Počítá tam vůbec někdo?

Reforma je velmi krásné slovo, zní tak cizokrajně a záhadně. Bohužel ho v poslední době slýcháme tak často, že se nám až protiví. Současná vláda si zmíněné slovo dala v podstatě do znaku a hádám, že v jejich programovém prohlášení musí být zmíněno mnohokrát. Počítá ale někdo s následky?

Respektuji výsledky voleb. Dokážu se přenést přes procenta, která propadla menším stranám, ač tím spousta voličů ztratila své zastání ve sněmovně. Dokonce beru i to, že Věci veřejné svým programem v dosti případech zcela záměrně zlákaly voliče levicové,  aby pak uzavřely tzv. vládu rozpočtové odpovědnosti, vládu pravicovou.

Co mi však hlava nebere je rychlost, s jakou se po každém jednání mění základní parametrické nastavení různých reformních návrhů. Přeci když budu chtít jako politik a je skutečně úplně jedno, zda levicový nebo pravicový, prosadit rozsáhlou změnu systému, musím si dokonale připravit všechny podklady. U nás lítají procenta na každém setkání vlády jako na kolotoči, aniž by někdo řešil důsledky, které to přinese systému a hlavně lidem.
Krásným příkladem byly návrhy na zvýšení dolní sazby respektive sjednocení DPH. Přijde mi to velmi jednoduché až skoro primitivní, ale někdy mám pocit, že naši "reformátoři" jednoduše vzali loňský výběr daně z přidané hodnoty a z něj vypočítali, o kolik vyberou více, když se ono DPH zvedne. Ekonomičtí experti to kvitovali. Skvělý nápad, provolávali. Zdaníme spotřebu, která nám neuteče, na rozdíl od lidí. Dobře, ale jestli nastavím DPH na 14% a soused České republiky při vyrovnaných cenách potravin na 5 nebo 7 %, co se stane? Lidé budou nakupovat v zahraničí. A výběr daně může naopak klesnout. A co se stane s náklady ve zdravotnictví , kde se také musí s DPH počítat. Jak si poradí služby? Lidé začnou více šetřit, zkrachují drobní živnostníci a spadnou do pásma sociální podpory.

Jak je možné, že nám před rokem tvrdí ministr školství Dobeš, že školné na VŠ je naprosto nevyhnutelné ve výši 20 000 Kč ročně, aby vystoupil na nedávné tiskové konferenci s oznámením, že by uvažoval o školném 2 000 Kč? Když by měl svou reformu řádně propočítanou, nemůže si dovolit udělat ze dne na den, z hodiny na hodinu a bez dalšího vysvětlení takový zásadní obrat.

Jak si může dovolit ministr Drábek nahradit počítačový systém, který se buduje denní prací přes 15 let, programem, jenž se připravoval sotva pár měsíců? Tomu se říká připravená reforma? Nevidím jeden důvod, proč by se například na jednotném výplatním místě nemohl domluvit s opozicí. Obecně mi to jako nápad nepřijde špatné. Celá reforma MPSV by se řádně připravila, odzkoušela a pomalu uvedla do provozu tak, aby celý systém vyplácení totálně nezničila. Spousta z Vás může říct: "Tak, co? Státní úředníci byli jednou o víkendu v práci, to se toho stalo." Ano, to je možná pravda, ale tady jde o úplně něco jiného, neboť původní systém fungoval naprosto bez problémů a k takovým zmatkům vůbec nemuselo dojít. Když je potřeba, každý pomůže přesčasem. Ale nevím jak vy, já strašně nerad dělám zbytečnou práci.

Politik nebo politická strana, kteří připravují reformy, musí mít naprosto přesné analýzy, jak se jejich plány projeví a jaké změny reformy přinesou. Současná vláda takto nepracuje. Hledá jen cesty, kde a jak nás ještě více zdanit. Zároveň s tím nám s úsměvem oznamuje, že na služby od státu, které si platíme, vlastně nemáme nárok. Zvyšují nám spoluúčast ve zdravotnictví, omezují přístup ke vzdělání, zvyšují DPH, správní poplatky, silniční daně. V České republice máme daně blízké severním zemím, ale službami se snažíme proškrtat až do Číny.

Autor: Jan Novak | čtvrtek 9.2.2012 4:24 | karma článku: 47,44 | přečteno: 17998x
  • Další články autora

Jan Novak

Nenávist je největším zlem dneška

24.4.2017 v 13:53 | Karma: 13,82

Jan Novak

Jsou (mladí) lidé v Česku jiní?

17.3.2016 v 2:00 | Karma: 16,69

Jan Novak

Prague pride a ochrana dětí

28.7.2014 v 23:59 | Karma: 15,46