Proč USA najednou "zapomněly" na lidská práva v Číně...?
Amerika, Amerika...Foto: B. Olšer (2)
V klimatických podmínkách se tomu říká inverze, obrácená zažitá situace, kdy se chlad střídá s teplotními poryvy, resp. teplota vzduchu v některé vrstvě dolní atmosféry s výškou neklesá, ale stoupá.
V bipolárních světě lze hovořit o největší krizi kapitalismu, která sice zasáhla i státy s virtuálním komunistickým režimem, ovšem jen poměrně slabě. Zatím...
Mám štěstí, že mě vystřídal v globetrotterství můj syn Tomáš, který byl jako houslista s různými orchestry několikrát v Japonsku, Jižní Koreji, Hong-kongu, Malajsii i Číně a v těchto dnech se vrátil z téměř dvouměsíčního turné po USA.
Nashromáždil jsem si tak řadu překladů z předních světových deníků a internetových blogů.
Pro zacelení všech globálních finančních ztrát má být vydáno celkem neuvěřitelných osm bilionů USD, tedy cca 166 bilionů CZK. Proto nová ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová přiletěla na svoji první oficiální návštěvu ve své funkci do Číny.
S prosíkem, přičemž jaksi "zapomněla" na tradiční americkou hitovku - lidská práva, Tibetské problémy i tolik kritizované čínské popravy a útisk opozice v zemi za Velkou zdí.
Proto zcela pragmaticky vyzvala neokomunistickou Čínu, aby ještě víc nakupovala americké vládní obligace. Clintonová dokonce prohlásila, že čínské investice do americké ekonomiky jsou důkazem, že obě země jsou na sobě závislé.
A že je přesvědčená, že čínská vláda a její centrální banka konají moudře, když dále investují do nákupu amerických státních obligací. Je to údajně jistá a bezpečná investice. A pak špitla, že Spojené státy mají zaslouženě dobrou finanční reputaci....
Asi pomyslela na Titanic, když řekla, že Čína i USA jsou na jedné lodi, jejichž veslaři se snaží plout stejným směrem. Bodejď ne, když rezerva Číny v zahraniční měně činí 1,9 bilionu dolarů. Nenápadně během žaludečních křečí Wall Streetu nakoupila vládní dluhopisy USA bratru za bilion dolarů.
Zesměšňovaní čínští neokomunisté letos skončili s mnohem zdravějším finančním systémem, než kouzelná ruka trhu exkapitalismu na Wall Streetu. Kapitalismus znárodňuje ve velkém, zatímco neokomunistická Číná vesele privatizuje. To jsou mi paradoxy globální inverze.
A co na adresu čínského enfant terrible napsaly světové ekonomické journaly?
"Peking oznámil, že čínská banka China Development Bank poskytla brazilskému obřímu ropnému gigantu půjčku ve vyší 10 miliard dolarů za příslib dlouhodobých dodávek ropy. Celkově Čína za uplynulý měsíc investovala do ropy přes čtyřicet miliard USD..."
"...Čína souhlasila, že poskytne ruské ropné firmě Rosneft a ruskému ropovodu Transneft půjčku ve výši 25 miliard dolarů za příslib dodávek 15 milion tun ropy ročně po dobu 20 let..."
"Největší čínský výrobce hliníku uzavřel dohodu o investici za 19,5 miliard dolarů do australské světové důlní společností Rio Tinto. A firma China Minmetals Corporation zakoupila za 1,7 miliard dolarů australskou velkou důlní společnost OZ Minerals..."
Kdo by si při zmínce o hliníku nepřipomněl oligarchu Romana Abramoviče, který ještě než si koupil za 450 milionů dolarů 165metrovou jachtičku i s protiraketovým vybavením, stal se guvernérem Čukotky a rozhodl se začít v Rusku investovat do hliníku.
Vytvořil Russian Aluminium, druhého největšího producenta hliníku na světě. Jeho společníkem se stal Oleg Děripaska. Ten se pak vyšvihl až na post spolumajitele největšího světového výrobce hliníku Nornikelu. Čtyřicetiletý Děripaska dnes navíc vlastní Abramovičův Rossijskij Aljuminij.
Neúspěšná prezidentská kandidátka Clintonová v nové roli ministryně ví své, navíc má přesné pokyny od svého šéfa Obamy, takže se snaží na dálku ukonejšit také Írán. Ten se na krizi USA podílí tím, že se během několika posledních let zbavil 85 procent svých dolarových rezerv, které vyměnil za euro.
Tím značně destabilizovat pozici dolaru v celosvětovém obchodu a Hillary se snaží, aby se stejnou cestou nevydaly i další ekonomiky světa a hospodářství USA ještě víc neponížily.
A tak se všichni investoři světa, zejména ze Spojených států, hladově vrhli na bezkonkurenční olympijské stadiony v Pekingu, které jsou nyní na prodej.
Vydání deníku Wall Street Journal z 25. srpna 2008 se v této čínské souvislosti zamýšlí nad budoucností sponzoringu. "Stadion Ptačí hnízdo je dnes nejatraktivnějším nemovitosti na světě," tvrdí analytik Ben Turner z Leverage agency.
A má pravdu. Stadion pro téměř sto tisíc diváků totiž bude mateřských přístavem fotbalového klubu Guoan Peking a už teď vydělal svým odprodejem miliardy.
Obří obchodní štěstí potkalo i správce atraktivních sportovišt - basketbalové haly i "Vodní kostky" za 200 milionů USD v Pekingu. Zájem o ni má za několik stovek milionů USD šest světových firem.
Po pravdě řečeno, je mi líto donquijotského boje malého Tibetu. Prohrál zápas o svoji iluzi, stejně jako všichni, kdož se ve své hrdosti nesklonili před mocí dolarů a drtivě bezohledného byznysu.
Takový je ale tržní mechanismus a právo trhu. Nesmlouvavé, nelítostné a žulově tvrdé. Asi jako Pyrhovo vítězství svobody a demokracie pro irácký lid.
A nic na tom nezmění ani "optimistické" prohlášení šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho před Kongresem USA, že pokud uspějí zásahy vlády a centrální banky na podporu ekonomiky a finančního sektoru, pak by mohla recese v letošním roce skončit a příští rok nastat oživení.
Finta ale nevyšla, akcie na Wall Street včera dokonce klesly na nejnižší hodnoty za posledních dvanáct roků...
(Další komentáře, fejetony a ukázky z knih na webech: http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz)
břetislav Olšer
Proč se nepíše o americkém ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2...?

Proč je největší jadernou hrůzou jen havárie atomové elektrárny Černobyl a ne katastrofa na ostrově Three Mile Island, kde se roztavil reaktor TMI-2 v elektrárně provozovatele MetE? Kdysi se tajila radiace Černobylu, dnes TMI-2...
břetislav Olšer
Chcete vědět, proč jste rasisté a xenofobové a kam jdou peníze z vašich daní? Tak čtěte...

Romy považuje za nesympatické 82 procent dotázaných Čechů, polovině respondentů jsou dokonce velmi nesympatičtí; opak si myslí jen tři procenta, tři čtvrtiny respondentů cítí antipatie k muslimům, sympatie naopak čtyři procenta...
břetislav Olšer
V roce 1942 by hajlovala strachy, teď jí nic a nikdo nehrozí, přestože byla pracovně v ČLR

Ceny Anděl získávají amatérští zpěváčci a bigbíty; že to jsou profesionálové? Omlouvám se; amatér má jen charisma a tvoří kvalitu zadara, mnozí neintonující profíci Anděla sice neví, co je to charisma, ale zato mají za to miliony.
břetislav Olšer
Jak hordy organizovaných Číňanů s holemi terorizovaly nebohé a neprovokující Čechy...

Co vše mě zaujalo na návštěvě čínského prezidenta Si Ťin- pchinga, tyrana a novodobého Hitlera v Lánech a na Pražském hradu? Začal bych mladíkem, co při spatření kamery vběhl do davu Číňanů s vlajkou Tibetu a prý byl bit holemi...
břetislav Olšer
Havloidní systém může páchat trestné činy, policie však nekoná, svobodu projevu ale trestá

Házení vajec na prezidenty ČR a SRN, policie nic, ukradení prezidentské standardy, policie nekoná, zneuctění Hradu červenými trenýrkami, policie - jen neškodná recese, zničení desítek čínských vlajek, policie bezradně krčí rameny,
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Masivní nálet ruských dronů na Oděsu. Moskva mířila i na Charkov a Sumy
Masivní nálet ruských dronů na Oděsu zranil 13 lidí včetně tří hasičů, oznámila v pátek ukrajinská...
Na papírech byla azbuka, ale Štrougal přesvědčil svět, že se našly bedny nacistů
Začalo to zvláštní souhrou několika okolností a jedním nápadem přičinlivého důstojníka...
Čistil zbraň a zmáčkl spoušť? Vicegubernátora Leningradské oblasti našli mrtvého
Se střelným zraněním byl ve svém domě nalezen mrtev zástupce gubernátora Leningradské oblasti,...
Kritika Ortegova režimu zavraždili osmi ranami na ulici v Kostarice
Penzionovaný důstojník nikaragujské armády Roberto Samcam (66), který často kritizoval režim...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...