Jaký je váš názor na neziskové organizace typu Gender Studies?
Jméno bývalého skokana na lyžích Jakuba Jandy (neplést si s pánem stejného jména z organizace Evropské hodnoty) je všem příznivcům sportu nejspíš dobře známé. Jde o někdejšího vítěze celkového pořadí Světového poháru, dvojnásobného medailistu z mistrovství světa a dosud posledního českého vítěze populárního závodu Turné čtyř můstků. Kariéru ukončil v letošním roce poté, co se po parlamentních volbách stal poslancem za ODS.
Ač poslanecký nováček, upozornil na sebe Jakub Janda při sněmovním projednávání státního rozpočtu na příští rok. Při projednávání přesunů mezi jednotlivými rozpočtovými kapitolami totiž navrhl, aby bylo přesunuto 7 milionů korun, určených pro podporu neziskových organizací, zabývajících se rovnoprávností mužů a žen, na podporu sportu. Jeho návrh vyvolal bouřlivou debatu a ohradily se proti němu především genderové neziskové organizace jako například Gender Studies. Ta ústy své ředitelky Heleny Skálové prohlásila, že zatímco pro sportovce je částka 7 milionů zanedbatelná, pro rozpočty neziskových organizací je taková částka vcelku zásadní (viz odkaz zde).
Jak ti, kteří čtou mé blogy pravidelně, asi ví, jsem náruživým sportovním fanouškem a už několikrát jsem zde psal i o tom, že by v naší zemi mělo na podporu sportu jít více peněz než je tomu dosud. Na druhou stranu samozřejmě uznávám, že jsou i důležitější oblasti než je sport, kterým se také ne vždy dostává tolika peněz, kolik by bylo potřeba – konkrétně například zdravotnictví, sociální péče, věda a výzkum, školství… Proto jsem se zkusil objektivně zamyslet i nad tím, jak je to se společenskou potřebností genderových neziskových organizací.
Vyhledal jsem si proto webové stránky výše zmíněné organizace Gender Studies. Dozvěděl jsem se, že její hlavní náplní je především poskytovat konzultace a informační servis v oblastech jako postavení žen v řídících pozicích, účast žen v rozhodovacích procesech a politice, postavení žen a mužů na trhu práce, slaďování rodinného a pracovního života, atd. Z konkrétních aktivit jsem nalezl například zprávu o studijně pracovní cestě členů týmu Gender Studies do Norska, jejímž cílem bylo zvýšení jejich know-how, nebo o organizování letního kempu pro středoškolské studentky, které zajímá věda a technika.
Jaký je můj názor na tyto aktivity? Jsem samozřejmě pro rovnoprávnost mužů a žen a souhlasím s tím, že při výběru na manažerskou či jakoukoliv jinou pozici by měly vždy rozhodovat jen schopnosti a zkušenosti jednotlivého uchazeče, a naopak to, jakého je pohlaví, by nemělo hrát roli. Ovšem panuje opravdu v této oblasti v našem státě nerovnoprávnost? Některé feministické či „genderově rovné“ organizace často argumentují například tím, že průměrný plat žen je u nás nižší než průměrný plat mužů, že příliš málo žen pracuje na řídících pozicích nebo že máme málo žen v politice.
Ne, že by to nebyla pravda. Ale například to, že ženy v průměru vydělávají méně než muži, je především dáno skladbou povolání, která si muži a ženy volí. A zatímco mezi dobře placenými profesemi typu finanční analytik či IT specialista jsou především muži (byť samozřejmě existují výjimky a například u nás na škole máme výbornou IT specialistku), naopak v profesích jako prodavač/prodavačka či krejčí/švadlena, které patří mezi nejhůře placené, najdeme převážně ženy. Více žen v politice bych uvítal (mohlo by to mimo jiné přinést do politiky více slušnosti), ovšem dle mého názoru je nesmyslné zavádět povinné kvóty, určující, kolik procent žen musí být na volebních kandidátkách (jak se to nedávno pokoušela prosadit ČSSD). Jako přínosné bych možná viděl, pokud by se genderové neziskové organizace zabývaly například pomocí obětem domácího násilí. Ovšem i tuhle oblast by měly řešit především naše soudy a policie.
Z výše uvedených aktivit, které jsem na stránkách Gender Studies nalezl, mě proto asi nejvíc zaujalo organizování letního kempu pro středoškolské studentky, zajímající se o vědu a techniku. Ale zároveň se ptám: proč jenom pro studentky a ne i pro studenty?
Josef Nožička
Komedii kolem generálního ředitele ČT nějak přestávám rozumět

Když jsem si přečetl, které že to významné osobnosti vyzývají Radu ČT, aby Jana Součka odvolala z funkce, vyvolalo to u mě určité sympatie ke stávajícímu generálnímu řediteli České televize.
Josef Nožička
Pomoc od státu na povodňové škody? Kraj má podle ministra Stanjury peněz dost...

Člověk by očekával, že v situacích, jaké byly loňské živelné povodně, se příslušným regionům dostane potřebné pomoci od státu bez ohledu na to, kolik mají příslušné kraje a obce na svém kontu peněz.
Josef Nožička
Kdybyste to náhodou nevěděli, tak přijímací zkoušky jsou zločinem na českých dětech

Jednotné přijímací testy, které u nás od roku 2017 musí povinně absolvovat každý žák, hlásící se na střední školu s maturitou, jsou terčem kritiky vzdělávacích odborníků prakticky každý rok.
Josef Nožička
Politické zneužívání tragédie? A na „covidové“ kříže na náměstích se už zapomnělo?

Docela by mě zajímalo, jak by se někteří zastánci ministra Rakušana, kteří vyčítají novinářům politické zneužívání tragédie, chovali, pokud by se incident stal nikoliv za Fialovy, ale za Babišovy vlády.
Josef Nožička
Účet premiéra Fialy byl napaden hackery. A na to se vážně přišlo až nyní?

Pokud úterní zpráva o „hacknutí“ účtu Petra Fialy na síti X byla pro některé lidi překvapením či dokonce šokem, u mě tomu tak nebylo.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 40
Počet mrtvých po sobotní explozi v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Dostat náhradní plíce je čím dál snazší. Letos by příjemců mohla být až stovka
Lékaři v Česku zatím letos transplantovali plíce už 25 pacientům. Počet operací by se tak letos...
Chci doživotí, žádal fantom z Klánovického lesa. Připomněly ho Případy 1. oddělení
Premium Činy bytového zloděje Konráda, který se nakonec uchýlil i k vraždě, připomněl další díl třetí řady...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 1688
- Celková karma 38,43
- Průměrná čtenost 3205x