Příklad špatného zacházení s evropskými dotacemi

Už pátým rokem se snažím zabránit tomu, aby obec, ve které jsem zastupitelkou, získala dotace od EU na výstavbu čističky odpadních vod a kanalizace v malé obci, Jindřichově ve Slezsku.

Mnoho lidí mne považuje za blázna, někteří se snaží ze mě blázna udělat, ale ostatní dobře vědí, jaký je to podvod na občany. Nepomohly naše argumenty, které se opíraly o nesplnění podmínek pro získání dotace, protože papír snese všechno, a na papíře podmínky splňujeme. Není proto důvod, proč neschválit a nespustit stavbu. Nabízí se ovšem jednoduché vysvětlení, proč je tento projekt od samého začátku předražený a zbytečný.  Stačí k tomu jednoduché počty a není třeba hledat složitá zdůvodnění.

V obci už jedna čistička odpadních vod s kapacitou 800 ekvivalentních obyvatel (ekvivalentní obyvatel je terminus- technikus, pomocí něhož se určují vyprodukované fekálie)stojí. Obec, která měla v roce 2009 přibližně 1560 obyvatel, vyprodukovala odpadní vody podle přepočtu jednoho tisíce šedesáti tří ekvivalentních obyvatel. Tedy o dvě stě jednotek více, než je kapacita současné čističky. V současné době žije v obci 1 360 obyvatel, to znamená, že ubylo jak obyvatel, tak ekvivalentních obyvatel. Ptám se. Proč stavět další čističku a kanalizaci za sto dvacet pět milionů a vykopat dvacet tři kilometrů kanalizace pro přibližně dvě stě ekvivalentních obyvatel? Není to přepych? Vždyť obce, které nemají dva tisíce obyvatel, nemají povinnost mít čističku odpadních vod a my už jednu máme!

A teď to nejdůležitější. V případě, že by vyrostla v Jindřichově ještě jedna čistička, narostlo by hypoteticky stočné na částku 135,-Kč. Na Státním fondu životního prostředí mě sice ujistili, že tolik bychom neplatili, protože každá oblast má určenou sociální hranici únosnosti. To je sice pěkné, ale už nám nikdo neřekl, že obec je povinna spravovat kanalizaci jen 10 let a potom může čističku odpadních vod s kanalizací prodat jinému majiteli, a pro toho, už žádná hranice únosnosti platit nebude.

A tak možná občané, že jsem za ně bojovala, až už bude pozdě. Teprve až budou muset, ze svých peněženek, zaplatit mnohokrát více peněz za vodné i stočné než dosud. Ale potom už s tím nic dělat nepůjde. Prostě dotace z Evropské unie mohou někdy více uškodit než pomoct. Je to velký byznys pro firmy, které se na úkor dotací obohacují a korumpují ty, kteří o tom rozhodují, bez ohledu na to, jaký to bude mít dopad na uživatele.  Po nás potopa, však vy už se s tím poperete, plátci.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Olga Havlová | pondělí 21.10.2013 19:08 | karma článku: 18,46 | přečteno: 598x