Diskuse

Mnichov 1938

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Dne 15. září 1938 Beneš tajně vyslal do Paříže svého osobního emisara – ministra sociálních věcí v Hodžově vládě Jaromíra Nečase s nabídkou, že Československo je ochotno postoupit území čtyř až šesti tisíc čtverečních kilometrů asi s půl druhým až dvěma miliony obyvatel. Proč to Beneš udělal??? Snažil se vyhnout válce s Německem nikoliv kvůli porážce, ale proto, že ani čs. vítězství nedávalo záruku, že republika bude obnovena v původních hranicích. Podle Beneše bude lepší, když se to (tj. ztráta území) stane bez války. Zvlášť nastane-li situace tak, že za ni bude možné svalit odpovědnost na cizí vlády. V memorandum pro ministra Nečase prezident psal “ Je nebezpečí, že ve chvíli, kdy připustíme princip, nakonec oni ustoupí Hitlerovi a dají všecko. “ Tedy místo čtyř až šesti tisíc kilometrů čtverečních veškerá území, na kterých žije více jak 50 procent německého obyvatelstva

Dne 5 října 1938 z Paříže poslal čs. velvyslanec Osuský, dopis, ze kterého vyplývalo, že Francie se pro svůj zrádný postoj rozhodla na základě doručení Benešova dopisu Jaromírem Nečasem.

Foto

Všeobecná mobilizace Československé republiky byla vyhlášena 23. září 1938 a v tento den vstoupila republika do branné pohotovosti.

Bezprostřední ohrožení Československa nacistickým Německem vedlo v roce 1938 k vyhlášení dvou mobilizací – částečné mobilizaci v květnu 1938 v důsledku květnové krize (vydané třetí vládou Milana Hodži) a všeobecné mobilizace v září 1938 (vydané vládou Jana Syrového).

OF

Někde jsem četl, že už ve Versailles byla dojednaná možnost revize našich hranic, Hitler se toho chopil. Jak by dopadlo kantonální uspořádání republiky, není známo. Byl vznik ČSR nutný ? Naši Němci odmítli Badeniho jazyková nařízení /vyrovnání/ a obávám se ,že i v případě autonomie sudetských oblastí by se snažili o připojení k říši. Nebyl vznik ČSR spojen s přespříliš velkým rizikem ?Jaké jsme měli možnosti ?

Foto

Vše je dnes toliko ex post. Historicky by se muselo posuzovat od dob nejen I.WW, která zcela změnila podobu nejen Evropy, ale i světa, ba i dob, které jí předcházeli.

ZZ

Co všechno mohl a měl udělat náš tehdejší prezident Eduard Beneš a neudělal?

Trochu hloupá otázka, protože po Mnichovu 1938 toho už moc udělat nemohl. ČSR byla prakticky ze všech stran obklíčená a žádná zahraniční pomoc už se nedala ani očekávat. Případná obrana by byla jen na některých úsecích a to s fatálními důsledky pro obránce i civilisty, na max. 14 dní.

Na druhou stranu protektorátní správa zajistila obyvatelům protektorátu relativně mírové podmínky žití.

Otázkou spíš zůstává, zda exilová vláda si počínala správně během exilu i po něm - a to je mnohem víc diskutabilní, než to, co dělala po Mnichovu r. 1938.

LT

"Případná obrana by byla jen na některých úsecích a to s fatálními důsledky pro obránce i civilisty"

Tak tady bych vás poprosil o detailnější vysvětlení. Jak jste prosím došel k tomu, že obrana by byla jen na NĚKTERÝCH úsecích a proč myslíte, že by důsledky byly fatální pro obránce?

  • Počet článků 409
  • Celková karma 17,63
  • Průměrná čtenost 654x
Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Seznam rubrik