To jsou ale paradoxy, to je ale ironie!

Archeologové a památkáři - bez jejich dohledu by centra našich města připomínala Disneyland. S jejich dohledem mnohým připomínají Kocourkov. Nebo Divoký Východ.

Případ znám jen z denního tisku. Třeba si jen novináři zjednodušují práci a neověřují informace, ale celá kauza je prezentována následovně:

V Mladé Boleslavi není kde parkovat, situace známá z většiny našich měst. Osvícená radnice nechá pod Komenského náměstím vybudovat parkovací dům, je vypsán konkurz na realizátora, vyhrává firma a je s ní sepsaná smlouva. Protože radní nejsou včerejší, nechají do smlouvy zabudovat pojistku proti liknavosti stavební firmy, parkovat se bude od dubna 2010, jinak následuje smluvní pokuta 6 milionů korun. Další podmínkou je pochopitelně dodržování zákonů a umožnění archeologického průzkumu.

Nezbývá než zatleskat. Mladá Boleslav je přes svůj juvenilní název městem s bohatou a dlouhou historií, Komenského náměstí patří k jeho nejstarším částem a pravděpodobnost archeologických nálezů v této lokalitě je vysoká, téměř stoprocentní. Byla by škoda nenávratně zničit kvůli našim plechovým miláčkům historii konzervovanou pod dlažbou náměstí.

Ale teď přichází ty paradoxy. Stát ukládá investorům za povinnost provést v takovýchto lokalitách archeologický průzkum (trochu zjednodušeně řečeno), ale současně je nutí jej financovat. Investor se v tu chvíli stává rukojmím. Čím déle průzkum trvá, tím více zaplatí archeologům a tím později může realizovat své záměry. Naopak archeology nic nenutí svou činnost urychlovat, proč také. Mají jistý příjem, mají zajištěnou práci, v tomto případě dokonce přímo v centru města - lepší, než se trmácet někam do polí a trnout, zda budou při škrcení státních rozpočtů peníze na další přežití. Zvlášť, když se blíží zima. V našem případě sice průzkum zaplatí město, ale jinak se na věci nic nemění, když budete stavět rodinný dům, budete to financovat vy.

Takže z plánovaných pár týdnů či měsíců se stává dlouhodobá záležitost, Boleslaváci si zvykají na rozkopanou a oplocenou část náměstí, už to nikomu ani nepřipadá divné. A radnice také neváhá. Připomíná, že termín dokončení stavby se blíží. Už teď je jisté, že v dubnu se parkovat nebude (město nedá stavební povolení dříve než v únoru 2010, přestože byl slíbený podzimní termín) a téma dne je šestimilionová pokuta. Na přímé dotazy odpovídá, že by ji sice rada města mohla odpustit, ale je z toho tak trochu cítit otázka, proč by to měla dělat. Vždyť firma evidentně smlouvu poruší a město nemá důvod se nechat nařknout z korupce za případné odpuštění pokuty.

Takže firmě průzkum způsobí obrovské problémy. Nejde jen o cash flow, o nasmlouvané kapacity, úvěry a podobně. Kromě toho všeho, čím je nezaviněně poškozena, zaplatí ještě 6 mega pokutu. A ještě může být ráda, že v tomto případě není investorem a nemusí si potupně ten odklad sama platit. To jsou ale paradoxy, to je ironie, úplná Hlava XXII.

Možná by to spravilo pár puštěných peněz na správném místě. Ale k tomu asi nedošlo. Je to dobře, nebo špatně? Nechci nijak zpochybnit užitečnost archeologie, jsem rád, že nám archeologové jistě brzy představí výsledky své dlouhodobé práce. Ale proč na to má doplácet investor a proč stavební firma, proč to neplatí stát a proč povinnost archeologického výzkumu neznamená automatické posunutí smluvních termínů?

Jistě, firmy (zejména stavební) mají tu nejhorší možnou pověst, asi i zaslouženě. Divné je, že vítězná firma mlčí, že si nestěžuje, neštěká a nekouše. Že by se s tou pokutou kalkulovalo předem? Nebo byla cena tak výhodná, že je nějaká pokuta nerozhází? Jsou opravdu všechny státní (krajské, obecní) zakázky předem předražené, dokonce o tolik?

Ale pozor. Ono to může potkat každého z nás (tedy skoro, běžnému nájemníkovi hrozí maximálně trochu delší období nepohodlí při případné havárii, kterou majitel nemovitosti bude muset řešit s archeology). Budete potřebovat nový septik, opravit kanalizaci, přivést k domu kabel a narazíte na zbytky staré zdi, kameninové střepy, kosti. Co uděláte? Zavoláte archeology, připravíte si peníze na jejich platy a přestanete používat toalety? Nebo v tichosti vše zlikvidujete a zahrnete hlínou? Tento způsob financování archeologie se tak může obrátit proti archeologii samotné. Než bych to platil, raději to zničím. To se už teď stává pravidlem. Ale pamatujme: Historia magistra vitae, Dějiny jsou učitelkou života. Jednou by nás to mohlo mrzet.

Trochu mně to připomíná jiný případ z počínajících devadesátých let minulého století (podobnost čistě náhodná). Na hlavní třídě naše tehdejší firma koupila ruiny maskované do podoby domu oprýskanou potěmkinovskou fasádou do ulice. Za velkých nákladů jsme dům dali dohromady a podle návrhu architekta měla dílo korunovat bílá fasáda. Tehdy se ale zasekli památkáři - ostatní domy kolem jsou šedivé, tak šedivý musí být i náš dům. Kdo pamatuje tehdejší šedivost našich ulic, ví, o čem mluvím.

Náš spoluinvestor ze zahraničí zašel k památkářům a po několika dnech přišlo povolení bílé fasády (nikdy jsme o tom dále nemluvili). Dnes je v celé ulici šedivý jediný dům - ten náš bývalý. Business šel jiným směrem, firma skončila, dům byl prodán. Dnes je přechodně neužívaný (nechápu to), bílá fasáda zešedla prachem centra města, bez údržby se začíná podobat domům předlistopadovým. Kolem září domy červené, zelené, žluté. To jsou ale paradoxy, to je ironie.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy (sever), 30.10.2010:

„MLADÁ BOLESLAV Stavba polyfunkčního domu s více než 300 parkovacími místy na Komenského náměstí se opozdí. „Firma má problémy s archeology a stavební povolení tak bude vydáno nejdříve v únoru 2010," řekl náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska. Otevření je naplánováno na konec roku 2010. Prodloužením termínu dokončení stavby ale firma poruší smlouvu, kterou má uzavřenou s radnicí. Podle té musí společnost dům postavit a zkolaudovat do 1. dubna 2010, jinak jí hrozí šestimilionová pokuta. Jednou z možností je, že firma může požádat město o prominutí této pokuty, o tom však rozhodnou zastupitelé."

P.S. Přidáno na základě mailu p. Josefa Plcha (cituji): "Pokud jde o placení průzkumu, ten platí v případě právnických osob investor. Pokud je investorem soukromá osoba, hradí výzkum stát. Takže Vaše prezentovaná úvaha, že když při kopání septiku padnu na nálezy, měl bych si nachystat peníze, je mylná - a může nadělat archeologii medvědí službu - alespoň mezi vašimi čtenáři." Panu Plchovi děkuji. L.O.N.

P.S.2: Znovu od p. Plcha: "Trošku jsem Vás mystifikoval - platí to i fyzická osoba, pokud to souvisí s jejím podnikáním. http://www.npu.cz/pp/dokum/legisl/pamzak/#p22   Platný zákon, paragrafy 22 a 24. " Děkuji za další upřesnění. L.O.N.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor O. Novotný | pátek 30.10.2009 15:04 | karma článku: 16,73 | přečteno: 2627x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83