Nevěřme expertům. A co Národní ekonomická rada?

Experti se v předpovědích mýlí více a častěji, než laici (těžko se to dokazuje, experti totiž umějí nevyplněnou předpověď odborně zdůvodnit). A my z nich teď uděláme Radu expertů, která nás vyvede z krize.

Autor: www.detskestranky.cz

V sobotní příloze Kavárna MF Dnes vyšel zajímavý článek studenta (!) Petra Houdka, který logickými argumenty a rešeršemi z výzkumů publikovaných v odborných časopisech dokazuje, že tzv. experti jsou v předpovědích méně spolehliví, než stará, dobrá a spolehlivá náhoda ("Pozor na předpovědi expertů. Téměř jistě se mýlí."). A čím je expert (mediální, ekonomický, politologický) citovanější, tím méně jsou jeho předpovědí hodnověrné. A když se takový expert zmýlí a splete, místo přiznání barvy se vymlouvá stejně hloupě jako vy nebo já: nastala neočekávaná situace, mýlka byla jen kosmetická a ve vedlejších aspektech, opačný výsledek měl správnou příčinu nám bohužel dříve neznámou...

Důvodem prý může být i to, že specialisté vědí hodně, až příliš hodně. Osvětlil to jednoduchý pokus (univerzita Yaleova) s myší a chodbou tvaru T, kde měla myš pravidelně umístěné krmení v jednom ze dvou ramen. Ovšem pravděpodobnost byla generátorem náhodných čísel ovlivněna tak, že v levém rameni bylo krmení v 60% případů. Myš brzy pochopila, mířila vždy doleva a její chybovost se brzy ustálila na logických 40%. Zato studenti, kteří měli umístění hádat současně s myší, chtěli postupovat inteligentně a hledali proto v náhodných umístěních systém. A většinou našli. Bohužel chybný, protože kromě náhody a počtu pravděpodobnosti žádný nebyl. Jejich predikce tak měla chybovost 48%.

Podobně odborníky ovlivňuje předchozí zkušenost a (bohužel) i vlastní názor, závěry vyvracející jejich zkušenosti a názory považují za zavádějící a matoucí, takže je spíše utvrzují v jejich pravdě. Nekamenujme je, je to lidské. V dalším pokusu mělo 32 respondentů testovat jogurt, který jim byl představen jako jahodový. Při samotném testu jim pak byl v temné místnosti předložen jogurt čokoládový. 19 účastníků (více než polovina) vychválilo ve svém hodnocení vynikající jahodovou chuť. Vědění, že půjde o jahody, asociace a očekávání, to vše převážilo nad subjektivní chutí.

Nejpikantnější příklad: profesor Paul Ehrlich, držitel MacArthurova stipendia pro mimořádné vědecké talenty, varoval v mediálně vděčných prohlášeních před hrozícím nedostatkem přírodních zdrojů. Ekonom Julian Simon ho vyzval k sázce, kde by oba fiktivně nakoupili pět Ehrlichem vybraných kovů po 200 dolarech. Za deset let pak měli porovnat cenu takto "nakoupených" kovů, rozdíl nad 1000 dolarů zaplatí Simon Ehrlichovi, když cena vzroste, naopak Ehrlich zaplatí vyzyvateli rozdíl pod 1000 dolarů, když cena klesne. Ehrlich sázel na nedostatek zdrojů a vybral nikl, wolfram, měď, chrom a cín. Díky novým nalezištím a pokroku v těžbě ceny rapidně klesly a profesor Ehrlich musel vyzyvateli zaplatit (po odečtení inflace) 576 dolarů. A kde je pointa? Profesor Ehrlich nadále varoval před nedostatkem zdrojů a Simona označil za "chlápka, co padá z Empire State Buildingu a při průletu kolem desátého patra jásá, jak skvěle to jde".

Tolik velmi zkráceně student Petr Houdek (snad mně mé volné a zjednodušené citace odpustí). A teď zpráva z iDNES, 7. ledna 2009: "Česko by mělo projít krizí bez větších škrábanců za pomoci devíti odborníků z nově ustavené Národní ekonomické rady. Ti budou radit premiérovi Mirku Topolánkovi, jak se proti krizi obrnit." Členy této rady expertů jsou:


Vladimír Dlouhý - bývalý ministr průmyslu, poradce investiční banky Goldman Sachs

Martin Jahn - bývalý vicepremiér, člen dozorčí rady Škody Auto

Jiří Kunert - generální ředitel UniCredit Bank v Česku

Michal Mejstřík - profesor bankovnictví na Univerzitě Karlově, zakladatel poradenské společnosti EEIP

Jiří Rusnok - bývalý ministr financí i ministr průmyslu, šéf Asociace penzijních fondů

Tomáš Sedláček - ekonom ČSOB

Jiří Schwarz - děkan Národohospodářské fakulty VŠE

Jiří Weigl - kancléř prezidenta Václava Klause

Miroslav Zámečník - konzultant firmy Boston Venture Central Europe

Schválně, setkáváte se s těmito jmény častěji v rolích uvedených za jejich jmény, nebo si je vybavíte jako autory analýz a prognóz v odborném i běžném denním tisku? Jistě, ne všichni, ale minimálně nadpoloviční většina je známější pod zařazením do škatulky "expert". Pak nás ochraňuj samo nebe.

Měl bych pro Národní ekonomickou radu jeden návrh. Stanovte si okruh nejvážnějších problémů, připravte si podle nich binární otázky s odpovědí Ano/Ne a pak si hoďte korunou (nebo eurem). Možná nás tak ochráníte před ekonomickou krizí lépe, než když budete hledat sofistikované odpovědi.

Nebo na to házení korunou angažujte mě. A stačit mi bude plat toho nejchudšího z vás.

 

Autor: Libor O. Novotný | čtvrtek 15.1.2009 16:01 | karma článku: 20,49 | přečteno: 1656x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83