Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

PZ

Za svých 46 let v USA si dovolím říct že tuto zem trochu znám.

Ano jsou tu lidé kteří jsou třeba negramotní,je tu násilí a střílí se na školách.

Ale USA jsou zem kde opravdu najdete všecko. Najdete tu lidi kteří jsou negramotní a najdete tu university které jsou nejlepší na světě.

Najdete tu lidi jako Elon Musk který začal ne jednu ale nejmíň tři technologicky špičkové firmy.

Najdete tu lidi opravdu z každého konce světa. Barvy každé pleti a každého náboženství.

Je to tím že USA stále láká ty nelepší vědce,technologicky založené lidi,podnikatele,umělce z celého světa.To zatím

Čína nemůže říct.

Přiznám že na tu pestrost si člověk musí trochu zvyknout. Je to dost velký šok když člověk přiletí do New Yorku ( roce 1979 to byl ještě větší šok ). Ale já jsem zjistil že prostě já tu Ameriku beru s tím dobrým a též špatným.

Není to prostě Švýcarsko ale kdo by chtěl Ameriku aby byla jak Švýcarsko? Já ne.

1 0
možnosti
JU

J60o41s60e33f 91U37l38m80a17n

27. 12. 2024 20:51

Kamarád vystudoval technický obor na VŠ, předtím elektrotechnickou průmyslovku. Přesto už na té VŠ přišel pozdě do hodiny a omluvil se, že nemohl nastartovat auto, protože mu zamrzla indukční cívka. Po tolika letech elektrotechnického studia dost neuvěřitelná věc.

0 0
možnosti
JK

No a ? Pamatuji, jak za školních dob jsme měli daleko komičtější výmluvy.

0 0
možnosti
JK

J11a32n 59K78u66b71i45k

27. 12. 2024 11:47

tedy predne jeste jednou diky panu uciteli za ten blog, ze nadhodil to zajimave zema.

Rad bych upozornil na jeden aspekt v diskuzi, ktery mnozi mozna nevnimaji. Jsou mezi name zde taci, co pracovali a pracuji nebo ziji v USA (napr. nas cteny kolega Lima). Vsimnete si prosim, ze tito lide i pres ten puvod ve stredni Evrope prejali jisty americky styl prezentace - tito kolegove ci kolegyne pracovali nebo pracuji vzdy pro nejakou prestizni firmu, jejich profesni zivot je uspesny, protoze se snazili, meli tezke zacatky, ale vypracovali se ... proste ten americky sen v primem prenosu.

Mozna bychom meli z toho amrickeho sytemu prece jen neco prevzit - tu schopnost se postavit pred lidi a sdelit jim, jak sem bezvadnej.

1 0
možnosti
JK

Zádrhel je v tom, že oni to často nemístně přehánějí. Tvrdí, že se mají skvěle, i když je skutečnost úplně jiná. A leckdy na to i doplatí.

1 0
možnosti
Foto

znám špičkového ajťáka, který klidně napiše...až vztanu, hlad vyřeším u Mlinářů, tak dobře vařej.

0 0
možnosti
Foto

Kdyby šlo o chirurga, nechtěl bych od něj udělat zákrok.

0 0
možnosti
Foto

Za sedm let v Nizozemi jsem se setkal pouze s nekolika kolegy z CR, kteri technicky i jazykove byli schopni konkurovat na tom narocnem trhu, pod tricet let asi nikdo, az nyni od noveho roku tam jeden bude. Ze by tam nekdo nemel ani zakladni predpoklady pro vykon prace je nemyslitelne, nikdo takovy se tam ani nema sanci dostat. Sebekazen, odhodlanost, snaha, cilevedomost, samostatnost, schopnosti, to asi moc popularni u absolventu nebude. Jenomze to na mezinarodnim hristi jinak proste nejde, svetova konkurence je velika a prosadit se v ni neni snadne. Ovsem kdyz se to povede, je to jizda.

0 0
možnosti
JM

J32a17n 88M76a98r56e92k

1. 1. 2025 16:52

Tady v Kanadě jsou miliony přistěhovalců (jsem jeden z nich) Jeden mladík z Holandska mi popisoval, jak vypadá vojenská služba v Nederlandu...Ráno v šest je budíček a v devět už jsme všáichni vožralí...

0 0
možnosti
Foto

Dávám jedničku s hvězdičkou!

Ale musím si ulevit, a ventilovat, to, jak se v češtině przní jména.

Správně by bylo: basketbalistka Caitlin Clark, druhá v pořadí skončila legendární americká gymnastka Simone Bils a třetí pak alžírská boxerka Imán Chalíf

Pozor, Vy za to nemůžete! Já vím, ale je to víc než nešvar od policistů české gramatiky. N i k d y, by v cizí zemi, ani náhodou, n i k o h o nenapadlo přejmenovávat.

Kvitová - je všude na světě Kvitová,

zrovna tak jako Dagmar Havlová - Dagmar Havlová

Jiřina Bohdalová - Jiřiny Bohdalová, atd.

V Čechách je to ,ová ́ v pořádku. I když proč? Máme: Money Bank, atd. vše se poangličtinuje a poněmčuje a já se ptám: Proč tedy se paní Bohdalová nejmenujej Jiřina Bohdal? Její dcera, vynikající herečka si jela před léty do USA pro Award "Nejlepší naamerická herečka roku". Rád bych byl u toho, když moderátor oznamoval její jméno: Simona Stašová. Ale budiž. Moje žena, když jsme před padesáti lety získaly německé občanství, musela zbytečně zaplatit za úpravu jména z: Jelínková na Jelinek. Ale budiž ... Horší je, když si Čech vyrazí do Norimberka a nemůže ho lokalizovat, protože se jmenuje Nürnberg.

Tedy ještě jednou, VY za to moje naříkání nemůžete, a nechci nic, jen jsem chtěl ventilovat, co nás tady s**e už přes padesát let. Na druhé straně je to k popukání, když se koukáme, třeba na Olymiádu, a slyšíme českého sportovního reportéra říkat: "A první do cíle vjela Hočíminioová ... No, Tě Bůh!

Jinak díky za článek, pošušňal jsem si. Opravdu. Těším se na Váš příští. A o "ová" už nebudu diskutovat. Opravdu. Fakt!

9 3
možnosti

Mě se přechylování nelíbí, ale je to prostě věc subjektivního posouzení. Pro obě varianty mluví rozumné argumenty, takže si lze hodit mincí

1 2
možnosti
TT

S prvním závěrem v posledním odstavci nemohu souhlasit. Když se tak dívám na výtvory zdejších novinářů a diskutérů, musí být v ČR udílení maturity bez znalosti čtení a psaní na spadnutí.

3 5
možnosti
TT

Jenom k té sportovkyni - Caitlyn Clark je naprosto dominantní hráčka, Iowu dovedla podruhé za sebou do finále NCAA, byla jedničkou draftu, v první sezóně překonala několik rekordů soutěže a především díky ní významně stoupla sledovanost obou soutěží. Nejlepší sportovkyně světa, viděno z USA, naprosto oprávněně (vy sledujete hokej - je to takový McDavid, Crosby a Pastrňák v jednom).

V Čechách už naprosto nepochopitelná musí být volba nejlepšího sportovce Shoheie Ohtaniho.

6 0
možnosti
JN

Jenže tohle nebyla anketa o nejlepší americkou basketbalistku, ale anketa o nejlepší sportovkyni světa.

6 2
možnosti
Foto

A to si máme pochvalovat, že ještě nejsme tak špatní? Připomíná to situaci, kdy člověk padá z mrakodrapu a v 50. patře si říká "ještě dobrý".

1 1
možnosti

Co se školství týče, je to souboj dvou systémů. V US se oddělí zrno od plev. Tady ti schopnější táhnout ty méně schopné, ale to také znamená, že ti méně schopní táhnou dolů ty více schopné. Oba systémy mají své výhody i nevýhody.

US citované soudní bizáry vysvětloval jeden US právník ve svém videoblogu. Říkal, že nesmysly nejsou vyloučené, ale ve většině případů, velké odškodné je v případě, že nějaká společnost dlouhodobě ignoruje problémy. Např. ono horké kafe vylité do klína v McD je takovým případem.

Co se týče celkového rozdílu mezi USA a Evropou týče, jsou to prostě jiné systémy. Evropa je více "work balance". Máme tu bezpečnější health systém. Po absolvování univerzity neplatíme polovinu života půjčku. Na druhou stranu, máme tu šílenou byrokracii, která brzdí vše, zejména podnikání. V US je o dost více byznys myšlení a konání. Přispíváme tu na lidi, na které přispívat prostě nechci. Atd. Je toho hodně, co je rozdílné a často je jen věcí osobní preference, co by se komu líbilo.

7 1
možnosti
JL

Pane Cumpeliku. Prvni odstavec je v kratkosti presne co skolstvi obsahuje v obou zemi. Vsak kritika zdravotnictvi v USA a mit bezpecnejsi health v CR, je "mitus" vsech, kteri se boji mit zdravotnictvi v soukromich rukou. Mit na vybranou tu pojistovnu, ktera za pristupny poplatek ode me mi umoznuje mit toho nejlepsiho doktora, vyber klinik pro moji nemoc (MAO), presne podle objednavky treba na telefonu. Take muj byvaly podnik me v soukromem duchodu priplaci urcity obnos na zaplaceni pojistovne meho vkusu.

Pujcky na vyssi vzdelani jsou zde pro protribeni uchazecu. A take, co chcete studovat a na jake skole. I university maji urcity status kvality a podle toho i vysi honorare za jeden semestr pro studenta. Nerozvaznost muze prinest mnoho utrap po ukonceni studia.

0 0
možnosti
  • Počet článků 1679
  • Celková karma 37,93
  • Průměrná čtenost 3210x
Píši hlavně o politice, školství a sportu. 

 

Seznam rubrik