Zavěšený klášter - prý jedna z nejnebezpečnějších turistických atrakcí

Možná se k vám dostal známý řetězový mail s deseti nejnebezpečnějšími turistickými atrakcemi světa, kde čestné místo v popředí obsazuje čínský Zavěšený klášter Xuankong Temple. Není tomu tak, ve skutečnosti je naprosto bezpečný.

Zavěšený klášter - Xuankong Temple (pro lingvisty: zjednodušená čínština ???; tradiční čínština ???- aspoň Wikipedie to tak tvrdí) najdeme v čínské provincii Shanxi, asi 60 km od nejbližšího města Datongu. "Zavěšený" se mu říká podle jeho pozice zhruba uprostřed 70-ti metrového útesu, jehož mírný převis chrání klášter před deštěm i sluncem, takže stále zůstává zachovaná jeho původní barevnost.

 

Když už začínám Google Mapami, přidám i zajímavý detail - na dalším obrázku je vidět, že mapová nadstavba je na družicovém fotopodkladu poněkud posunutá doprava. Krásně to dokazuje esovitě zakroucená silnice kopírující silnici skutečnou o pár set metrů vpravo. Že by na zmatení nepřítele? Skutečné místo kláštera jsem vyznačil žlutým puntíkem, červenou kapkou označený originál jej umísťuje někam nad přehradní hráz, což není pravda.

Všechny následující obrázky jsou rozklikávací.

Podle legendy klášter postavil mnich Liaoran (??) před 1.500 lety. Původně stál na břehu menší říčky, ale pravidelně se opakující záplavy donutily mnichy klášter posunout "trochu" výše, asi 35 metrů nad dno údolí či spíše soutěsky. Dnes už by se záplavami problém nebyl, protože tok říčky byl spoután přehradní nádrží, jak je v Číně dobrým zvykem.

Přenesení kláštera vyžadovalo jisté konstrukční změny nosných zdí. Je pravda, že svislé stojny podpírající chrám vypadají velice nespolehlivě a nebezpečně, ale jejich funkce je spíše jen pomocná, hlavní nosné prvky jsou ukryty v samotné stavbě a jsou pevně usazeny do skály. Takže legenda o turisticky nebezpečném místě je nesmyslná, byť se po návštěvě kláštera každý člověk rád pochlubí svou odvahou.

Kromě atraktivní polohy je Xuankong Temple zajímavý ještě další zvláštností. Jako jediný chrám v Číně je totiž zasvěcen třem hlavním náboženstvím staré Číny (do kterých samozřejmě nepočítám současná populární čínská náboženství - křesťanství a islám, a vlastně ani komunismus), tedy buddhismu, taoismu a konfucianismu, která zastupují svými sochami Sakyamuni, Lao-Tze a Confucius v Sále tří náboženství. Ono to nevypadá, ale těch sálů je zde celkem na čtyřicet. Respektoval jsem ale prosbu o úctu k náboženskému cítění a interiéry jsem nefotil.

Takže se kochejme alespoň exteriérem. Mimochodem všechny úrovně kláštera jsou přístupné.

Co se týká toho nebezpečí, tak trochu nevhodná může být návštěva pro ty, kdo trpí závratěmi, protože 35 metrů je poměrně vysoko a jak je vidět na fotkách, chatrné dřevěné zábradlí sahá návštěvníkům s bídou po kolena. Chodby a balkóny jsou úzké a provoz na nich obousměrný, takže když bez přidržování se zábradlí něco fotíte a někdo se dere proti vám, tak z toho pocity nejsou úplně příjemné.

V nejbližší vesnici jsme se pak stavili na přesnídávkový oběd - hustou polední polévku. Když majitelka viděla, jak mně chutná, připravila pro mě místní specialitu - do misky s už notně odjedenou polévkou prskla s úsměvem kus rosolu - bez chuti a zápachu, nicméně cenu polévky to ztrojnásobilo, jak se ukázalo při placení.

A večer v Datongu jsme si mj. dali i vynikající medový lilek. Tak na nás bylo vidět, že nám chutná, až se na nás museli přijít podívat všichni kuchaři z kuchyně. Takovou návštěvu v restauraci asi ještě neměli.

Fotky jídel bohužel rozklikávací nejsou.

Poznámka: čínské znaky převzaty z Wikipedie

Video z cesty po Číně v roce 2018 (celkem přes 1 a 1/4  hodiny), záběry ze Zavěšeného kláštera jsou v čase 1:03:30 až 1:07:30.

 

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 13.7.2020 15:00 | karma článku: 23,26 | přečteno: 1095x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83