Budu si na tebe stěžovat! Proč se pořád hádáme o drobnosti a neřešíme to osobně
Kolikrát jste už slyšeli: „Budu si na tebe stěžovat!“? Už od školky, když jste rozšlapali něčí bábovičku, se nám do uší vštěpovala tahle věta jako varování před budoucím zklamáním. Dnes se to opakuje v dospělosti – v práci, v přátelství, dokonce i v rodině. A co se nám to vlastně děje?
Strach z čestného řešení
Zatímco dřív jste mohli vidět, jak se děti na hřišti hádají o hračky, a pak se rychle usmíří – dnes už se z toho stává něco mnohem závažnějšího. Když se člověk cítí zraněný, raději se utěšuje anonymní stížností než přímým rozhovorem. Proč? Protože se bojíme, že když se postavíme čelem k situaci, naše vlastní chyby, nejistoty a nedostatky se nám vrátí jako bumerang.
Je to stará dobrá technika: místo aby člověk čelil tomu, co mu vadí, raději píše stížnost, která je sice anonymní, ale zároveň potvrzuje jeho pocit – „Mám pravdu, protože tohle se mi stalo a vy jste to udělali špatně.“ A tak se stává, že pro pravdu se člověk zlobí, a když se tyhle stížnosti začnou hromadit, vzniká z toho vlastně kultura, kde se raději mluví skrze písemné výčitky než osobně.
Minulá doba a její stíny – až k Bílé hoře
Není divu, že se tento vzorec chování uchytil. Naše minulost, minimálně už od Bílé hoře, nás naučila respektu i poslušnosti – či spíš strachu z odporu. Kdysi jsme se báli rozčarovat rodiče, učitele, nebo dokonce sousedy. A tak jsme se naučili mlčet, skrývat své názory, přizpůsobovat se, aby nás neodsoudili.
A teď? Ve světě, kde se nejčastěji setkáváme s anonymními „vyčíslovacími“ stížnostmi, ztrácíme schopnost řešit věci osobně. Místo aby se člověk postavil, řekl „máš pravdu, já jsem se spletl“ nebo „vím, a děkuji, že jsi mi to řekl“, raději se utápí v pocitu, že musí neustále dokazovat svou hodnotu, své dobré jméno.
Proč se bojíme řešit věci osobně?
Možná se bojíme, že když se postavíme čelem k druhým, odhalíme své vlastní slabosti. Možná se bojíme konfliktu, protože ten totiž znamená, že se naše dokonalá představa o harmonii rozpadne. Místo aby se nám situace vyjasnila, přijdeme o pocit kontroly. A tak se z bezpečného prostředí „dávám stížnosti“ stává nová zbraň, kterou používáme proti ostatním – a nakonec i proti sobě.
Uvolněme tlak – nenechte si odnášet váhu očekávání
Co kdybychom si místo neustálého shánění potvrzení a psaní anonymních stížností dovolili jednoduše mluvit a naslouchat? Co kdybychom si uvědomili, že nikdo nemá právo vám vnucovat, jací byste měli být – a že to, co cítíte, je vaše vlastní?
Nenechme se zatížit očekáváními ostatních. Uvědomme si, že každý z nás je sám za sebe zodpovědný. Když vám někdo řekne: „Budu si na tebe stěžovat“, nemusí to nutně znamenat, že jste udělali něco špatně – možná ten člověk jen nemá odvahu to vyřešit osobně.
A tak, místo abychom se nechali svést do spirály stížností, můžeme zkusit odnést si svou vlastní odpovědnost. Místo, abyste neustále přemýšleli o tom, co si o vás myslí druzí, zaměřte se na to, co si myslíte vy. A pokud se vás někdo odváží kritizovat, raději se zasmějte a řekněte: „No a co? Já si svou volbu dokážu vysvětlit sám.“
Závěrem: Svoboda v přímém dialogu
Svět je plný hlasů, které vám chtějí diktovat, jak máte žít, co máte cítit a jak máte reagovat. Ale ta pravá síla spočívá v tom, že se rozhodnete řešit věci osobně, a ne skrze anonymní stížnosti a výčitky.
Pokud uslyšíte „Budu si na tebe stěžovat!“ – berte to jako signál, že ten člověk se bojí konfrontace, že má strach z vlastních chyb. A vy? Vy jste tady, abyste žili svůj život, učili se z každé zkušenosti a neztráceli svou jedinečnost.
Tak co, nechcete už raději řešit sebe a ne neustále házet vinu na druhé? Protože nakonec, když se postavíte a začnete mluvit přímo, objevíte, že svět je mnohem méně strašidelný, než se zdá.
Ondřej Vejsada
Seznamování 2.0: Proč už si muži a ženy nerozumí?

Moderní seznamování připomíná pracovní pohovor víc než rande. Čím víc možností máme, tím hůř si rozumíme – a místo spojení hledáme chyby. Nepřeháníme to s tou dokonalostí?
Ondřej Vejsada
Proč voda neteče do kopce aneb jak neplýtvat energií na nesmysly

Místo, abychom nechali věci plynout přirozeně, často zbytečně tlačíme vodu do kopce. Jak šetřit energii a najít správný směr? Možná je to jednodušší, než si myslíme.
Ondřej Vejsada
Proč už spolu neumíme normálně mluvit?

V době, kdy máme víc komunikačních nástrojů než kdykoliv předtím, jsme paradoxně zapomněli, jak si normálně popovídat. Co se s námi stalo?
Ondřej Vejsada
Dospělost aneb iluze vlastnictví

Dospělost začíná ve chvíli, kdy pochopíme, že svět nám nepatří a nikdo nám nic nedluží. Přijetí této pravdy nás vysvobodí z iluzí a přinese skutečnou svobodu.
Ondřej Vejsada
Proč máme raději psy než lidi?

Psi nás milují bez podmínek, nezazlívají minulost a radují se z každého návratu. Možná je na čase položit si otázku: Nejsou náhodou chytřejší než my? A proč máme radši je než lidi?
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Podepište, nebo se vraťte domů, tlačí USA opět Ukrajinu do přijetí dohody naslepo
Ukrajina by mohla během 24 hodin podepsat s USA dohodu o americkém podílu na svém nerostném...
Bradáčová podala dovolání v případu agenta, který připravil o peníze rozvědku
V kauze pracovníka rozvědky, který údajně zpronevěřil 3,1 milionu korun, podala nejvyšší státní...
Děkujeme za smrt. Ruský leviatan požírá vojáky, matky a vdovy se mechanicky klaní
Premium Ruská propaganda v době války s Ukrajinou vytváří příběhy, které svou absurditou překonávají...
Nedoceněný spojenec je Američanům nyní dobrý. Podnikl také nálety proti Jemenu
Britské stíhačky se v noci na středu nečekaně připojily k Američanům při náletech na jemenské...
- Počet článků 174
- Celková karma 9,43
- Průměrná čtenost 167x