Firmy se neperou o stážisty, firmám jde o dotace

Hlad po dotovaných stážistech je takový, že dokonce kolabují internetové stránky instituce, která má projekt na starosti. Kdo by dotaci nechtěl, že? Jenže má to smysl? A na kolik takový stážista daňového poplatníka přijde?

Dotace = peníze z Unie, a tudíž odnikud a nikoho.

Přesně takhle se k dotacím přistupuje. O nějakém vyšším smyslu, cíli nebo zaměření nemůže být řeč. Hlavní je čerpání, tj. utratit přidělenou částku v daném termínu a za daných podmínek, což zaručí některá z mnoha firem zajišťujících příjem dotací a hotovo. To, že po skončení projektu se neudělá žádná analýza nebo výstup? No a, hlavně, že se čerpalo. To, že ta samá věc nebo ten samý projekt by šlo realizovat levněji a efektivněji? No a, přece to platí Unie. To, že jde leckdy o zcela nesmyslné projekty? No a, jde to z těch unijních peněz, ne z těch našich…

A tak se kupuje ovoce a zelenina do škol aniž by to mělo valného smyslu, školí se lidé před důchodem na IT specialisty, nakupují se lavičky do parku za přemrštěnou cenu, uspořádá se konference beze smyslu, natisknou se letáky bez jakékoli informační hodnoty… a nebo se firmám dá miliarda na stážisty. Desítky milionů, stovky milionů, miliardy z Unie!!!!

Vybraným žadatelům takové přilepšení formou dotace přijde vhod. I proto se firmy mohou přetrhnout, aby nějakou dotaci získaly... A kritika? Ta přece není na místě, vždyť jde o dobrou věc, takové projekty přispívají ke zvýšení zaměstnanosti! Opravdu?! A víte, na kolik nás takové případné jedno pracovní místo, při sečtení všech nákladů na takové projekty na zvýšení zaměstnanosti, přijde????

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Olga Bartoňová | pondělí 14.7.2014 11:35 | karma článku: 19,94 | přečteno: 666x