Pohádka o politické přehradě

Byla jednou jedna vesnice Demokratice. Ležela u obrovské přehrady. Ve vesnici žili velmi aktivní a rozumní lidé. Uvědomovali si, že demokracie je ohromně důležitá a chtěli se aktivně podílet na všem, co se ve vesnici děje. Proto měli pro každou důležitou pozici v obci své volby. Nejdůležitější zde ovšem nebyl ani starosta, ani policejní ředitel. Nebyl to ani ředitel školy, ani ředitel pracovního úřadu. Nejvyšším a nejdůležitějším byl pro ně správce přehrady. Člověk, který se staral o přísun pitné vody i ochranu před povodní. Byl volen vždy na 4 měsíce.

Správcem byl zvolen Bohuslav. Za jeho správcování se přehrada změnila k nepoznání. Vesnice prosperovala, měla vody dostatek a Bohuslav opravil vše, co mu a celé vsi jeden z předchozích správců Václav způsobil. Velkou část z Václavových škod opravil už Miloš, což byl správce mezi Václavem a Bohuslavem. Avšak stále mnoho zbývalo. Bohuslav opravil přehradu, aby nikde neprosakovala. Dokonce i skryté a před občany schované problémy musel vyřešit. Na jejich opravu si ovšem musel půjčit peníze. To se občanům nelíbilo. Nedávali vinu Václavovi, jenž před nimi vše schovával, ale Bohuslavovi, který problém vyřešil. Spustil i mnoho nadějných projektů. Jeden z nich je pro náš příběh zásadním. Bohuslav z přesvědčení, že je v přehradě mnoho vody a že by mohla časem ohrožovat celou ves, nechal vodu odtékat.

Dalším správcem byl zvolen Miroslav. A to dokonce na dvě období po sobě. V prvním sice hlasování dopadlo nerozhodně a chvíli to vypadalo, že Bohuslav bude ve funkci pokračovat. Starosta obce Miloš ovšem dokázal přesvědčit dva hlasující  Melčáka a Pohanku, aby nakonec podpořili právě Miroslava. Za jeho vlády se plno nadějných projektů zrušilo, vesnice se ztrapnila při své vlastní prezentaci na zasedání Svazu vesnic. Místo, aby se ukázala v nejlepším světle, utahovala si nemístně z jiných obcí. Miroslav jim to zkrátka chtěl osladit. Už tehdy upozorňoval Bohuslav, že by Miroslav měl zastavit tok vody do vsi, protože ji začíná ohrožovat.

Mezitím přišly další volby. Vyhrál je Bohuslav. Miroslav se ovšem spojil s Petrem a Radkem. Začalo jeho druhé období. Mirek se nevěnoval jen přehradě. Mluvil do sociálního zajištění občanů, zvyšoval daně, spoluúčast občanů na zdravotnictví, kryl skandály svých kamarádů. Vždy když pohár přetekl, běžel se schovat za oblíbeného dědečka Karla. Celé období Bohuslav upozorňoval, že je třeba zastavit odtok z přehrady. Voda stoupala a výše hladiny ohrožovala celé rodiny. Mirek varování nedbal. Vody přibývalo, z přehrady se valilo do vsi stále více vody. Rodiny musely platit velké peníze na opravy domů, některé o své domy i přišly. Skončilo druhé období Miroslava. Lidé jsou naštvaní.

Nyní se v Demokraticích konají nové volby. Proti sobě jdou opět Bohuslav a Miroslav. Kampaně vrcholí. Občané rozhodují, zda bude příštím správcem Bohuslav nebo Miroslav s podporou Andreje, Mirky, Pavla a Tomia. První správce Bohuslav tvrdí, že svůj projekt spustil v dobré víře v době, kdy k tomu byly vhodné podmínky. Za jeho správcování vše fungovalo, voda nikoho neohrožovala. Jakmile vše fungovat přestalo, lidé přicházeli o domy, peníze, tak hlasitě nabádal Miroslava, aby zasáhnul. Ten jeho varování nedbal. Místo toho nyní Miroslav vykřikuje, že za vše může Bohuslav, protože projekt začal. Jak pohádka dopadne? To už záleží jen na Vás.

Zvolíme správcem toho, kdo v dobré víře něco zavedl a žádal zrušení, když se podmínky změnily? Snažil se o úpravy, ale neměl pro ně dostatek síly? Nebo si zvolíme toho, kdo se zbaběle schová za dědečka Karla a svou nečinnost bude jen svádět na ostatní? Nejde o přehradu, jde o stát. Nejde o vodu, jde o exekuce nebo podporu obnovitelných zdrojů. Vy rozhodnete.

Autor: Jan Novak | sobota 28.9.2013 11:33 | karma článku: 8,91 | přečteno: 294x

Další články autora

Jan Novak

O politickém projevu. Chybí nám kvalita?

Churchill si připravoval celé dny na projev, který posléze použil jednou před svými kolegy v Dolní sněmovně. Jindy si zkoušel jednotlivé pasáže na lidech ve svém okolí a zkoumal jejich reakce.

7.5.2018 v 14:30 | Karma: 11,78 | Přečteno: 341x | Diskuse | Politika

Jan Novak

Nenávist je největším zlem dneška

Žijeme ve světě, který není jednoduchý a lidé nemají stejné šance. Je třeba za ně bojovat! Je rozdíl narodit se do rodiny, která vás posunuje, motivuje, kde vás mají rádi. A do rodiny, kde toto všechno nedostanete.

24.4.2017 v 13:53 | Karma: 13,82 | Přečteno: 626x | Diskuse | Politika

Jan Novak

Jsou (mladí) lidé v Česku jiní?

Před lety jsem v autě poslouchal radio BBC. Reportér v Paříži popisoval situaci, kdy vláda zvyšovala věk odchodu do důchodu, Francouzi vyšli do ulic. Ve školách byly tou dobou prázdniny. Studenti se masivně připojili k protestům.

17.3.2016 v 2:00 | Karma: 16,69 | Přečteno: 986x | Diskuse | Politika

Jan Novak

Obrana politika. Pracoval jste někdy?

Není to zdaleka poprvé, kdy jsem zaznamenal otázku na politika, která zněla ve smyslu: "A pracoval jste někdy?" Podobné otázky většinou nemají za cíl něco o člověku zjistit. Pokládány jsou většinou těm, kdo mají dlouhou politickou kariéru. Mají ukázat, že politik nepracuje. Ale copak politika není práce? Samozřejmě, že ano.

5.2.2015 v 1:00 | Karma: 12,14 | Přečteno: 1288x | Diskuse | Politika

Jan Novak

Prague pride a ochrana dětí

Předloni jsem na průvodu byl, dokonce jsem šel dost vepředu, loni nebyl. Ač sám heterosexuál letos asi zase vyrazím. Akce má smysl. Pokusím se vysvětlit, v čem hlavní smysl vidím a proč ji podporuji.

28.7.2014 v 23:59 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1127x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypovídá primář

16. června 2025,  aktualizováno  9:31

Krajský soud v Plzni začal ráno projednávat případ bývalého primáře Domažlické nemocnice obviněného...

Povodně, a dál? Politici v kampani opomněli zdravotnictví i kroky po těžbě uhlí

16. června 2025  9:27

Nejen bitcoinová aféra nebo vize zahraničního zaměření. Před blížícími se sněmovními volbami začíná...

Noční íránské údery nepřežilo v Izraeli osm lidí, dalších sto je zraněných

16. června 2025  7:04,  aktualizováno  9:16

Sledujeme online Údery mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabily nejméně osm lidí. Zhruba další stovku...

Srážka na Domažlicku s plně obsazeným autem. Zemřeli tři lidé, čtvrtý v nemocnici

15. června 2025  20:45,  aktualizováno  16.6 9:14

Tři osoby zemřely v neděli krátce před 17. hodinou při dopravní nehodě na Domažlicku. Došlo k ní na...

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?

Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...

  • Počet článků 46
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2078x
Je mi 30 let. Jsem bakalář Technické fakulty, České zemědělské univerzity, obor Obchod a podnikání s technikou. Jsem jedním ze zakladatelů spolku Idealiste.cz. Mám rád fotbal a hokej, v poslední době spíše pasivně. Ve volném čase se věnuji politice, chodím plavat, běhám nebo hraji florbal.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.