kolena nesrazí. I když se např. podaří snížit spotřebu ruského plynu v EU zhruba o dvě třetiny, ruská obchodní bilance bude výsledkově zhruba na stejné úrovni, jako byla v loňském, příjmově rekordním roce, když ruský export kulminoval.
Myslím ale, že ruský prezident chystá Západu ještě další překvapení. Tedy, že nezůstane jen u plateb v rublech za plyn a ropu.
Mnoho zemí světa, které nejsou soběstačné, pokud jde o pěstování pšenice a dalších zemědělských plodin, bude větší měrou závislých na ruském exportu zejména pšenice. Vůči tzv. nepřátelským státům Rusko jistě uplatní požadavek platby v rublech za dodanou pšenici. Pak, anebo ještě před pšenicí, bude následovat požadavek plateb v rublech za dodávky palladia, niklu, případně dalších vzácných či průmyslových kovů.
To je přímý útok na měnovou dominanci dolaru, který je dosud světovou rezervní měnou. Pokud se arabské státy z Perského zálivu dohodnou s Číňany na platbách za ropu a plyn v čínských jüanech, bude to další prolomení do světového monopolu dolaru coby rezervní měny.
Tak, jak reagoval Jurečka, to je mustr i pro ostatní členy české vlády, kteří budou celou věc bagatelizovat, povedou hrdinné proslovy o válečných zločincích a nakonec buď stáhnou ocásky a platbu v rublech akceptují anebo dojde k přerušení dodávek. Vzhledem k tomu, že k nám chodí plyn plynovodem z Německa, bezprostřední ohrožení Česka zřejmě nehrozí...
V každém případě však v cenách plynu na světových trzích vzniká prostor k tomu, abychom začali reálně uvažovat. Reálně uvažovat o podpoře urychlit úsilí o uzavření udržitelného míru mezi Ruskem a Ukrajinou. To by vedlo ke zmírnění napětí a tenzí také na mezinárodních komoditních trzích a pomohlo by to srazit cenu zemního plynu z dnešní neúnosné výše k normálu.
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Zdatní cenzoři : vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

Zpravodajství České televize je předmětem velké kritiky významné, čím dál větší části veřejnosti pro naprostou neobjektivitu v řadě zásadních politických otázek.
Jiří Paroubek
Volební preference politických stran za měsíc březen agentury Kantar a Ipsos

Obě dvě zmíněné agentury – Kantar a Ipsos – provádějí průzkumy veřejného mínění poměrně přesně. V sobotu večer v ČT byl zveřejněný průzkum agentury Kantar a o něco později zveřejněný průzkum agentury Ipsos.
Jiří Paroubek
Zrušení „ závodních“ koloběžek v Praze...

Když diktuji tento článek po telefonu z auta své asistentce, mám za sebou čerstvý zážitek z pražských ulic.
Jiří Paroubek
Oživí Německo temné stíny minulosti?

Z Německa vyšly dvě světové války. Ta 1. světová válka vznikla po lehkomyslně uděleném bianco šeku německým kancléřem Bethmanem-Hollwegem spojeneckému Rakousko-Uhersku k válečnému dobrodružství vůči Srbsku.
Jiří Paroubek
Proč zatím odmítnout přijetí eura...

V pátečních Hospodářských novinách redaktor L. Vajnert se ve svém článku „Jak zdůvodnit, že Česko nemá přijmout euro? Už je nutná náročná gymnastika“, snaží zdůvodnit, proč u nás přijmout euro.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Dodávka na Vsetínsku srazila dítě na odrážedle, utrpělo život ohrožující zranění
Ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku srazila po poledni dodávka dítě jedoucí na odrážedle. Bylo...
Vědci laserem „rentgenují“ Amazonii a boří mýty. Džungle skrývala dávnou kolonii
Když vědci v roce 1913 objevili v srdci Amazonie královskou pevnost Príncipe da Beira z 18....
Bílá žhavá koule, která rozpoutá peklo na zemi. Čína úspěšně testuje novou bombu
Čínští vědci úspěšně testují bombu na bázi vodíku, která dokáže i bez použití jaderné nálože...
Hampl: Touha po nižších cenách je v české DNA, čepované pivo za 440 Kč v USA je šok
Češi se projevují neustálou touhou po nižších cenách, je to naše DNA, uvedl v nedělní Partii...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 876
- Celková karma 20,16
- Průměrná čtenost 1857x