Premium

Mimořádná akce:
jen za 490 Kč/rok

Chabá náplast pro Václava Havla.

Radnice Prahy 2 od roku 2004 udělením čestného občanství oceňuje osobnosti, které na území naší městské části žily anebo žijí a které se zapsaly do povědomí veřejnosti svými činy a úspěchy.

Na seznamu oceněných tak najdeme hrdiny 2. světové války, významné umělce, vědce, sportovce, politiky atd.

Jako zastupitel Prahy 2 jsem podal v dubnu loňského roku návrh na udělení čestného občanství Prahy 2 prvnímu polistopadovému prezidentovi Československa a prvnímu prezidentovi nově ustavené České republiky Václavu Havlovi. Tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že tento návrh neprojde, resp. že se jím příslušné orgány samosprávy vůbec nebudou zabývat (!). Co se kolem mého návrhu v těch několika jarních týdnech roku 2018 odehrálo, paradoxně připomíná absurdní dramata Václava Havla-spisovatele…

Zhruba měsíc po podání návrhu zvoní mobil a radní pro kulturu Šolc mi pokládá dotaz, zda bych návrh nestáhnul. V šoku se ptám na důvod a dozvídám se, že by tento návrh „mohl být vnímán jako politické zviditelňování“. Příliš tomu nerozumím, ale když se v příštích dnech do mailové korespondence se stejným požadavkem aktivně zapojí i starostka Černochová, konečně mi secvakne, v čem je kámen úrazu! … Čestná občanství Prahy 2 se totiž budou udělovat několik týdnů před podzimními komunálními volbami a předávání se budou účastnit i jednotliví navrhovatelé. V tomhle konkrétním případě, na který by zřejmě byla upnuta mediální pozornost, by to byl opoziční zastupitel a politický konkurent ODS, tedy starostky. Václav Havel má tedy evidentně smůlu, že udělení čestného občanství nenavrhla ona, nepochybuji, že v tom případě by vše proběhlo hladce.

A tak dostávám ultimátum: Během pár dní musím zajistit souhlas paní Dagmar Havlové. Přitom je absurdní, že více než měsíc, který od podání návrhu uběhl, tuhle věc radnice vůbec neřešila. Mohl jsem být vyzván obratem, abych návrh o souhlas doplnil, přestože jsem naivně předpokládal, že v případě takto výjimečné osobnosti, osloví rodinu přímo starostka Prahy 2 a nikoli řadový zastupitel…

Paní Dagmar Havlovou, která se v těch dnech léčí po operaci, tedy písemně oslovuji, nicméně starostka a radní záležitost briskně „zaříznou“, aniž by čekali na (velmi pravděpodobně kladnou) odpověď. Dostávám informaci, že dle „doporučení právníků“ nebude Praha 2 od této chvíle čestná občanství in memoriam udělovat… Parádní ostuda radnice, kterou radní Šolc řeší vysvětlujícím dopisem paní Havlové a návrhem na vytvoření pamětní desky na domě na Rašínově nábřeží, kde pan prezident dlouhá léta žil a tvořil.

Pamětní deska Václavu Havlovi bude odhalena 18. 12. 2019 a řada politiků z Prahy 2 (pochopitelně se starostkou Černochovou v čele) si možnost „politicky se zviditelnit“ určitě nenechá ujít. Já osobně jsem velmi rád, že městská část, kde žiji a kde jsem zastupitelem, konečně alespoň takto uctí  jeho památku. Hořká pachuť z nechutného politikaření ovšem zůstává. Povzbuzením snad budiž, že velké politické osobnosti, jakou Václav Havel bezesporu byl, zůstanou v našich myslích věčně, zatímco za politickou šmírou spadne opona, aniž by po ní štěkl pes.

Autor: Otto Schwarz | pondělí 16.12.2019 21:25 | karma článku: 20,78 | přečteno: 806x

Další články autora

Otto Schwarz

Česko povede Koalici neochotných.

Po brilantní prezentaci naší vládní delegace na summitu NATO v Ankaře, kdy premiér Babiš exceloval především perfektní znalostí bulharštiny, je tu na spadnutí další fenomenální diplomatický úspěch ČR a premiéra osobně.

15.7.2026 v 17:04 | Karma: 14,91 | Přečteno: 299x | Diskuse | Politika

Otto Schwarz

Pávek se chodí tajně modlit do mešity.

Už to taky víte? Anebo vám připadá titulek absurdní? Pokud kroutíte nevěřícně hlavou, mám pro vás dobrou zprávu. Patříte zřejmě mezi ty, kteří si ve virtuálním světě fake news ještě zachovali špetku soudnosti a zdravého rozumu.

23.2.2026 v 10:34 | Karma: 21,58 | Přečteno: 1014x | Diskuse | Politika

Otto Schwarz

PREZIDENTSKÁ ABOLICE PRO PREMIÉRA?

Hlasování Poslanecké sněmovny o vydání či nevydání premiéra České republiky k soudnímu řízení v kauze Čapí hnízdo se blíží, přičemž asi nikdo v téhle zemi nepochybuje o jeho výsledku. Co bude dál?

8.2.2026 v 13:25 | Karma: 9,15 | Přečteno: 306x | Diskuse | Politika

Otto Schwarz

PÁVEK, BUREŠ A MY

Pávek, rozvědčík, komanč na straně jedné, Bureš, estébák, makak na straně druhé. Málokterý „politolog“ od klávesnice by si dovolil užít tahle označení dotyčným ústavním činitelům tváří v tvář. V anonymitě sociálních sítí běžně.

3.2.2026 v 16:57 | Karma: 14,13 | Přečteno: 428x | Diskuse | Politika

Otto Schwarz

Když vláda nechce.

Za evropskou půjčku Ukrajině bychom mohli ručit my, kteří napadené zemi pomáhat chceme. Ideálně formou daňových asignací.

17.12.2025 v 15:21 | Karma: 21,03 | Přečteno: 681x | Diskuse | Občanské aktivity

Nejčtenější

Aloha, namaste, salud! Znáte význam celosvětově známých frází?

Slavnostní zahájení hlavní letní sezony s havajskou tématikou Aquapalace Praha....
vydáno 3. srpna 2026

Na dovolené, ve filmech i na sociálních sítích. Některé cizojazyčné výrazy používáme téměř každý...

Praha promlouvá ze zdí i chodníků. Vzkazy kolemjdoucích pobaví, překvapí i zamrazí

Je ti to jasný?!
3. srpna 2026  14:07

Stojíš na mým fleku! Nemusíte číst knihu, abyste se dozvěděli o městě víc, než je někdy zdrávo....

V těchto dnech se láme osud českého Tesca. Britové už hledají kupce pro své obchody

Prodejna Tesco v obchodním komplexu Centro Zlín ve Zlíně-Malenovicích.
6. srpna 2026  14:31

Britští vlastníci Tesca podle mnohých finančních médií rozjíždějí prodej svých aktivit ve střední...

Jste milovníkem italské kuchyně? Tak se ukažte!

Jídelní lístek, který obsahuje klasické pizzy, „pizzerty“ a nové inovace, jako...
vydáno 10. srpna 2026

Pizza, těstoviny, tiramisu nebo Aperol Spritz. Italská kuchyně patří bezpochyby k nejoblíbenějším...

Barrandovský kopec bez pozlátka luxusu. Nafotili jsme zákoutí, kterým se filmová čtvrť nechlubí

Barrandov v postranních uličkách.
7. srpna 2026  13:47

Filmový magnát Miloš Havel. Režiséři a herecké star. Takhle obvykle vnímáme Barrandov, hlavně jeho...

Accolade zvažuje, že v Boršově nad Vltavou vybuduje jednu halu místo čtyř

ilustrační snímek
10. srpna 2026  20:16,  aktualizováno  20:16

Společnost Accolade zvažuje, že v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku vybuduje v průmyslové...

Hasiči našli ve shořelé chatě u Dobřichovic mrtvého muže

ilustrační snímek
10. srpna 2026  19:55,  aktualizováno  19:55

Středočeští hasiči dnes odpoledne vyjížděli k požáru chaty u Dobřichovic, uvnitř našli mrtvého...

V Letenských sadech vypukl požár, zasahovali i hasiči Pražského hradu

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  20:52,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

V Letenských sadech vypukl požár, zasahovali i hasiči Pražského hradu

Hasiči likvidují požár porostu v Letenských sadech. (10. srpna 2026)
10. srpna 2026  21:02,  aktualizováno  21:27

V Praze v Letenských sadech hořelo. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. Podle policie byl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 55
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 656x
Bývalý provozovatel soukromé zubní ordinace na pražských Vinohradech (21 let). Celoživotní fanda fotbalové Sparty Praha, britské kapely Jethro Tull, mistra Richarda Wagnera a v posledních letech i nadšený golfista s HCP 26,5.

V roce 2009 se začal angažovat v komunální politice v Praze 2. Zastupitelem městské části byl zvolen třkrát v řadě v letech 2010, 2014 a 2018

V období 2012-2014 působil na radnici Prahy 2 jako zástupce starostky. Nejprve jako radní pro oblast kultury, později jako radní pro hospodářskou činnost.

Na třetí zastupitelský mandát rezignoval v červnu 2021, svou aktivní účast v komunální politice ukončil k poslednímu dni roku 2024.

Nadále se věnuje psaní textů s politickou problematikou, ale nejen.

 

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.