Selhalo víc Řecko nebo Evropská unie?
Asi se s většinou čtenářů shodnu na tom, že hodněkrát. Já jsem ji slyšel naposledy v úterních Událostech, komentářích na ČT24 z úst tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy. Ten byl spolu s ekonomem Lukášem Kovandou a novinářem Janem Macháčkem hostem debaty s příznačným názvem Řecko nad propastí.
Není pochyb o tom, že poté, co Řekové odmítli v nedělním referendu návrhy věřitelů na řešení své dluhové krize, Řecko skutečně balancuje nad pomyslnou propastí. Země pod Akropolí žádá po Evropské unii i Mezinárodním měnovém fondu další miliardové půjčky, bez nichž by nejspíš rychle zbankrotovala. Pro Řecko i pro Evropskou unii by tak bylo nejlepší, kdyby země odešla z eurozóny a žádné další půjčky jí už poskytnuty nebyly.
Jenže jestli skutečně klíčoví hráči v eurozóně najdou odvahu k tomu, aby Řecko „zařízli“, zdaleka jisté není. Řekové již dluží EU a MMF kolem 250 miliard eur a že by je po odchodu Řecka z eurozóny jeho věřitelé ještě někdy dostali zpátky, v to asi věří málokdo. To, že by na Řecko někdo uvalil exekuci v podobě toho, že by mu sebral některé z jeho ostrovů či historických památek, to v 21. století dle mezinárodního práva jaksi možné není.
Dalším faktorem jsou vážné obavy z toho, že po rozkmotření s EU by se mohli Řekové spaktovat s Ruskem, z čehož mají někteří bruselští politici téměř panický strach a také je zde otázka, jak moc by Řecko bylo ochotno s EU spolupracovat při přijímání uprchlíků, kterých v současné době proudí do Evropy přes některé řecké ostrovy ne zrovna malé množství.
Proto se současná situace kolem Řecka jeví přes některé silácké výroky na obou stranách téměř jako patová a je otázkou, která strana má na ní větší vinu. Obyvatelům Řecka jistě můžeme spílat za to, že si v minulosti volili populistické politiky, jak z levé, tak i z pravé části politického spektra. Velké množství nadstandardně placených státních zaměstnanců, odchody do důchodu ve velmi brzkém věku, ale i daňové prázdniny pro podnikatele či zbytečně vysoké výdaje na armádu - to vše v kombinaci s tím, že vrcholní řečtí politici falšovali před EU údaje o deficitech svých rozpočtů, nemohlo pro Řecko dopadnout dobře.
Na druhé straně bylo od Evropské unie nepochopitelné, že z peněž daňových poplatníků celé eurozóny napumpovala spolu s MMF v roce 2010 do Řecka 110 miliard eur a dva roky na to pak dalších 130 miliard eur. Pro následující roky sice EU naordinovala Řecku úsporný program, který však uvedl Řecko do naprosté ekonomické recese a znamenal pouze mírné snižování řeckých rozpočtových deficitů, nikoliv však možnost splácení řeckých dluhů. Zcela je pak pro mne nepochopitelná především skutečnost, proč po zkušenostech s Řeckem usilují v současné době někteří bruselští politici o to, aby se novým členským státem EU stala na pokraji státního bankrotu stojící Ukrajina či některé další hospodářsky slabé státy.
Josef Nožička
Co myslitelé z Cermatu při přijímacích zkouškách nedomysleli
Za vůbec nejdůležitější věc u přijímacích zkoušek považuji to, aby proběhly spravedlivým způsobem. Což však při současném způsobu jejich organizování zajištěno není.
Josef Nožička
Koho navrhnou opoziční strany odvolat příští týden?
Za pouhé 4 měsíce od svého nástupu již čelila Babišova vláda pokusu o vyslovení nedůvěry a takřka jako na běžícím páse někdo ze zástupců opozičních stran vyzývá premiéra, aby toho či onoho člena vlády odvolal.
Josef Nožička
Pět důvodů, proč by na summit NATO měl jet prezident Petr Pavel
Každému vzdělanému člověku se správně nastavenými hodnotami je jistě jasné, který politik by měl naši zemi na summitu v Ankaře reprezentovat.
Josef Nožička
O trochu nedomyšleném rozhodnutí ministra školství
Ministr školství Robert Plaga rozhodl 31. března o zkrácení školního roku. Kdyby se svým rozhodnutím přišel o den později, dost možná by ho řada lidí považovala za aprílový žert.
Josef Nožička
Stane se europoslanec Zdechovský novou jednotkou slušnosti?
Člověk často zírá nad tím, jaké „slušné“ komunikace jsou čeští politici (bez ohledu na stranickou příslušnost) na sociálních sítích schopni.
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les
Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...
Turisté našli nový způsob, jak zaneřádit města. Problém má New York i Praha
Čtvrť Brooklyn patří k nejnavštěvovanějším místům v USA. Turisté míří k ikonickému Brooklynskému...
Na Den proti úložišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku dorazily desítky lidí
Dnešního Dne proti úložišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku se zúčastnilo asi 50 lidí, kteří se sešli...
Chudenice na Klatovsku otevřely v rozhledně expozici o svatém Wolfgangovi
Městys Chudenice na Klatovsku otevřel v prvním patře rozhledny Bolfánek expozici Po stopách sv....
Je kubistický, či brutalistní? Dvorecký most je obojí. Zamíchal tramvajemi a autobusy MHD
Nejčtenější a nejklikanější články o Praze posledních dnů? Bezkonkurenčně ty o novém...

Vyhrajte balíček pivní kosmetiky pro krásné a silné vlasy
Milujete tradiční české ingredience a svěží vůně? Pivní kosmetika je legendou, která pomáhá vlasům k vitalitě a lesku již po generace. Zapojte se...
- Počet článků 1790
- Celková karma 33,34
- Průměrná čtenost 3124x



















