Strašidlo socialismu podruhé.
Nejvíc práce s vyvracením mých názorů si však dal pan R. P., za jehož boj na ochranu pravicové víry by se nestyděl ani jistý Franz Boblig von Edelstadt. Zřejmě však zapůsobilo ono známé "Práce kvapná, málo platná", neboť jak sám přiznává "...místy až nechápal." Já bych dodal, že nejen místy, ale od začátku do konce. Přestože evidentně nic nepochopil, podrobil můj článek "zdrcující" kritice. A protože gentleman vhozenou rukavici zvedne, sic nerad, musím reagovat. Předem však vážené čtenáře varuji před délkou článku, ale některé věci prostě nelze odbýt několika větami (několik je přesně dva tisíce, není-liž pravda?). Nejsem profík a neumím se vyjadřovat stručně.
"Pan Slováček bagatelizuje minulý režim a nadává na ten současný, přesněji řečeno jen na pravicovou část." Vážený pane P., ten, kdo zlehčuje minulý režim je někdo úplně jiný. Třeba tím, že z něho vytrhává jen jeho negativní stránky a s patřičným patosem se s nimi ohání při obhajobě negativních stránek režimu současného. A aniž bych chtěl na někoho zapomenout, dělá to s velkým gustem zejména pravice. Za všechny zločiny tzv. komunismu se stydím a odsuzuji je. Nemyslím si však, že celou dobu od r. 1948 do r. 1989 je možné charkterizovat jako dobu temna, bezpráví, bídy a zločinu. Velmi vtipné mi připadá vaše spojení pravice se zloději a darebáky. Já jsem jen napsal, že proti strašidlu socialismu se spojili všichni, kteří se ho bojí, tedy nejen korupčníci, podvodníci a zloději, ale i pravičáci. Řekl bych, že levičáci se ho nebojí, protože nevěří, že se vrátí. Tak jako se poctivý člověk nebojí třeba zákona o prokazatelnosti původu majetku. Kdo má čisté svědomí, má i klidné spaní a nemusí se bát šedesátiletých bubáků.
"Pokud panu Slováčkovi vadí kapitalismus, ať to napíše rovnou." Tak to dnes napravím: ano, vadí mi kapitalismus. Vadí mi asociální kapitalismus stejně jako totalitní socialismus. Vadí mi grázlové, kteří se tím či oním zaštiťují jen proto, aby mohli beztrestně konat zlo. Tak jako každý kapitalista není nenasytným vykořisťovatelem, není ani každý komunista líným a bezcharakterním příživníkem.
"Háže do jednoho pytle pravičáky, korupčníky, podvodníky a zloděje." To je opět pane P. jen vaše konstrukce. Ale když už jsme u toho, nikoliv komunisté, nikoliv levice, ale ČSSD s podporou pravice této zemi vládla od 22.7.1997 do 4.9.2006 (Zeman, Špidla, Gross, Paroubek), tedy zhruba osm let, chcete-li 1/3 porevoluční doby. Čtrnáct let v ČR vládne pravice (těch pár měsíců úřednické vlády nestojí za zmínku). Připadá mi, že potrefená husa zakejhala, přestože v celém mém článku se slovo "pravice" vyskytuje jen jednou.
"Jedinou stranou, která založila na zlodějině svou politiku jsou komunisté, kteří okradli celý národ..." Člověče, pane kolego, vy snad neumíte číst a nebo opravdu nic nechápete. Nevím co máte na mysli onou zlodějinou, ale po zkušenostech z pravicové rétoriky soudím, že mluvíte o znárodnění po únoru 1948. Tady bych vás chtěl upozornit na význam pojmů ukrást, znárodnit, zestátnit, státní majetek, národní majetek, soukromý, družstevní a osobní majetek. Podle vás se kradlo již od samotného vzniku Československa. Nejprve pod dohledem T.G.M. při pozemkové reformě z 16. dubna 1919, kdy byly "ukradeny" celkem 4 miliony hektarů půdy (vše nad 150 ha zemědělské půdy a nad 250 ha ostatní půdy). Dekretem prezidenta Beneše o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků z 24. října 1945 byly "ukradeny" doly, banky, pojišťovny a podniky s více jak 500 zaměstnanci a některé nad 150 zaměstnanců. Celkem bylo "ukradeno" 3000 podniků, což představovalo 75% veškeré produkce. A to v době, kdy komunistům se o Vítězném únoru ještě ani nesnilo. Soudruh Gottwald "ukradl" po únoru 1948 nejprve podniky s více jak 50. zaměstnanci a pokračoval v nedokončené pozemkové reformě z první republiky. Komunisté nakonec "ukradli" zbytek, řídíce se přesvědčením, že výrobní prostředky patří všem a nejen privilegovaným. Majetek nebyl zabaven a následně rozdán do užívání jednotlivcům, sou-druhům a věrným, nebo dokonce sponzorům. Vycházelo se z idey, že všichni budou pracovat podle svých schopností a že společně vytvořené bohatství bude spravedlivě rozděleno všem podle zásluh každého. Tedy nikoliv rovně, jak je neustále podsouváno. Že se tato idea nepodařila v neuvěřitelně těžkých podmínkách ideálně naplnit, je předmětem samostatné diskuse.
V této souvislosti prosím čtenáře, aby se v diskusi vyjádřili k majetku členů KSČ v roce 1989 a dnes. Mám na mysli konkrétní znalost ze sousedství, z obce, z ulice, z okolí. Ne z doslechu, ale co prokazatelně víte. Já osobně jsem znal vedoucího tajemníka OV KSČ. Bydlel na sídlišti v 3+1, měl žigulíka a chatku v zahradní kolonii. Po převratu až do důchodu dělal své původní povolání. Pokud je mi známo, nic nezprivatizoval ani nepodniká. Nevím ve svém okolí o žádném z velkých podnikatelů, že by býval před revolucí vysokým stranickým funkcionářem.
"Panu Slováčkovi vadí restituce a privatizace (...), že po revoluci zkrachovaly podniky..." Tak za prvé, že mi vadí restituce je dalším z vašich bludů. Za druhé, opět vykládáte nesmysly. Jen jsem napsal, že než se normální (obyčejný, prostý) člověk stačil vzpamatovat ze všech nastalých změn, než se stačil rozkoukat a zorientovat, bylo po všem. Tedy po restitucích a privatizacích. Koneckonců na ně ani neměl kapitál. Vzpomínám si na jednu veřejnou dražbu restaurace, vydraženou za dnes směšných, ale tehdy neskutečných 850 tisíc korun, navíc pocházejících od tichého společníka z Německa. Víte co mi pane P. na privatizaci vadí? Že se stala největším tunelem na světě. V malé privatizaci (1991 - 93) bylo zprivatizováno 23 000 tzv. jednotek za téměř 32 miliard (31 772 580 586,- Kč). O velké privatizaci se údaje z různých zdrojů rozcházejí, hovoří se dokonce o majetku až za tři biliony korun. Nevím jak vy, ale mě se nepodařilo zjistit: a) seznam privatizovaných subjektů, b) účetní a tržní hodnota jejich pozemků, budov, zařízení, c) kdo se stal jejich novým majitelem, d) kolik za ně bylo zaplaceno, e) jaká částka nakonec přistála na státním účtu za malou, velkou a kupónovou privatizaci. Jednoduché účetnictví, ale neexistující. Proč asi? Vždyť jen v kupónové privatizaci šlo o majetek řádově ve stovkách miliard až bilionu, ale nedostatečná legislativa, korupce, diletantismus a možná i zlý úmysl politiků a úředníků umožnily gigantické tunelování. Jen namátkou - Harwardské fondy, Motoinvest, CS Fondy, TREND, Agrobanka, Čs. spořitelna, Komerční banka, IPB, Plzeňská banka, Banka BOHEMIA, UNION Banka, PPF, Mostecká uhelná, OKD... seznam jen těch největších by byl na několik stránek. Co se zašantročilo do soukromých a partajních kapes na úrovni obcí, měst a krajů, už nikdo nikdy nespočítá.
Nevadí mi, že zkrachovaly zaostalé a neprosperující podniky, ale vadí mi, že byly zkrachovány i podniky, které prospívaly a jejichž likvidace byla součástí cílevědomého a záměrného plánu. Ptejme se "cui bono", v čí prospěch, komu to posloužilo a kdo na tom nejvíce vydělal. Ještě trestuhodnější byla a stále je totální likvidace českého zemědělství a odsunutí venkova a jeho obyvatel na periferii společnosti.
"Pan Slováček rovněž píše o nárustu dluhu..." Je neoddiskutovatelným faktem, že za dobu "budování" kapitalismu, od roku 1993 do dnešního dne se našim pravolevým vládám, rukou společnou a nerozdílnou, podařilo ze 160 miliard udělat 1,5 bilionu! Zvýšit státní dluh za dvacet let 9 x je opravdu vizitkou soukromého podnikání. Někde udělali pánové ze Strakovky chybu. Nebo z Parlamentu? Kdo vlastně tady tento stát dvaadvacet let vede? Komunisté? Studenti? Důchodci? Dělníci a zaměstnanci? Kdo stál na samém vrcholu moci a odpovědnosti? Pánové Havel, Klaus, Zeman, Špidla, Gross, Paroubek, Topolánek a Nečas. Kterépak partaje to byly? ODS a ČSSD, kterým přicmrndávala KDU-ČSL, TOP 09 a VV. A kdo to nakonec odnese a zaplatí? Oni? Kdy, po volbách? Kterých a kdy, voleb tu již bylo mnoho, a nakonec to dopadlo tak, že voličům zůstaly oči pro pláč. Posuny a preference na kandidátkách, spojování a koalice a výsledek je ten, že nikdo za nic nemůže, problémy si přehazují z leva do prava jak horký brambor, svalují vinu na druhého a jako malí kluci křičí "Já nic, já muzikant". Takže se udělá to, co vrchnost dělá již odjakživa - zaplatí to "ti dole" s průměrným a podprůměrným platem. Vrána vráně oči nevyklove. Protože sebrat dělníkům a zaměstnancům tisícovku je "nutným ekonomickým krokem, který musí každý pochopit", kdežto sebrat kapitalistům sto tisíc je krádeží! Zatímco člověk s dvaceti tisíci a méně si musí "jen" utáhnout opasek, z milionářů by se stali žebráci.
"Přesto se máme opravdu více než dobře. Pokud se pan Slováček podívá z okna uvidí ulice plné nových aut zahraničních značek, nepřeberné množství soukromých obchodů, opravené a nově postavené rodinné domy, obchody plné zboží, které jsme za socialismu vůbec neznali." Tak to je pane P. opravdová bomba. Mentální opožděnec by možná po přečtení tohoto dogmatu vyrazil s mávátkem do rozjásaných ulic. Ne tak 67% občanů, pobírajících méně než statisticky průměrných 24 tisícovek, ne tak skoro půl milionu nezaměstnaných. Radím vám dobře, nechoďte tyhle pohádky vyprávět lidem do Mostu, Bruntálu, Děčína, Karviné nebo Chomutova. Šluknovskému výběžku se s podobnými agitkami raději zdaleka vyhněte. Ne, že by tam byli lidé zlí, naopak, těžký život je stmelil a na řeči o tom, jak se mají dobře, jsou poslední léta alergičtí a domnívají se, že nejlepším argumentem je stále ještě pár facek.
Pan P. tu opět papouškuje dogmata z katechismu pravicového politika a voliče. Řeči o rovných šancích, americkém snu, plných obchodech a dosud nevídaném blahobytu mi silně připomínají vyprávění pana Peška o "jitrnici, jakou svět neviděl". A jako v té pohádce, věří jim a s otevřenou hubou naslouchají jen přitroublí omezenci s kapsami plnými peněz.
"Sociální spravedlnost nebyla ani za minulého režimu, pane Slováčku." S tím bych s vámi i souhlasil, pokud bych byl naivním idealistou a věřil, že sociální spravedlnost tu někde v historii existovala. To by nesměli žít lidé, kteří si tuto spravedlnost bytostně nepřejí a jsou ochotni pro to udělat cokoliv. To by pro ně totiž znamenalo se také spravedlivě - nezaměňujte za rovně - a solidárně dělit s ostatními. Já vím, že je to zcela mimo vaše chápání, ale sociální spravedlnost může být jen ve skutečně svobodné a demokratické společnosti. Tak jako se zdá být marným boj proti kriminalitě a přesto ho nevzdáváme, věřím, že i úsilí o sociálně spravedlivou, pro naprostou většinu lidí svobodnou a demokratickou společnost se nesmí vzdávat. To by si přáli především pravicoví konzervativci, lpící na dědičných statcích a tisícileté tradici sociální stratifikace. Proto jsou pro ně myšlenky socialismu odvěkým strašidlem, k jehož zničení jsou ochotni, ve své egoistické zaslepenosti, financovat nejen kontrarevoluce, ale i války.
"Straničtí funcionáři měli své partajní obchody nebo svou nemocnici. Pokud považujete za spravedlnost to, že flákač měl stejně jako dříč nebo dokonce víc, měl-li rudou knížku." Tak já nevím, má-li vůbec cenu na tuto vaši slovní ekvilibristiku a pletení si pojmů s dojmy reagovat. Prosím vás pane P., buďte tak laskav a poskytněte nám seznam alespoň deseti partajních obchodů pro stranické funkcionáře. Věřte mi, že nechci sklouzávat k osobním útokům, ale vy si opravdu nevidíte na špičku svého pravicového nosu. Nechtějte po mě - a bylo by to nošením dříví do lesa - abych vám tu vyjmenovával vše, co si dnešní bohatí vyvolení pro své pohodlí zařídili a co je "plebejcům" stejně vzdálené, jako pozemky na Měsíci nebo balík akcií čezu. Vaše tzv. protekční výhody majitelů rudých knížek jsou ve srovnání s těmi dnešními majiteli modrých knížek jen kojeneckým heřmánkovým čajíčkem. Vaše tvrzení má stejnou argumentační hodnotu jako tvrzení, že "jedna paní povídala."
"Ironicky píšete o srdcervoucích historkách (...) Proto chápu váš prezentovaný názor jako schvalování komunistických zločinů". Konečně světlá chvilka ve vašem chápání a opět špatně. Nesnažte se ve vlastním zájmu něco pochopit. Prostě se vám to nedaří a svádí vás to jen k fantaziím a účelovým konstrukcím. Já nejenže neschvaluji vámi vyjmenované zločiny, ale ani je neironizuji. To jen lidé, neustále se opakující v líčení minulých zločinů, jejich povýšením na jediný a neotřesitelný argument v boji proti strašidlu socialismu a komunismu z těchto odsouzeníhodných skutků udělali fráze a klišé své propagandy. Paradoxně tím dosáhli opaku goebbelsovské propagandy - neustálým opakováním pravdy jí řada lidí přestává věřit. To je smutné a nešťastné. To mi skutečně vadí, ale nepředpokládám, že byste to chápal.
"To je ten socialismus, po kterém se panu Slováčkovi stýská..." Tato vaše věta je důkazem, že jste můj článek buďto četl povrchně, nebo jste opravdu nechápavý. Takže jste se pane kolego opět netrefil. Po "tom" socialismu se mi opravdu nestýská, mám ale na život v něm hezké vzpomínky i přesto, že je označován za zločinný, nedemokratický, totalitní a špatný. Ale tak už to bývá s každým režimem. Zatímco jedněm vyhovuje, druzí v něm trpí. Není na světě režim ten, který se zavděčí lidem všem. Jediné optimální hledisko hodnocení je to demokratické - kterých lidí je víc a kterých méně.
"Českem obchází strašidlo - strašidlo socialismu", Oldřich Slováček, 21. 11. 20011
"Socialismus není strašidlo, ale vážná hrozba", Rudolf Polanecký, 22. 11. 2011
Oldřich Slováček
Těžký život Marie "Máni" Lavičkové.
V souvislosti se sofistikovanou amnestií pana prezidenta Klause zazářila mediální superstar, již dříve objevená režisérkou Sommerovou, kriminální recidivistka Máňa. Proslula zejména tím, že amnestii považuje za podraz a zubynehty se brání svobodě, kterou oproti ní tak radostně přijalo několik tisíc nejen sociálně vyloučených a nenapravitelných zločinců, ale i darebáků, jinak nadstandardně si žijících spoluobčanů.
Oldřich Slováček
Praha olympijská - tunel za 70 milionů!
Nebýt olympiády, asi bych si na tuto kauzu ani nevzpomněl. Už asi nikdo nezjistí, koho prvního napadlo uspořádat letní olympijské hry 2016 v Praze. Údajně to bylo v naší historii již potřetí, kdy nějaký zanícený vlastenecký megaloman, duševně chorý funkcionář nebo geniální podnikatel s podobným nápadem přišel. Tentokrát to byli zřejmě lidé okolo pražské ODS. A protože všichni známe aktivity lobbisty Romana Janouška, myslím si, že nejsem daleko od věci, když se domnívám, že praotcem myšlenky byl právě on. On a kluci, co spolu v té době chodili a chodí. Jenomže až do letošního zatčení MUDr. Davida Ratha byla Policie ČR a její speciální protikriminální útvary, včetně státních zástupců a pravděpodobně i soudců, paralyzováni "vyššími zájmy", nikdo nikoho nevyšetřoval a nezatýkal. Jóó, byly (jsou?) to pro "horních deset tisíc" zlaté časy.
Oldřich Slováček
Co by bylo, kdyby...
Tuto spojku podřadící použije každý z nás denně několikrát. Máme tím na mysli, že to, co se stalo, se za určitých jiných podmínek stát nemuselo.
Oldřich Slováček
Lidé tyto politiky nechtějí a myslí to vážně
Zdá se, že někteří lidé nechápou, nebo nechtějí chápat, o co nespokojeným, demonstrujícím a protestujícím občanům skutečně jde.
Oldřich Slováček
Proč já budu volit komunisty.
Ne, vůbec ne proto, co si myslíte. Jen jsem přesvědčen, že jejich program nejlépe vyjadřuje zájmy obyčejných lidí, mezi které jsem se celý život počítal. A také proto, že se nikomu ještě nepodařilo mi nabídnout lepší alternativu. Vládnoucí strana má hájit a prosazovat zájmy většiny a ne jen nějaké specifické skupiny občanů. Myslím si, že obyčejní lidé, tedy ti, kteří v současnosti žijí z příjmů nižších než je uváděná průměrná mzda a která snad představuje dnešní standard, tuto většinu tvoří. Vůbec si nemyslím, že by program KSČM byl tím nejlepším. Strana s takovým programem, který bude nejlépe reagovat na naprosto nové a neznámé podmínky 21. století se teprve narodí.
| Další články autora |
Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku
Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...
Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?
Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...
Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů
Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...
Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi
Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...
Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík
Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...
Dálnici D2 na Brněnsku uzavřela nehoda tří kamionů. Dva lidé utrpěli zranění
Nehoda tří kamionů v pondělí po 17:00 na víc než dvě hodiny zcela zastavila provoz na D2 na Brno na...
Přerov poskytne dotaci 5,6 milionu korun na odhlučnění estakády na D1 u Dluhonic
Přerov se rozhodl poskytnout Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dotaci 5,6 milionu korun na úpravu...
Nehoda tří kamionů uzavřela dálnici D2 na Brno mezi Blučinou a Chrlicemi
Nehoda tří kamionů dnes po 17:00 zcela zastavila provoz na D2 na Brno na devátém kilometru, tedy...
Na Tachovsku vyjede 14. června poprvé autobusová linka Tachov-Tirschenreuth
Na Tachovsku začne v neděli 14. června jezdit pravidelná autobusová linka...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 84
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 3136x



















