Nekonečná moc manipulátorů
Černí mravenci napadli zrzavé sousedy. Vypravili se na jejich teritorium, zabíjeli, mučili, a znásilňovali. Měli to snadné, nemuseli rozlišovat, kdo je dobrý a kdo špatný. Nakonec se vrátili do svého mraveniště a s sebou přivedli zajatce. Schovali je v podzemích chodbách, kterých je mraveniště plné. Mravenčí svět oněměl hrůzou. Mravenčí média ten krutý útok odsoudila.
Zrzaví mravenci to nečekali a chvilku jim trvalo, než se vzpamatovali. Rozhodli se své zajaté přátele vysvobodit a pachatele potrestat. Jenže jak, když jsou všichni černí mravenci stejní? Ti dobří i ti špatní. A ti špatní se přitom často schovávali ve školách a nemocnicích.
Svět se rozdělil na ty, kteří právo na obranu schvalují a na ty, kteří zrzavé mravence nemají rádi. Média rychle zapomněla, kdo ten masakr započal a kdo dlouhé měsíce věznil a postupně zabíjel zajatce a začala kritizovat zrzavé mravence, že při hledání zlých černých mravenců občas přijdou k úhoně i ti dobří. Zprávy z konfliktu uveřejňovala média bez ověření jen na základě hlášení od černých mravenců. Takže nakonec nebyla důležitá fakta, ale to, co hlásala média. Vytvářela virtuální realitu, která se lišila od skutečnosti. Z oběti se stal útočník a opačně.
Přitom nemusí jít vůbec o ozbrojený konflikt, podobnou situaci můžeme zažít i při rozchodu manželů. Ve vnímání rodiny a přátel je viníkem ten, který je „mediálně“ schopnější, což vůbec nemusí odpovídat skutečnosti. Totéž platí pro konflikty mezi přáteli nebo příbuznými. Z oběti stává se viník, protože někdo šikovně manipuluje s fakty.
Jak 100ho ven? Nenechat se zblbnout médii, či rodinnými manipulátory, používat vlastní hlavu, a hlavně vyslechnout si i názor druhé strany. Je to něco podobného jako právo na spravedlivý proces, které má hluboké kořeny v historii a je jedním z klíčových pilířů právního státu a lidských práv. Už Magna Carta (1215) byla první listinou, která omezovala absolutní moc panovníka a zaváděla zásady, jako je „due process of law“ (řádný soudní proces).
Obžalovaný (nařčený) musí být seznámen v plném rozsahu s obviněním, které je proti němu vzneseno a dostat šanci se k němu vyjádřit. Argumentovat, vysvětlovat a přinášet důkazy o své nevině. Presumpce neviny říká, že jej budeme pokládat za nevinného, až do té doby, dokud se jeho vina neprokáže a nerozhodne o ní soud.
Neměli bychom věřit obviněním a nařčením, byť by z důvěryhodných zdrojů vznesena byla. I ten „důvěryhodný“ může mít své důvody a motivy. Nelitujme času a hledejme další zdroje informací. Udělejme si svůj vlastní názor. Nenechme se sebou manipulovat!
Ondřej Šebesta
Restaurace, zdravotnická zařízení, školy a politici

My všichni jsme nedobrovolnými akcionáři tohoto státu, své členství v klubu si platíme prostřednictvím daní a počítáme s tím, že představitelé státu slouží v národnímu týmu usilovně a s péčí dobrého hospodáře.
Ondřej Šebesta
Morální imperativ

Nejde o to, že by pro politiky neplatila presumpce neviny, ta platit musí, neboť ji máme v zákoně. Jen jsou tady poněkud vyšší nároky na mravní integritu.
Ondřej Šebesta
Politické hovory zakázány

Vždycky tady byla Sparta a Slávie, iPhone proti Androidu, Star Wars versus Star trek, ale asi jsme se v posledních letech posunuli směrem na Balkán, kde se sousedé před pár lety vraždili navzájem.
Ondřej Šebesta
Právo na názor vs. svoboda projevu

Násilí v Německu za poslední roky dost výrazně vzrostlo a že na tom mají velký podíl „osoby s imigračním původem“, jak se to musí korektně nazývat. Ale je také pravda, že tyto dost případy Afd a jí podobní velmi přifukují.
Ondřej Šebesta
Osvobození nebo okupace?

V roce 1945 jsme svobodu nezískali zpět. Po šesti letech války začal jen další protentokrát a nesmíme nikdy zapomenout na to, kdo za to může.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Musí lhát, lidsky ho chápu, potápí Kalousek Stanjuru v kauze bitcoinů
Přímý přenos Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zřejmě k pádu vlády nestačí....
Rána přímo do srdce. Malicherný spor u lesa skončil smrtí, seniora soudí za vraždu
U Krajského soudu v Plzni stanul pětasedmdesátiletý senior. Podle obžaloby se loni v říjnu pohádal...
Hasiči likvidují rozsáhlý požár pily na Vsetínsku, škody budou stovky milionů
Velký požár pily na zpracování dřeva vypukl v noci z pondělí na úterý ve Velkých Karlovicích na...
Piráti pomalovali chodník před centrálou hnutí ANO. Hrdinové, komentoval Babiš
Piráti v čele s bývalým předsedou Ivanem Bartošem v úterý ráno pomalovali chodník před pražskou...

Apartmán 4+1 118 m2 s balkonem, Červený potok, lokalita pod Kralickým Sněžníkem, 3 km od ski areálu
Dolní Morava, okres Ústí nad Orlicí
4 700 000 Kč
- Počet článků 446
- Celková karma 9,18
- Průměrná čtenost 649x