Rada ČT ani Milion chvilek pro demokracii zrušení pořadu 168 hodin neodvrátily
Koncem července informovalo tiskové oddělení České televize veřejnost, že publicistický pořad 168 hodin bude od podzimu vyřazen z její programové nabídky. Generální ředitel ČT Jan Souček jako důvody ukončení pořadu uvedl opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží a nepřijatelný způsob konverzace jeho hlavní moderátorky Nory Fridrichové s bývalým redaktorem ČT Markem Wollnerem (viz odkaz zde).
Pořad 168 hodin, vysílaný v neděli večer na ČT1, jsem sledoval vcelku pravidelně a několikrát jsem mu věnoval i článek na svém zdejším blogu, ať už kritický (viz například zde) nebo naopak pochvalný (viz například zde). A byť jsem občas míval výhrady k tendenčnosti některých reportáží, upozorňování na problémy některých lidí, kteří se ne vlastní vinou dostali do složité životní situace, nebo na aroganci některých úřadů, jsem naopak viděl jako smysluplné a přínosné. Také mi v poslední době přišlo, že jeho reportéři byli přece jen objektivnější než dříve a brali si na mušku nejenom Babiše, Zemana či Okamuru, ale i politiky ze současné vládní koalice.
Proto mě jako diváka zrušení pořadu 168 hodin docela mrzelo, nicméně na rozdíl od některých, kteří měli „jasno“ v tom, že za jeho koncem stojí tlaky vlivných politiků, případně pak i vliv páté ruské kolony, si netroufnu spekulovat, proč se vedení naší veřejnoprávní televize rozhodlo po 18 letech vyřadit tento pořad z programové nabídky.
Někteří lidé ještě možná ve skrytu duše doufali, že se jeho konec podaří odvrátit díky mimořádnému jednání Rady České televize, svolané na včerejší den. Jak však už asi víte z médií, Rada ČT těsnou většinou vysvětlení generálního ředitele Součka ohledně zrušení pořadu přijala a pouze mu uložila, aby jí do 10. září předložil materiál, týkající se další výroby publicistiky na ČT (viz odkaz zde). Jednání přitom provázely některé až bizarní momenty, když radní hlasovali o tom, zda Nora Fridrichová bude na jednání moci vystoupit. Generální ředitel Souček se naopak osobně na jednání Rady ČT nedostavil (nakonec se ho zúčastnil online) s odůvodněním, že její vstupování do autonomního rozhodování České televize je v rozporu se zákonem.
Ještě trapněji pak působil happening spolku Milion chvilek pro demokracii, svolaný na Kavčí hory před zmiňovaným mimořádným jednáním Rady ČT. Dle slov stávající předsedkyně tohoto spolku Mariany Novotné Nachtigallové byl happening svolán kvůli obavám o nezávislou kritickou publicistiku České televize (viz odkaz zde), ovšem dle zpráv médií se ho zúčastnilo pouze několik desítek osob...
I přes tohle organizátorské fiasko nicméně vidím na včerejší akci Milionu chvilek pro demokracii jako pozitivní aspoň to, že tento spolek či hnutí stále existuje. S ohledem na to, jak aktivní byli jeho organizátoři v období let 2018-2021, a jak v kontrastu s touto aktivitou nyní mlčí ke všem průšvihům současné vlády, jsem se totiž obával, že tohle hnutí už zaniklo a na stav demokracie v naší zemi již nebude nikdo zodpovědně dohlížet.
Josef Nožička
Je zákaz používání mobilů na vsetínských školách největším problémem českého školství?
Byť někteří lidé v souvislosti s krokem vsetínských radních mluví jako o zavádění totalitních praktik, v některých zemích na západ od nás je plošný či částečný zákaz používání mobilů ve školách nařízen celostátně.
Josef Nožička
K osobnostem, volajícím po více Foltýnech
Když jsem se podivoval nad podporou Otakara Foltýna ze strany některých českých umělců, netušil jsem, že někteří z nich dokonce požadují takových Foltýnů více.
Josef Nožička
Slovenští hokejisté si vybojovali účast na olympiádě. I díky hráčům z KHL...
V českých médiích se před začátkem olympijské kvalifikace spíše než to, zda Slováci splní roli papírového favorita, více rozebíralo, že do jejich týmu byli nominováni i tři hokejisté, hrající v současné době v ruské KHL.
Josef Nožička
Nepřidat ani korunu těm, kteří za současný stav nemohou? (polemika s Helenou Vlachovou)
Jako učiteli s dlouholetou praxí mi vadí, když někdo používá zcela demagogické argumenty ohledně toho, proč by se do školství více peněz dávat nemělo.
Josef Nožička
Když útočník křičí Alláhu Akbar a Ursula von der Leyenová je hluboce otřesena
V Německu se už delší dobu mluví o tom, že přes někdejší ujištění Angely Merkelové o tom, že její země velký příliv migrantů, ke kterému došlo po roce 2015, zvládne, je pravdou spíše opak.
Další články autora |
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002
V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí
S návratem dětí do škol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
Připravme se na nejhorší, varuje krizový štáb. V pohotovosti sto tisíc hasičů
Data meteorologů se potvrzují, připravme se na nejhorší, řekl po zasedání Ústředního krizového...
Brnu hrozí stoletá voda, na niž není připraveno. Hasiči evakuovali chatovou oblast
Aktuální deště by podle nejhoršího scénáře mohly přinést do Brna až stoletou vodu, na kterou však...
Slovinsko se rozhodlo dát von der Leyenové ženu, zabrzdilo tím celou Komisi
Slovinská vláda vybrala jako kandidátku do Evropské komise (EK) Martu Kosovou. Ta je však...
Plocha lesů v Norsku se za posledních sto let ztrojnásobila, říkají statistiky
Každý rok zmizí ze světa okolo deseti milionů hektarů lesa, ukazují data Organizace pro výživu a...
- Počet článků 1615
- Celková karma 38,00
- Průměrná čtenost 3242x