Helgoland - ostrov splněných snů

Stejně jako pár dalších nadšenců fotografování jsem se rozhodla letos v září navštívit malý ostrov zvaný Helgoland. Ostrov jsem neznala, avšak po přečtení informací o jeho obyvatelích z říše fauny jsem se rozhodla této možnosti využít a na několik málo dní odjet do této krásné přírody. Z německého města Cuxhaven jsme se na ostrov dostali katamaránem - cesta trvá asi 1 hodinu. Ostrov je "velký" pouze 1 km2, takže žádné dlouhé túry se nekonaly. Hlavně, aby vyšlo počasí... 

Ostrov nás přivítal v husté mlze, což však může vyhovovat pro určité záběry krajinek a poslouží jako pozadí - jako byste natáhli plátno střední šedé. Nejdříve jsme se zaměřili na nádherné ptáky - tereje, kteří hnízdí ve zdejších skalách. Po skončení doby hnízdění terejové přelétávají na jih do Středozemního moře. Mláďata terejů se pak za několik let vrací zpět do svého rodiště, kde si najdou svůj protějšek a založí zde rodinu. Nádhera.

Dalším tématem byli tuleni. Tuleni se v tento čas celé dny převalovali na plážích blízkého ostrova Duna, kam jsme přejeli menší loďkou. Jako na stříbrném podnose. Můžete se přiblížit na vzdálenost 30 metrů. Pokud jdete blíže, riskujete, že je vyplašíte a hbitě se přesunou do moře, nebo přilákáte místního dozorce, který počínání turistů sleduje. Protože již bylo po sezóně, víceméně zde bylo málo turistů a nejlepší místa jsme si na fotografování mohli obsadit. Bylo dobré se více uvelebit, neboť to zpříjemnilo čekání na velké tulení akce. Většinou se jednalo o akce typu - tuleň zvednul hlavu, protože kontroloval okolí a v případě příletu malého letadla; protažení se do písmene U; zívnutí; poškrábání se; posunutí o pár centimetrů. Někteří tuleni skotačili v moři a ti zvědavější se na nás přišli i podívat. Ale těch bylo minimum a setkání bylo opravdu velmi krátké. Po kontrole hned zase zmizeli v moři.

Na ostrově Duna je pouze chatková osada pro rekreanty a místní restaurace. Ale je tu i malé letiště, kde přes den přistávala malá letadla. Bez turistů to byl ostrov velmi klidný, kde slyšíte pouze šumění moře a zvuky pocházející ze zdejší kolonie tuleňů. V sezóně je situace zcela jistě odlišná.

Obecně bylo počasí velmi proměnlivé. Během dne zažijete slunce, přeháňky, oblačno, bouřky či větrné počasí. Řekla bych, že předpovídat by mohl každý. Nepromokavé oblečení tedy podmínkou.

Krásný byl východ slunce, který osvětluje skály Helgolandu a tím získají nádhernou rudo-oranžovou barvu. Spolu s mraky pak vytváří jedinečnou scenerii, kterou jen tak nezapomenete.

Na závěr jsme si prošli i město a mohli objevovat zdejší architekturu.

Přiznám se, že s fotografováním ptáků nemám zkušenosti, takže mé první pokusy letěly přímo do virtuálního koše. Časem se to trochu lepšilo. Na ptáky se nejvíce hodil zoom 70-200 mm; kolegové sice disponovali skly 300 mm i více, ale to už bylo přílišné přiblížení. Je to i o štěstí - první den byli na skále asi jen čtyři terejové a jejich mladé, žádní nenalétávali. Za dva dny byl počet daleko hojnější a poslední den skupinově nalétávali.

Naopak tuleni byli relativně statickými objekty, což může hrát do karet, že v záběru opravdu bude, ale zase bylo nutné vyčkat na nějakou minimální akci a přeci jen byli dále, takže se využije sklo 300 mm a více. Ohnisková vzdálenost 70 - 200 mm je bohužel v tomto případě nedostačující. 

Výlet se vydařil a možná právě proto, že byl relativně krátký (vstřebávání dojmů probíhalo větší intenzitou), mi ve vzpomínkách bude dlouho přetrvávat a pokud to bude možné, ráda se do této relativně dostupné lokality opět vrátím.

Ostrov Helgoland

 

Terejové

Terejové jsou neuvěřitelně fotogeničtí ptáci.

Tuleni

Mít jeden den jako mají tuleni celý život. To bych brala. Opravdu se v toto období celý den vyvalují na pláži a protože již vyvedli mladé, žádné souboje se nekonaly. Takže jen čekáte, co se kde pohne a otevře tlamičku.

 Doplněno 10.10.2014: Více fotek + větší rozlišení v odkazu http://farfalla.rajce.idnes.cz/Helgoland_09_2014

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Miluše Ondrejátová | sobota 27.9.2014 1:38 | karma článku: 16,82 | přečteno: 855x