Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

Budu se tedy držet u nás známějšího jména této populární oblasti. Do Duhových hor se jede poměrně komplikovaně a cesta z hlavních turistických oblastí kolem Reykjavíku je náročná, poslední dlouhé úseky vedou po nezpevněných cestách s velkými kameny a několika brody přes řeky a laguny. Pro běžná auta z turistických půjčoven je cesta zakázaná, je nutné půjčit si 4x4 off-road (kategorie F), který se ale jinde už tolik nevyužije. Navíc je cesta otevřená jen od června do září, po zbytek roku je nesjízdná.

Přímo ve stejnojmenném kempu Landmannalaugar je možné si za poplatek postavit stan. Jednodenní návštěvníci si mohou koupit vstup do skal a denní služby - zejména využití sociálních zařízení, sprch, jídelních stanů a přístřešků a podobně. To se hodí, protože součástí areálu kempu jsou přírodní termální lázně, což sice zní dost honosně, ale v reálu se jedná o jezírko, do něhož ústí dva potůčky, jeden s chladnou horskou vodou a druhý s vřelým geotermálním pramenem. V lagunce se voda mísí a každý si najde teplotu, která mu vyhovuje. Takže mít možnost se v kempu následně osprchovat a převléct je určitě vítaná.

Pro jednodenní výlet z Reykjavíku je doporučený jednodušší několikakilometrový trek kolem a skrz lávové pole Laugahraun. Začíná se v tábořišti, při cestě po směru hodinových ručiček (dá se jít i opačně, ale opačný směr není tak atraktivní z hlediska pořadí zajímavých míst a výhledů) se jde úzkým kaňonem, evokujícím himalájské treky, kolem obrovského a divokého lávového pole. Když se kaňon stane neschůdným, pokračuje cesta výstupem na samotné lávové pole, kde je značená kolíky s barevnými vršky (obdoba našich turistických značek). Celý úsek vypadá náročně až nebezpečně, ale zvládne jej skoro každý, stačí minimální turistické zkušenosti. Ale dobré boty jsou podmínkou, všiml jsem si, že zde u návštěvníků výrazně převažují značkové boty dvou předních výrobců outdoorové obuvi.

Výrazným bodem a křižovatkou cest je geotermální oblast pod barevným vrcholem Brennisteinsalda se sulfatary a sirnými sopochy pouštějícími horkou páru. Lávové pole se na chvíli opouští a pokračuje se příjemnou cestičkou zeleným údolím s výhledy na skalní hřbet, který dal oblasti její české jméno, protože opravdu hraje všemi barvami duhy, byť trochu tlumenými. Až závěr zase vystoupá zpět do lávy a několika změnami směru se vrací do kempu. 

Volným tempem za 2 hodiny. Rychle se vykoupat v termálech a zpět do Reykjavíku nebo dále po okružní cestě kolem ostrova k dalším zajímavým místům. Další popisky jsou u jednotlivých fotek, které je možné rozkliknout do větší velikosti s lepším rozlišením. 

Asi 6 minut video z treku Duhovými horami (ve vysokém rozlišení, je lepší rozkliknout do celoobrazovkého režimu):

 

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 27.9.2021 15:00 | karma článku: 16,36 | přečteno: 811x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83