Lze porazit Islámský stát?
Na severu Sýrie čelí Islámskému státu syrští Kurdové materiálně podporovaní Assadovou armádou a také mezinárodním společenstvím vedeným Spojenými státy.
Baasistická armáda brání instituce sýrského sekulárního státu
Nejlidnatější oblasti Sýrie ovládá baasistická Assadova vláda – syrské pobřeží Středozemního moře, Damašek s většinou jeho okolí. Syrská armáda dnes čítá zhruba tři sta tisíc mužů. Po téměř čtyřech letech války v bojích se silně motivovanými, fanatickými islámskými bojovníky z 83 zemí světa (jedná se odhadem o 35 000 bojovníků), kteří mají bojové zkušenosti z Bosny, Čečenska, Afghánistánu, Libye, prostě všude tam, kde se bojovalo (tu proti nevěřícím, jinde proti sekulárním režimům či ruským vojskům anebo armádám NATO), má syrská armáda nepochybně velkou bojovou hodnotu a sílu. Plně srovnatelnou s nejschopnějšími bojovými silami v oblasti Blízkého východu – izraelskou armádou a Hizballáhem.
Syrská armáda brání sekulární režim, který byl a je velmi tolerantní vůči náboženským i národnostním menšinám. A zdá se, že má trvalou a nekončící podporu velké většiny syrského obyvatelstva, které netouží po tmářství islámského státu a jeho institucích v podobě šaríi.
Prostě, ať se to řadě politiků Západu líbí či ne, pokud nechce do Sýrie a Iráku vyslat NATO se svými spojenci z řad arabských států pozemní armádu, mělo by změnit svůj postoj k Assadovu režimu. Samozřejmě jen pokud opravdu chce zničit radikální islamisty. Zdá se, že probíhající jednání mezi Američany a Íránem mohou vést k novému začátku ve vztazích mezi oběma těmito státy. To může být impulsem i pro přehodnocení vztahů zemí Západu k Sýrii. Úvahy některých politiků Západu o vyzbrojení, vycvičení a nasazení bojovníků sekulární protiasadovské opozice proti Islámskému státu jsou jenom blouzněním. Žádná taková opozice již neexistuje. A pokud by se opravdu pár tisíc takových bojovníků nějakým zázrakem našlo a po vojenském výcviku bylo předhozeno ad bestias, tedy do boje proti Islámskému státu, jejich životnost by činila pár dnů.
„Syrská“ politika Turecka v troskách
Turecko na počátku občanské války v Sýrii vsadilo na Muslimské bratrstvo a na pád B. Assada. Na to, že tato organizace, za jejíhož patrona se považuje turecký prezident Erdogan, získá rychle vedoucí postavení v zemi a vytvoří novou vládu nad Sýrií. Nestalo se. Dnes Turecko sní svůj malý neoosmanský sen, získat kontrolu alespoň nad pohraničními oblastmi Sýrie, a to vytvořením příhraniční nárazníkové zóny na syrském území, do níž by spadalo zejména významné syrské město Aleppo.
Podíl Turecka na výcviku části islámských bojovníků je přitom nepochybný. Ostatně ti se dostávají do Sýrie právě přes Turecko a jiní zase přes Jordánsko.
Izrael v překvapivě dobrých vztazích s organizací Al-Nusra
Před pár měsíci se bojovníci organizace Al-Nusra probojovali u města Kunejtra až na hranici Golanských výšin kontrolovaných Izraelem. Je zajímavé, že tato hranice je nyní zcela klidná. Ba co víc. Zdá se, že izraelská vláda došla k pozoruhodnému souznění s touto teroristickou organizací. Její četní ranění bojovníci se léčí (mluvíme až o 1 400 bojovnících) v izraelských nemocnicích. Zdá se, že Izraelci poskytují této organizaci proti syrské armádě i jiné druhy podpory v bojových operacích.
Izrael sází při důsledném uplatňování reálpolitiky na oslabování syrské armády, která je v syrském konfliktu nejsilnějším hráčem.
Izrael by zřejmě nezarmoutilo, kdyby se syrská armáda a Hizballáh na jedné straně vyčerpávaly na syrském bojišti po mnoho let ve vzájemných bojích s islamisty na straně druhé. Nevím, jestli taková sázka na chaos bezprostředně za izraelskou hranicí je moudrá a perspektivní. Konflikt se ostatně může velmi snadno přenést i do Libanonu. A nedej bože pro Izrael, kdyby extrémisté v boji s Assadem na celé čáře zvítězili…
Podle všeho mají Spojené státy nyní skutečný zájem na zničení islamistů v Sýrii a Iráku. K tomu ovšem potřebují změnit zásadním způsobem vztahy s Teheránem i Assadem. Izraelská politika tolerance organizace Al-Nusra do aktuální americké politiky nepochybně nezapadá. Spojené státy odmítly při vytváření aliance států čelících leteckými útoky Islámskému státu zařadit Turecko a předběžné turecké požadavky (zejména vytvoření nárazníkové zóny v Sýrii) a zcela nepochybně se budou snažit i o korekci izraelské politiky v Sýrii.
V posledních dvou letech svého prezidentství se B. Obama jistě pokusí o obnovení prestiže Spojených státu v Iráku, kde Spojené státy již tolik obětovaly. Mám na mysli životy vojáků i obrovské finanční, vojenské i další výdaje. A proti Islámskému státu nelze bojovat jen v Iráku. Bez souběžného vojenského řešení situace v Sýrii a zničení pozic Islámského státu v této zemi není možná porážka Islámského státu ani v Iráku.
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Mír na dohled...

Americký prezident D.Trump se zmínil při setkání s novináři v Bílém domě o tom, že po projednání s prezidenty obou zemí, tedy s prezidentem Putinem a prezidentem Zelenským, je reálné uvažovat o ukončení války na Ukrajině a o míru
Jiří Paroubek
Buřtová inflace

Včera odpoledne, cestou z kanceláře jsem po dlouhé době překonal svá dobrá předsevzetí a rozhodl jsem se dát si klobásu. To rozhodnutí ve mně zrálo už několik dnů, když jsem procházel malým tržištěm na Náměstí Republiky v Praze.
Jiří Paroubek
Největší investiční projekt dnešního světa organizují Číňané

Přečetl jsem si se zájmem článek Seznamu Zprávy redaktora Š. Felendy pod názvem „Monstrózní investiční projekt v Pekingu po celém světě nabírá na síle“.
Jiří Paroubek
Úpadek katolické církve.

V úctyhodných osmdesáti osmi letech náhle zemřel papež František. Jistě příkladný, čestný a slušný člověk.
Jiří Paroubek
Zdatní cenzoři : vedení ČT a Bobo ze Stačilo!

Zpravodajství České televize je předmětem velké kritiky významné, čím dál větší části veřejnosti pro naprostou neobjektivitu v řadě zásadních politických otázek.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Každý šestý umírá. Pneumokoky zabíjejí neočkované, zájem o vakcínu je však malý
Premium Dusí se, mají horečky a silné bolesti. Jsou zmatení, ztrácejí vědomí. Každý rok bojuje okolo 600...
Kam se letos vyplatí cestovat? Čechům zlevnily Spojené státy či Austrálie
Letos se vyplatí sbalit kufry na dalekou cestu. Pro výletníky s příjmy v českých korunách totiž ve...
„Heretický papež přinese rozkol v církvi.“ Ortodoxní kardinál varuje před konkláve
Premium Pokud měl zesnulý papež František ve vatikánských řadách nějakého neskrývaného nepřítele, byl jím...
Inflace na hotely dopadla silněji než na jiné, zvedají proto ceny
Premium Hotely v Česku zvedají ceny za ubytování. Přičítají to rostoucím mzdám, dražším potravinám,...
- Počet článků 880
- Celková karma 20,09
- Průměrná čtenost 1850x