Češi jsou tradičně tolerantní k totalitním stranám

Nelze se divit, že lidé v České republice mají blízko k totalitním a extrémistickým stranám, když zde jedna 40 let vládla, aniž by za to byl prakticky kdokoliv potrestán. Navíc to byla už druhá extrémistická ideologie.

Příznivci a přisluhovači té první většinou bez problémů přešli do služeb té druhé, byli-li alespoň trochu schopní, užiteční, či vydíratelní a nebyli-li moc vidět. Vojtech Tuka, Jozef Tiso a Karl Hermann Frank zkrátka měli smůlu, spousta jiných a menších se bez problémů aklimatizovala. Z komunistů se po roce 1989 neetablovali jen ti, kteří se (vcelku naivně) sami zabili a nebo byli moc vidět.

V sobotu se v několika větších městech sešli příznivci jedné z těchto extrémistických ideologií. Tentokrát pravicové, ale jak už jsem naznačil výše, je to vcelku jedno. Jsou to obvykle lidé, kteří se přidají na tu stranu, která je v kurzu a je medializovaná. Pravých bojovníků za nesvobodu je jen málo a v klidných dobách vedou svůj osamělý boj. Ale mediálně rozbouřené moře z možného příchodu uprchlíků, kteří jako by k nám pořád nemohli najít cestu, těmto osamělým bojovníkům vyplavuje spoustu dalších příznivců, oportunistů a populistů včetně prezidenta Zemana. Ostatně na něm jde nejlépe vidět, že u průměrného Čecha je úplně jedno, jestli je ideologie levicová nebo pravicová, hlavně že z ní má prospěch. A prezident Zeman se ze všech sil snaží být průměrným Čechem, protože průměrní Češi mají v průměru nejvíc hlasů. I když tedy odpůrci, momentálně islámu, mají na své straně prezidenta, přesto je jich pořád jen hrstka. Dohromady se jich po celé republice sešly jen maximálně tři tisíce. I na fotbalový zápas chodí víc lidí a za ten se ještě musí platit. Většina lidí zůstala doma. Většina lidí většinou zůstává doma, protože aktivní je vždy jen menšina společnosti, a to dost malá. Majoritě je to jedno. Navíc nejen moravská majorita měla o víkendu fašank, známější pod jménem masopust. Jsem si vcelku jist, že jen v polovině obcí okresu Uherské Hradiště bylo v sobotu venku víc lidí než na všech demonstracích ve stejný den dohromady.

Ovšem uprchlíci a islám jsou jen předmětem vášnivých debat v (nejen) anarchistických kroužcích. Ale ty kroužky jsou pořád jenom skupinky několika zájemců. Většina lidí sedí už 27 let doma a v horším případě ještě asi dlouho bude, v tom lepším se půjde za rok znova podívat na masopust. Ten určitě bude, ovšem proti čemu se bude demonstrovat za rok není až tak jisté, ale skoro bych řekl, že tam budou zase ti samí lidé.

Autor: Pavel Oškrkaný | úterý 9.2.2016 12:17 | karma článku: 9,64 | přečteno: 465x