Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.
Přihlásit seJ41i66ř82í 87S65l98a98d41k62ý
Děkuji paní Pantlíková, většinou se z příspěvků z té doby dovídáme, že ruští vojáci, kam přišli tam hromadně znásilňovali české ženy, zabíjeli muže, ukradli co mohli a byli horší než němci.
J28a94n84a 51M46e63l22i51š36o42v25á
Ďakujem, za vašu pripomenunie a rozprávanie vlastnej skúsensoti.
M14i50r65k93a 49P74a59n92t90l80í54k12o43v74á
Děkuji za příspěvek, paní Janko. 
M68i30r33k64a 54P33a98n68t26l12í89k10o88v48á
Děkuji Vám Ivanko. 
H89o49n15z50a 80M73a91r50e76k
Naše řady těch, kteří to ještě pamatujeme řídnou a tím se také hodně věcí vytratí z pamětí a hodně výmyslů přibude. Já pamatuju ten květen 1945 dost dobře, bylo mi necelých 7 let, bydleli jsme v malé vasničce Rymáně na Dobříšsku. Od našeho domu, který byl prakticky na konci vesnice, byl asi 300 metrů les, který byl nad Čisovicemi a kde se usadilo asi sto či více rudoarmějců. Chovali se slušně, měli asi hlad a tak chodili po vesnici ažebrali o jídlo...'davaj kušat' bylo heslo dne a při tom si 'půjčovali' hodinky. Krátce po jejich odchodu k podzimu 1945 jsem chodili do toho lesa na houby a borůvky a viděli ty jejich sruby , na které porazili ty nejkrásnější borovice a sice tak, že nechali asi metrové pařezy, ke kterým přivazovali koně. Každý večer jsme slyšeli jejich zpěv...Volga Voga Matˇ radnája' a jiné. Na větvičce jedné borovice visel budík se třama dírama po kulce z pušky.Chodili do vesnické hospody U Troníčků (viz Kája Mařík)a tam se napájeli alkoholem. S mým kamarádem i přes důrazný zákaz mé matinky jsme tam chodili a Rusové si nás posadili na klín a hladili naše rozcuchané hlavy. Kouřili machorku zabalenou v novinovém papíře. Můj kamarád pochytil něco z ruštiny a jednoho vojáka požádal o cigaretu. 'davaj kurit' voják byl v extazi a ucucanou papirozu Jirkovi dal. Já mu ji záviděl a tak jsem si jinému Rusovi také řekl. Se smícham mi ji ucucanou dala Jirka a já jske bánili, ale ihned se dostavily následky ve formě totální žaludeční revoluce. Doma jsem dostal notný vejřez od mé milované maminky a přísný zákaz opustit dům, což se jí nepovedlo a my jsme chodili do 'Strouhy', kde si Rusové uělali střílnu a nám dávyli patrony na hraní, načež následoval další vejřez...ale bylo to nádherné dětsrví...
M69i60r38k74a 42P53a28n94t43l29í42k79o54v35á
Děkuji Vám, pane Marku, za Vaše vzpomínání. Mé také i veselé vzpomínky, víc je ale těch neveselých. . Ten kdo něco podobného nezažil, nemusí pochopit. Faktem je, že jsme tehdy žili v jakési radostné euforii, že ten hrozná protektorát a válka konečně skončily, a zase bude líp. To nebyl jen strach z udává ní a podobně, i když se tto týkal všeho. Rolníků, že nepřihlásili prasátko na porážku těch občanů, že poslouchali Londýn, (našeho učitele před očima nás, žáčků prvňáčků odvedlo ze
školy gestapo), za to že někdo schovával uprchlého vězně, a podobně. A za a všechno hrozilo vězení nebo i koncentrační tábor. My, děti , jsme to tolk k neprožívali, ale strach našich rodičů se podepisoval i na nás. A vojáci? Tas dlouhá cesta a válečné útrapy se projevovaly i na nich. Je těžké někoho soudit když žijjeme v míru, a on ve válce. Válka člověka mění - fyzicky i psychicky. Ještě jednou díky za příspěvek.
- Počet článků 362
- Celková karma 20,13
- Průměrná čtenost 702x
mpantlikova@seznam.cz



















