Proč si (ne)rozumíme na první dobrou? Aneb když chemie zklame, nastupuje matematika vztahů
Sedíte naproti sobě na první schůzce. Ona má červené šaty, které přitahují pohledy celého podniku, on si nervózně míchá kávu, i když ji vlastně nepije. Smích plyne, slova se jen sypou, a vy cítíte něco, co by jeden snad nazval „kliknutím“. Chemie zafungovala.
Pak ale přichází druhé, třetí rande. A najednou máte pocit, že se to, co vypadalo jako magnetické spojení, rozpadá na prach. Proč?
První dojem: přítel nebo nepřítel?
První dojem je mocná zbraň. Říká se, že trvá pouhých sedm vteřin, než si o druhém člověku vytvoříme názor. Ale co když těch sedm vteřin lže? Co když je váš skvělý první dojem jen optická iluze, podpořená nervozitou a touhou po romantickém happy endu?
Studie ukazují, že lidé jsou přirozeně přitahováni k těm, kteří jim připomínají jejich rodiče – vzhledem, povahou, nebo dokonce způsobem mluvy. To je důvod, proč se vám může zdát, že s někým okamžitě souzníte. Jenže v pozadí se nenápadně schovává otázka: „Líbí se mi tento člověk, nebo jeho podobnost s tatínkem, co mi kdysi koupil první kolo?“
Když chemie nestačí
Chemie je jako jiskra. Ale i ta největší jiskra nedokáže zapálit plamen, pokud kolem není dostatek dřeva. Přeloženo do vztahové matematiky: počáteční přitažlivost je skvělý start, ale bez kompatibility (rozuměj: podobných hodnot, cílů nebo aspoň smyslu pro humor) dlouho nevydrží.
Jak tedy poznat, jestli váš vztah má šanci? Psychologové doporučují tzv. „pravidlo tří klíčů“:
Komunikace – dokážete spolu mluvit o čemkoli, nebo se bojíte zeptat na něco tak prostého, jako je oblíbená pizza?
Hodnoty – shodujete se na tom, co je pro vás v životě důležité, nebo jeden z vás plánuje dovolenou na Marsu, zatímco druhý se bojí letadla?
Respekt – vážíte si navzájem svého názoru, nebo přemýšlíte, jak toho druhého převychovat?
Co říká věda?
Podle moderní neurovědy je chemie mezi lidmi výsledkem uvolňování oxytocinu – tzv. „hormonu lásky“. Tento hormon se aktivuje dotykem, úsměvem nebo třeba společným smíchem. Problém? Oxytocin je zrádný, protože nás snadno přesvědčí, že jsme našli toho pravého, i když naše logická část mozku tiše křičí „utíkej!“.
A tady přichází na řadu matematika vztahů. V dlouhodobém měřítku záleží spíš na tom, jak se dva lidé dokážou doplňovat, než na tom, jak moc si padli do oka na první dobrou. A ano, znamená to i to, že si občas musíte přiznat, že váš „princ na bílém koni“ je ve skutečnosti jen chlap, co si zapomněl odnést ponožky.
Proč to někdy (ne)funguje?
Možná si říkáte: „Ale když nás to k sobě táhne, musí to něco znamenat, ne?“ Ano, znamená. Ale nemusí to nutně znamenat, že spolu skončíte šťastní až do smrti. Někdy nás přitahují lidé, kteří nám mají ukázat něco o nás samotných – naše slabosti, naše touhy, nebo třeba naše schopnost odpustit.
A někdy nás přitahují jen proto, že nám připomínají našeho ex. A přiznejme si, kolikrát už jsme šlápli do té stejné kaluže, než jsme se naučili obouvat gumáky?
Jak tedy najít „to pravé“?
Pokud čekáte univerzální návod, mám pro vás špatnou zprávu. Ale jedno je jisté: vztahy nejsou o dokonalosti. Jsou o ochotě snažit se, učit se a přijímat, že váš partner možná nikdy nepochopí, proč vás vytáčí, když nechá zubní pastu bez víčka.
První dojem může být skvělý start. Ale skutečná láska začíná až ve chvíli, kdy se oba rozhodnete, že za to ten druhý stojí – i když chemie už dávno vyprchala a zůstala jen tvrdá práce na vztahu.
Ondřej Vejsada
Proč se bojíme rozhodovat: Psychologie nerozhodnosti v době nekonečných možností
Proč se bojíme rozhodovat? V době nekonečných možností nás strach z chyby často paralyzuje. Zjistěte, proč rozhodování bolí, jak si ho zjednodušit a najít v něm lehkost.
Ondřej Vejsada
Umění být spokojený aneb proč nás permanentní štěstí ničí
Honba za štěstím nás paradoxně často činí nešťastnými. Naučme se oceňovat klidnou spokojenost a vážit si drobných radostí, které dávají životu smysl, aniž bychom stále chtěli víc.
Ondřej Vejsada
TikTok generace aneb Jak se z našich mozků staly přeskakující opičky
TikTok generace z nás udělala přeskakující opičky – místo soustředění neustále skrolujeme. Ztrácíme schopnost číst a přemýšlet do hloubky. Jak získat pozornost zpět? Začněte malými kroky!
Ondřej Vejsada
Proč se bojíme ticha? A co nám vlastně říká?
Ticho nás děsí i léčí. Proč se bojíme klidu a utíkáme do hluku? A co se stane, když se zastavíme a dovolíme tichu, aby promluvilo? Možná v něm najdeme odpovědi, které už dlouho hledáme.
Ondřej Vejsada
Proč nám digitální svět krade přátele a dává nám „followery“?
Nahrazujeme opravdové přátele lajky a followery? Digitální svět nás spojuje, ale zároveň vzdaluje. Jak najít zpět hloubku skutečného přátelství v éře povrchních vztahů?
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici
Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...
Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane
Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...
Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa
Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...
Expanze řetězců pokračuje. V tržbách jsou stále na špici Lidl a Kaufland
Premium Tuzemský maloobchod se ještě vyrovnává s inflačními dozvuky předchozích let, kvůli kterým množství...
Domácí lékárnička: Co patří do lékárničky pro děti?
Mít správně vybavenou domácí lékárničku je velice důležité pro efektivní poskytnutí první pomoci, zejména dětem. Bez ohledu na to, zda se jedná o...
- Počet článků 86
- Celková karma 8,96
- Průměrná čtenost 162x