Překročit Prague

Facebook mi nabízí čtyři místa, kde bych mohl bydlet, ale já nebydlím ani v jednom. I kdybych tam své bydliště zadal, tak podle facebooku neexistuje. Myslíte si, že bydlím na Moravských Kopanicích? Vůbec ne. Facebook prostě nezná Prahu.

Když na facebooku zadám Praha, tak jako první dvě možnosti nabídne: Praha, Slovakia, nějakou vesnici v okrese Lučenec (ve které podle této sociální sítě bylo 46 tisíc lidí) a druhá možnost je Praha ve státě Texas (tam se ukliklo jen 8 tisíc lidí). Ani o jedné obci jsem donedávna neměl tušení. Jako další možnost mi facebook pořád nabízí jen nějaký Prague, ale tam nebydlím. Proč když facebook je kompletně v češtině bych já nemohl bydlet v Praze? Praga přece bylo auto a je to předměstí Varšavy. Ale na facebooku je Praha jen v angličtině. Česky by to asi nikdo neřekl. Dejme tomu, že facebook je mezinárodní instituce, která by ale měla respektovat místní názvy. A většinou je i respektuje.

I město Praha respektuje veškeré možné akce, které se v ní konají. A organizátoři se jí odměňují tím, že Prahu dávají do názvů akcí. Tedy ne Prahu, nějaký Prague. Před čtrnácti dny skončila akce Prague Pride. Kazí Praze název a ještě jsou na to hrdí. Jako by nevěděli, kde jsou. Že v Čechách a ne v Anglii. I když je fakt, že tito lidé mají podle mnohých s orientací problém. Další nedávnou akcí byl We run Prague. To je volně přeloženo Výron pak nebo co? Každý měsíc jsou v Praze alespoň čtyři akce, které mají v názvu Prague. Neměl jsem sílu počítat, kolik je jich do roka. Kromě dvou výše jmenovaných je to například: Signal - Prague light Festival, Prague Open WDSF World Open 2013,  Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend. Super, jak by řekl klasik: „To má člověk co dělat, aby si zapamatoval, jenom jak se jmenuje.“ Pak několik srozumitelnějších názvů Whisky live! Prague, Prague Coffee Festival, Prague Food Festival, alespoň že slovo festival je napsáno česky.

Naši předci bojovali řadu let za to, aby byly nápisy napřed česky a až pak cizojazyčně. A my se těchto výdobytků dobrovolně, občas možná za úplatu, vzdáváme. Co je na tom, že polovina národů „h“ nepřečte? Právě proto je to pěkný reprezentant našeho krásného jazyka, který jsme zatím nikomu neprodali, asi proto, že je příliš složitý a navíc se v něm nedá programovat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Oškrkaný | čtvrtek 5.9.2013 12:05 | karma článku: 16,06 | přečteno: 492x