Podle Amnesty International jsou Češi xenofobové a rasisté
Ačkoliv jsem se uplynulý týden věnoval především sportu – ať už aktivně při několikadenním pobytu na horách či pasivně při sledování přenosů ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu, zaregistroval jsem na internetu i informaci o tom, jak známá celosvětová organizace Amnesty International hodnotí Českou republiku z hlediska dodržování lidských práv.
A dle toho, co jsem si přečetl zde na iDNES, naše země příliš lichotivé vysvědčení od Amnesty International neobdržela. V její zprávě se totiž například píše, že se někteří představitelé české vlády (není zde uvedeno, konkrétně kteří) i český prezident vyjadřovali xenofobně na adresu migrantů a uprchlíků, čeští politici odmítají rozdělování uprchlíků dle povinných uprchlických kvót a romské děti jsou v České republice diskriminované při přístupu ke vzdělávání. Zmíněn je i zdlouhavý proces při vybudování romského památníku v Letech u Písku.
Kritika na Českou republiku v těchto oblastech se u mezinárodních organizací neobjevuje poprvé, obdobné výtky jsme již několikrát v minulosti slyšeli například od Rady Evropy. Jsou však zcela oprávněné?
Že je proti povinnému přijímání uprchlíků na základě kvót nejenom většina českých politiků (ať už vládních či opozičních), ale dle různých výzkumů i většina české veřejnosti, je samozřejmě pravdou. Ale je něco takového automaticky projevem xenofobie či rasismu? Vždyť většina Čechů nemá žádný problém s tím, když k nám přicházejí a získávají u nás azyl lidé z Vietnamu, Ukrajiny či Běloruska. Ale mají prostě na základě toho, co se dozvídají ze zpráv z Německa, Itálie či Francie, určité obavy z toho, aby k nám ve velké míře přicházeli uprchlíci z Blízkého východu či severní Afriky. Nehledě na to, že převážná většina uprchlíků z těchto zemí k nám ani jít nechce, neboť jejich cílem je získat azyl v některé evropské zemi se štědřejším sociálním systémem, než je ten náš.
Problém ohledně diskriminace Romů už byl i zde na blozích rozebírán mnohokrát a i já jsem se k němu vyjádřil již několikrát dříve. Dnes proto jen víceméně zopakuji: je určitě nepřijatelné, pokud je někdo diskriminován například při hledání zaměstnání kvůli tomu, že je Rom (stejně jako je nepřijatelné, když je někdo v tomto směru diskriminován kvůli staršímu věku, nebo když jsou při hledání zaměstnání odmítány ženy, které mají malé děti).
Ale v souvislosti s umísťováním romských dětí do škol mně přijde, že jde o trochu nafouknutý problém. Je pravdou, že do takzvaných speciálních škol chodí či donedávna chodil procentuálně poměrně velký počet romských dětí. Ale zároveň jsou známy i příklady romských žáků, kteří dokázali úspěšně absolvovat střední školu s maturitou nebo dokonce i školu vysokou. Tak jako u všech žáků, i u Romů totiž platí, že základem úspěchu je mít o vzdělání zájem a mít v tomhle směru především podporu ze strany rodiny.
Josef Nožička
Když škola směřuje ke „skleníkovému prostředí“
Jako jeden z největších problémů dnešního školství vidím to, když se ze škol dělá jakési „skleníkové prostředí“, ve kterém je usilováno o to, aby žák pokud možno nebyl vystaven žádnému stresu a dělal jen to, co ho baví.
Josef Nožička
Marian Jurečka - superman české politiky
Jurečka zaslouží mimořádnou pozornost jak tím, kolik ministerských postů si již během své politické kariéry vyzkoušel, tak i tím, jak si své křeslo dokázal udržet i přes některé průšvihy ne zrovna malých rozměrů.
Josef Nožička
Jak ministr Lipavský po krajských volbách zjistil, že se s Piráty názorově rozchází
Po letošních krajských volbách, které neskončily pro strany současné vládní koalice zrovna úspěšně, jsme byli svědky hned několika překvapivých prozření.
Josef Nožička
Pokud většina nevolí tak, jak chci já, jsou voliči hloupí
Autory výroků o hloupých či nesvéprávných voličích jsou téměř vždy lidé, kteří neunesou, když volební výsledky nedopadnou podle jejich představ.
Josef Nožička
Když se politik-slušňák ukáže jako podrazák
Pokud rozvážnému panu profesorovi opravdu došlo až nyní, že Ivan Bartoš není schopen digitalizaci stavebního řízení zvládnout, proč mu to neřekl chlapsky do očí na dnešní dopolední schůzce?
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Přidejte se k nám, přesvědčoval Hamás před masakrem Íránce i Hizballáh
Palestinské teroristické hnutí Hamás usilovalo o to, aby se do jeho útoku z loňského 7. října...
ANALÝZA: Život migrantů v Rusku. Na „rizikové“ míří razie, další lákají na Ukrajinu
Rusko se nachází ve schizofrenní situaci. Ruské hospodářství trpí nedostatkem pracovníků,...
Vrací se Pulp Fiction: Historky z podsvětí, jež změnily kinematografii
Premium Před třiceti lety zažil festival v Cannes okamžik, kdy film začal psát novou kapitolu. Zlatou palmu...
Zpracovatel jaderného odpadu zanedbal IT bezpečnost. Hrozila mu ztráta dat
Největší světový zpracovatel jaderného odpadu, britská státem vlastněná společnost Sellafield,...
- Počet článků 1623
- Celková karma 38,72
- Průměrná čtenost 3241x