Jděte do biografu, pánové: Tobruk
Tobruk byl klíčový přístav v Libyi, který drželi od začátku druhé světové války Britové. Italové a Němci ho však potřebovali, aby mohli lépe zásobovat svá vojska. Britské velení se rozhodlo, že ho musí uhájit za jakoukoliv cenu. V říjnu 1941 vyslali k jeho obraně i československý prapor, necelých osm stovek mužů, pod vedením podplukovníka Karla Klapálka. Drželi se statečně, i když na ně nepřítel tvrdě doléhal. A o tom natočil scénárista, režisér a producent Václav Marhoul tento film.
Není to dokument, není to hraný film s několika hrdiny, chybí tam ženy a láska - vida, i bez toho lze udělat přitažlivý film. Je to tříšť příběhů, které nemají začátek ani konec, příběhů mužů, kteří jdou do boje proti nacistům ve jménu svobody své vlasti, ale po několika týdnech či měsících toho mají plné zuby - ano, písku mají doslova plné zuby, tělo i uniformy. Přesto se dokážou vzchopit a bojovat, dokonce přemoct nenávist vůči desátníkovi, který je buzeroval, a bez ohledu na nebezpečí ho zraněného dotáhnout za kousek skály. Ten závěr je skutečně dojemný - představuje vrchol čestnosti a lidskosti.
Známe válečné filmy plné bojů, lásek a hrdinství. Tobruk je však úplně jiný, řekl bych lidštější. Pro dámy nebude moc přitažlivý, chybí tam věci, které mají rády, zato pánové poznají nefalšovanou válku, válku bez příkras a iluzí.
Nevím, jak se o tento filmu zasloužil otec Václava Marhoula. Možná synovi vštěpoval některé vlastnosti, které ho k tomuto tématu přivedly. Rozhodně je dobře, když syn věnoval film otci - takový výraz hluboké úcty nebývá častý. Sám jsem Marhoula staršího potkával v letech 1968-1969, kdy jsme spolu zasedali v redakční radě časopisu Junák.
Od událostí, které jsme na plátně viděli, uplynulo málem tři čtvrtě století. To je pochopitelné, komunistický režim se snažil západní vojáky vymazat z historie, jenom okolo osmašedesátého se podařilo něco málo o nich natočit. A teď zase trvalo roky, než Marhoul sehnal potřebné miliony.
Ovšem v cestě za rehabilitací západního odboje by měl pokračovat - nabízí se spousta příběhů, většinou takřka neznámých. Například mne fascinují výkony našich zpravodajců, kteří za druhé světové války působili ve Švédsku a Švýcarsku. Sám jsem je velmi pracně vydrápal ze zapomnění do třetího dílu knihy Československo ve zvláštních službách. Ale je i spousta příběhů jiných. Věřím, že Václav Marhoul se po úspěchu Tobruku - o němž nepochybuju - k těmto tématům vrátí.
Karel Pacner
Proč zavřeli Ivčinu cukrárnu?

Toto je příběh byrokratických obstrukcí a šikany, zášti konkurence a hamižnosti majitelů domů.
Karel Pacner
Těreškovová byla primadona aneb Co jsem vám nestihl v onlinu říct

Mládenci z Technetu a Blogu iDNES.cz mne příjemně překvapili - ani jsem si nevzpomněl na to, že jsem nastoupil do MF právě před 49 lety, že tedy 1. července vstupuju (byť už jako důchodce) do 50. roku psaní pro MF-MFD. Vyzvali mne proto k chatu, k odpovědím na dotazy čtenářů. Než je po hodině zarazili, přišlo 55 otázek.
Karel Pacner
Složitý konec druhé světové války

V diskusích v tomto blogu se vyskytuje řada omylů a neznalostí o konci druhé světové války. Aspoň pár poznámek. Málokdo si uvědomuje, že protektorát Čechy a Morava byl poslední zbrojnicí třetí říše, kterou anglo-americké bombardéry do konce roku 1944 prakticky nepostihly. Proto je přirozené, že se pokoušely některé objekty, jako třeba plzeňskou škodovku, která jela pro Hitlera stále naplno, zničit. Navíc Hitler pořád strašil tajnými zbraněmi, které měly zvrátit situaci na bojištích, a dnes třeba víme, že v Plzni se vyráběly nejen zbraně, ale i část zařízení pro rakety. V létě 1945 předali tamní komunisté tajně některé aparatury expertům Rudé armády. A v Příbrami zase probíhal raketový výzkum, o jehož zaměření a úrovni nikdo nic pořádně nevěděl.
Karel Pacner
Britská komunistka podporuje iniciativu Ne základnám

Spolek Ne základnám se chlubí tím, že o informace o její akce „projevily zájem také organizace v zahraničí, například britská Campaign for Nuclear Disarmament (CND)“. Když se blíž podíváme na to, kdo dnes šéfuje CND, vidíme, že je to komunistka Katharine „Kate“ Jane Hudsonová.
Karel Pacner
Detektor skončil – sláva!

Ve středu 19. března oznámil tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha některé změny v programu. Mezi nimi jako drobnost byla zmínka o pozastavení vysílání pořadu Detektor. „O jeho dalším možném vývoji se současné době diskutuje. Česká televize bude milovníky pořadů o tajemstvích a záhadách včas informovat buď o obnovení série, nebo o přípravě pořadu podobného.“
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Kniha i debut roku pro Letnice. Miroslav Hlaučo získal dvě ceny Magnesia Litera
Letošní ročník knižních cen Magnesia Litera zná vítěze. Knihou roku jsou Letnice spisovatele...
Magnesia Litera 2025
Magnesia Litera je ocenění literárních děl, udělované každoročně od roku 2002 Sdružením Litera....
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Poslanci se sešli na mimořádné schůzi k digitalizaci stavebního řízení. Svolat ji nechalo ANO,...
Tlačíme na Rusko ohledně dohody, řekl Trump. Příští dny označil za rozhodující
USA vyvíjejí silný tlak na Rusko k uzavření dohody o příměří, která je velmi blízko, ale také...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 5967x