Pocházím z „meruňkového kraje"
Na záhumenku jsme měli několik meruňkových stromů a pokud na jaře v květu nepomrzly, bývaly meruňkami obsypané. Ty tvrdé, po ránu utržené, maminka zavařovala, z těch měkkých, přezrálých, vařila meruňkový džem.
Otec byl zaměstnán na dráze a kvůli jeho zaměstnání jsme po nějaký čas bydlili ve strážním domku u trati na Ostravsku. Byly jsme tehdy tři děti, já jsem byla nejstarší. Moje a dva roky mladší sestra měla osm a nejmladší tři roky. Domek stál blízko kolejí a od Ostravy jezdil jeden vlak za druhým. Těm osobním jsme mávaly, vagony náklaďáků plné uhlí nebo briket jsme počítaly. Pamatuji si, že jsem kdysi těch nákladních vagonů napočítala sedmdesát dva. Maminka se stále strachovala, že nás ten vlak někdy přejede.
Jednou při projíždění rychlíku zůstalo na kolejích stát naše hejno hus. Husy se těsně před projíždějícím rychlíkem rozlétly na všecky strany, jen jedna chudinka - kejhalka to nestihla. Zůstala sedět v kolejišti a po odjezdu vlaku se motala jako opilá. Asi dostala ránu do hlavy. Byl z ní nedělní oběd, ale vůbec nechutnal.
Asii po dvou letech se uvolnilo místo na dráze v naší dědině a my jsme se vrátili zpátky na Slovácko. Blízko naší chalupy jsme měli vinohrad a v něm, kromě hlav vinné révy, bylo i několik rybízových a angreštových keřů, tam byla i mladá višnička. Šťavnaté višně dávala maminka do mojí oblíbené „lité buchty" s posýpátkem a také je zavařovala do sklenic.
Vinohrad měl na starosti tatínek, byla to jeho chlouba, pečlivě se o něj staral. Byly s ním ale potíže... N jaře mu mladé hlavičky vinné révy okusovali divocí králíci, kteří měli nory v křovinaté stráni pod vinohradem, v létě na něj zase nalétávala velká hejna špačků. Snažil se je plašit, po vinohradu rozvěšoval stříbřité alobalové třepetalky, těch se ale zlodějíčci - špačkové ani trochu nebáli. Brzy si na ně zvykli a svůj „desátek“ hroznových bobulí si vždycky ukořistili.
Té sladké šťávě z vylisovaných hroznů bylo opravdu nejlíp až v několika vinných sudech ve sklepě. Tam chodíval tatínek koštovat jestli už správně kvasí. Sedával na židličce u beček, pokuřoval a meditoval... Hrozny se sbíraly v září, pak se zpracovaly a když šťáva zkvasila, ochutnávali jsme lahodný, sladký burčák. Hotové bývalo víno až v listopadu, o martinských hodech. To se již nenalévalo do koštovaček, ale do vinných sklenek a pohárů. Nejvíc mi chutnalo to tatínkovo červené, frankovka.
O žních se trhávala jablka, žňovky, kterým se také říkalo štrůdlovky, protože byly velice vhodné na jablkový závin. Měly tenkou slupku, která se nemusela do jablečného závinu krouhat. No, a na ta nakyslá zelená letní jablíčka mám jednu poněkud trapnou vzpomínku.
Dole pod vinohrady, u cesty kolem sklepů, bylo několik starých rozložitých stromů jabloní, které patřily obci. Kdo ale z občanů měl zájem, mohl si některý z těch stromů za mírnou cenu 50 korun od obce "koupit" a jablka po dozrání si otrhat. My, děti, jsme ty skoré jablíčka milovaly, a proto rodiče každoročně jeden z těch stromů pronajali.
Kdysi konci června jsem se k večeru vrátila ze školy v Brně a dostala jsem na ty žňovky chuť, a že si jich tam pár půjdu utrhnout. A jak si tam potmě sedím v koruně jabloně, vidím, že si to po cestě dolů šine jakýsi strýc s čaganem. Pod stromem se zatavil, koukl se nahoru a zhurta na mě spustil: :
„A co ty tam děláš na tem stromě na cizích jabkách? Okamžitě slez!“
„A co bych já, strýcu, slézala ze stromu, když sú ty jabka naše?“
„A tož proč jich potom trháš potmě - jak zloděj?“
„No, protože jsem nebyla odpoledne doma, večer jsem se teprve vrátila a včíl jsem na ně dostala zrovna chuť.““
No - nakonec jsem mu to přece jen vysvětlila - a strýček Světnička, jak jsem ho poznala po hlasu, si potom dál spokojeně vykračoval k domovu.
Když odešlo léto s letním ovocem, meruňkami, broskvemi, višněmi, jablky, hruškami - nastal podzim a s ním zase sbírání hroznů, trhání švestek a rážení ořechů. Nastala zase jiné práce, jiné problémy. O tom ale zase až někdy příště.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (2)
Vážení přátelé, dvanáctého prosince (2024), při příležitosti znovuotevření pařížské katedrály Notre-Dame, jsem na blogu zveřejnila článek o naší společné návštěvě (s manželem) Paříže v červenci roku 1968.
Mirka Pantlíková
Vánoční trh ve Zlíně
Před dvěma dny, ve středu 18. prosince, jsme si s manželem potřebovali vyřídit nějaké důležité záležitosti ve městě, a při té příležitosti jsme se s zastavili na Náměstí Míru, kde se konal, jako každoročně, vánoční trh.
Mirka Pantlíková
Paříž roku 1968 (1)
Před několika dny se ve Francii, v městě Paříži, stala velké událost, po pěti letech od ničivého požáru pařížské katedrály Notre - Dame se za účasti nejznámějších světových celebrit a státníků konalo její nové otevření.
Mirka Pantlíková
„Klausi, vylez“, aneb listopad 1989
Tenkrát v roce 1989, těsně před 17. listopadem, byla větší zima než je dnes. Odpoledne po práci jsme tehdy jezdili jednotně zbarvenými zlínskými trolejbusy na Náměstí Míru, kde se konaly demonstrace...
Mirka Pantlíková
Jak jsem šmejdům nenaletěla
Reakce na článek paní Zuzany Zajícové „Jak jsem naletěla šmejdům“. Něco podobného, i když jiného, se totiž stalo nedávno i mně. Internetová reklamu oznamovala: „Prvních 100 ks zdarma“, pospěšte si a zavolejte...
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Hrozí destabilizace Slovenska, tvrdí tajná služba. Matovič má Fica za blázna
Slovenská civilní tajná služba SIS oznámila, že získala závažné informace o organizované dlouhodobé...
ANO a SPD budou blokovat vyšší poplatky ČT. Babiš označil Foltýna za magora
Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...
Co můžeme čekat, drahý příteli? Putin a Si si volali hned po Trumpově slibu
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching spolu telefonovali krátce...
Konec ručního uklízení toalet. Všechno udělá robot řízený umělou inteligencí
Špičkovou technologii a revoluci v hygieně – nejen to slibuje zákazníkům společnost Primech AI díky...
Jaké vybrat doplňky stravy pro děti
Vitamíny a minerály hrají klíčovou roli ve správném fungování organismu, protože se účastní metabolismu bílkovin, tuků a cukrů. Kvalitní strava je...
- Počet článků 342
- Celková karma 17,09
- Průměrná čtenost 718x
mpantlikova@seznam.cz