Můj nejmilejší svátek - Halloween
Halloween v tiskarne
Myslím si, že asi od všeho trochu, a když si chci někdy zlepšit náladu nebo si odpočinout, podívám se na některou z mnoha pohádek, které jsem si z Čech přivezla nebo nechala poslat mými rodiči. Sleduji, jak po televizní obrazovce pobíhají čerti a čarodějnice, a je mi fajn! A tak trošku mě mrzí, že v Čechách není populární svátek Halloween, ke kterému se všechny tyto kouzelné příběhy českých tvůrců hodí vlastně víc, než naprostá většina slabomyslných horrorů z dílny Hollywoodu.
Halloween se během let stal snad mým nejoblíbenějším svátkem, a nejsem zdaleka sama, v USA slaví poslední den v říjnu více než 80% dětí i dospělých, navzdory každoročním varováním ze strany protestantské církve. Předpokládám, že je většině lidem tento svátek alespoň trošku známý, ale vzhledem k tomu, že existuje o jeho vzniku několik teorií, ráda bych popsala alespoň ve zkratce tu, která je pokládána za nejvíce pravděpodobnou.
Podle dostupných zdrojů, svátek Halloween se slavil již v 5. století před naším letopočtem jako součást oslav svátku Samhain. Keltští pohané věřili, že v tuto noc duchové zemřelých navštěvují živé, a proto dávali na zápraží svých obydlí jídlo pro ty dobré, a zároveň schovávali své obličeje za masky, aby zmátli a ochránili se před těmi zlými. O mnoho století později, katolická církev prohlásila 1. listopad za Svátek všech svatých, aby odvedla pozornost od této pohanské tradice, ale to se jí nikdy nepodařilo, a Halloween se časem stal, alespoň pro Iry v USA, vlastně svátkem katolíků. Irové, kteří houfně emigrovali do Ameriky ve 40. letech devatenáctého století, tuto tradici přivezli sebou, vydlabané brambory byly nahrazeny vydlabanými dýněmi, a díky velké kampani převážně irských katolíků ve 20. letech minulého století, opravdu nastal její rozkvět, i když původně byla propagována jako společná oslava podzimu, při které se pořádaly party s maskami pro děti i dospělé. Od 50. let se tyto oslavy zaměřují zejména na děti.
A jak se slaví Halloween dnes? Zde na středozápadě USA se okolí domů zdobí vydlabanými dýněmi, posazenými na balíkách slámy, kolem kterých postávají čarodějnice, černé kočky či duchové. Občas můžete ale narazit i na oběšence na stromě, nebo na malý hřbitůvek, často s žertovnými nápisy na náhrobcích. Večer se děti obléknou do kostýmů a nasadí si masky, a ulice se hemží malými duchy, čaroději, ale i princeznami a postavičkami z různých filmů a pohádek. U malých kluků jsou velmi populární Superman a Batman, ale i kovboj nebo pirát, malé holčičky se samozřejmě nejraději strojí jako Sněhurky a Popelky, ale fantazii se meze nekladou. Děti chodí ve skupinkách, ty malé spolu s rodiči, a navštěvují sousedy, kteří jim dávají většinou sladkosti (říkám většinou, neboť náš soused zubař samozřejmě rozdává zubní kartáčky).
Další akce pro děti jsou například v místním obchodním domě, kde sladkosti rozdávají dětem usměvaví prodavači, nebo na místní policejní stanici, kde policisté vystaví "strašidelné vězení", ve kterém úpí trestanci, nebo středověkou mučírnu a hladomornu, kde vřeští věční zločinci. Mrňousové s vyvalenýma očima slibují, jak budou poslouchat rodiče, aby se do těchto míst nikdy nedostali, a jsou za to odměněni knížkami a různými drobnostmi od místních sponzorů.
Naše nejoblíbenější místo k oslavě Halloweenů je ale místní tiskárna, která pořádá "Den otevřených dveří" jeden až dva dny před samotným svátkem. Po dobu několika týdnů zaměstnanci vyrábějí dekorace z papíru, lepenky a igelitu, a připravují pro děti různé atrakce a hry přímo v prostorách tiskárny. V každém úseku se zároveň objeví velké tabule s vysvětlením, k čemu který stroj slouží, a jak se vyrábějí knížky - místní tiskárna se totiž zabývá především výrobou učebnic pro děti v celých Spojených státech. Návštěvníci se tak mají možnost seznámit s celou výrobou a zároveň se pobavit při procházení strašidelnými tunely či hraním různých her. Přibližně uprostřed cesty na ně čeká malé občerstvení, při kterém hraje místní kapela country muziku, a děti mohou tancovat nebo si vybít energii skákáním ve velkém nafukovacím hradu. Všude se samozřejmě rozdávají bonbóny, omalovánky a drobné hračky. Na parkovišti před tiskárnou si děti mohou pod dohledem hasičů prohlédnout a prolézt jejích ohromné červené auto, a hned vedle podstoupit školení, jak se zachovat v případě požáru.
Za tuto zábavu se platí dobrovolné vstupné v podobě konzervy, které se shromažďují u vchodu, a jsou následující den odvezeny do místní "spíže" pro potřebné spoluobčany. Většina potravin se poskytuje spolu s noclehem a lékařskou péčí místním bezdomovcům, ale "spíž" je otevřena každému, kdo se ocitne v momentální finanční tísni, a potřebuje jídlo, oblečení nebo ošetření lékařem ci zubařem, a je celá financována z místních soukromých zdrojů.
Když se na svátek Halloweena vrátíme večer domů, děti vybalí bonbóny, z nichž malou část dostanou hned, a zbytek je na příděl většinou po dobu několika příštích týdnů. Poté si pustíme strašidelný film pro děti nebo některou českou pohádku, mlsáme a vyprávíme si do noci strašidelné historky, protože se hrozně rádi bojíme. Naše oblíbené příběhy jsou i z knížky "Staré pověsti pražské", které miluji již od dětství, ale zároveň mě u nich vždy znovu napadá, jak moc bych přála tento kouzelný svátek i všem českým dětem. Vám by se nelíbil?
Pavlina OToole
Pan prezident asi nemá angličtinu rád
Když jsem v neděli večer zhlédla záznam z čínského studia během prezidentovy návštěvy a pak si poslechla i záznam Hovorů z Lán, poléval mě místy studený pot z jeho výslovnosti, z nesrozumitelného povídání, ale zejména pak při jeho svérázném překladu z angličtiny do mateřského jazyka. Ráda bych mu nejen vysvětlila, v čem dělá chyby a v čem se mýlí, ale navrhla bych mu i rozumné řešení.
Pavlina OToole
Asi tomu rasismu špatně rozumím...
28. srpna uplyne padesát a jeden rok ode dne, kdy Martin Luther King Jr. přednesl ve Washingtonu svůj projev, který je znám pod názvem „Mám sen“. Jedna věta v jeho projevu mi utkvěla v hlavě obzvlášť výrazně: „Mám sen, že jednou budou mé čtyři děti žít v zemi, kde budou souzeny ne podle barvy jejich kůže, ale podle jejich charakteru.“ Přiznám se, že mám tu větu moc ráda a že s ní naprosto souhlasím. Každý z nás by měl být posuzován dle našich skutků a ne dle příslušenství k nějaké skupině, která je nám navíc dána geneticky.
Pavlina OToole
Potravinové lístky aneb sociální dávky v USA
Kolega Roman Šebl včera uveřejnil svůj blog s názvem „47,6 miliónů Američanů pobírá potravinové lístky“, který mě svým tématem zaujal. Přiznám se, že mě ale nemile překvapily základní neznalosti autora k tématu, o kterém s takovým zápalem píše. Vzhledem k tomu, že jsem v českém tisku zaznamenala nejeden článek či blog na téma "Food Stamps", a prakticky vždy se jednalo o velmi zjednodušené a jednostranné informace, ráda bych českým čtenářům přiblížila, co to jsou potravinové lístky, k čemu slouží, kdo je od státu dostává a jak jsou zneužívány.
Pavlina OToole
Ze zákulisí voleb na prvním stupni ZŠ
Náš Kevin se rozhodl, že se stane prezidentem, když mu byly tři roky. Nastoupil totiž právě do školky, ve které se kromě s novými kamarády, školním řádem a nepříliš oblíbenou ústavní stravou seznámil i s úlomky americké historie. Největší dojem na něj udělal první americký prezident, George Washington, a malý Kevin se stal nejen jeho velikým obdivovatelem, ale vzal si také do hlavy, že bude i jeho úspěšným následovníkem.
Pavlina OToole
Křik týraného člověka
Paní Irena Fuchsová napsala blog s názvem „Týrané ženy, týraní muži – musíte křičet!“, ve kterém popisuje situaci, které byla svědkem. Viděla na vlastní oči fyzické napadení ženy jejím manželem, a nyní doufá, že se jí žena ozve a ona jí poradí. Poradí jí jednu věc, že musí křičet.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci
Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028
Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých...
Když se krávy nedají prodat. České chovatele ničí omezení kvůli horečce
Premium Miroslava Volavková, která provozuje farmu v Ústeckém kraji, každý podzim rozprodávala telata...
Bořitel a dobyvatel. Írán poslal na Izrael to nejlepší, co má. A příště může být hůř
Premium Íránci zkusili na Izrael fintu, když složili útočnou vlnu svých 180 raket ze čtyř typů. Dva byly...
Pozor, migrace syslů. Dopravních značek je příliš, místy ohrožují bezpečnost
Premium Začátek stezky pro cyklisty a chodce. Konec. Začátek. Konec. Tak vypadá 200 metrů dlouhý úsek...
Pronájem sklady, 48 m2 - Hořovice
Na Cintlovce, Hořovice, okres Beroun
10 000 Kč/měsíc
- Počet článků 64
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 5739x
...
Čas Robinsonů
A Time to Cast Off
...
geovisite
Seznam rubrik
Oblíbené blogy
- Jitka Gotterová
- Klára Mandausová
- George Novotny
- Libuše Čiháková
- Rudolf Havlík
- Lenka Leon
- Jana Krčová
- Iva Pekárková
- Miroslav Václavek
- Patrik Banga
- Tereza Boehmová
- Nikola Musilová
- Zuzana Hejná
- Phuong Thuy Do Thi
- Zdeněk Schwarz
- Ivan Suchel
- Lenka Veverková