Stát neschopností a byrokracií terorizuje vlastní obyvatelstvo

Byl jsem nedávno nucen odhlásit a přihlásit vozidlo. Ať si blekotové z ministerstva dopravy a pražského magistrátu říkají cokoliv, tak registr vozidel stále není funkční a český stát prostřednictvím pražského magistrátu přenáší svoji neschopnost a zřejmě i podvody pěkně po bolševicku na běžného obyvatele.

Stránky pražského magistráty nabízejí fajn službu, pokud si chcete (respektive musíte) provést nějakou změnu v registru vozidel – můžete si sjednat návštěvu přesně na určitý termín. To je super, říkáte si, jediný problém je, že dostupné termíny na všech pracovištích v Praze jsou až za 2 (slovy dva) měsíce (stav únor l.p. 2014). Přičemž zákon pod sankcí nutí osobu provést změnu (nejběžněji odhlášení či přihlášení vozidla) do 10 dnů.

Takže zákonům dbalý občan nemůže moderní a propagovanou vymoženost využít a musí jít v zákonném termínu na pracoviště pražského magistrátu osobně. Nesmí být ale lenoch jako já a jít tam až v 10 hodin AM, to již jsou všechny lístečky na obsloužení úředníky vydané. „Však za komunismu pracovali dělníci v Kolbence již od tři čtvrtě na sedm“ sděluje mi starší pán, který evidentně toto zažil a smířeně mně upozorňuje, že je třeba si přivstat a stoupnout si do fronty nejlépe před sedmou hodinou ranní, aby člověk měl šanci odbavit se ještě tento den. „Já potřebuji jen značku na vozík, stejně nemůžu už od čtyř ráno spát, alespoň mám šanci, že mně kolem jedné vezmou na řadu“ říká mezi sousty řízku obloženého dvěma chleby.

Možná má většina lidí čas strávit na provedení zákonem stanovené agendy dva dny, (v zásadě musíte jít totiž dvakrát, tedy odhlásit prodané vozidlo a přihlásit vozidlo nové) ale já to k mé lítosti nejsem. Jsem tedy nucen využít služeb prostředníka, kterých letáčky jsou naštěstí kolem pracoviště magistrátu v dostatečném množství. Pokrok dnešní doby oproti době před rokem 1989 je v tom, že tyto služby na vyřízení státem ukládané agendy jsou pro občana již zcela legální. Přece jenom dříve bylo třeba nejen být schopen úplatek za kladné či rychlé vyřízení věci zaplatit ale též znát příslušné osoby z šedé ekonomické zóny, kteří toto za obulus prováděli a samozřejmě člověk ještě riskoval trestní postih či nucený podpis spolupráce s StB.

Dnes zavoláte na firmu, uzavřete smlouvu na zprostředkování přihlášení či odhlášení vozidla, uhradíte poplatek 800 Kč – z toho jak mi bylo ochotnou pracovnicí řečeno je 400 Kč na režii firmy a 400 Kč na režii magistrátního zaměstnance, který rychlé provedení úkonu umožní. Uzavřel jsem a druhý den jsem se těšil dobrým pocitem, že zákonům České republiky jsem učinil za dost a to v termínu.

Tedy není na to, když stát podporuje „legální“ soukromé podnikání. Jen mně je líto těch, kteří nemají či nechtějí hradit 800 Kč soukromé firmě za státem vyžadovaný úkon, ale zase pár dní vystátých ve frontě a čekáním na úřadě nikoho nezabije, že? Při vytváření tržby dalším magistrátem pověřeným podnikatelům ve stánku s občerstvením mohou přemýšlet o tom, jak hezkou dovolenou asi mají majitelé IT firem napojených na „zaručeně autentické“ pravicové strany a jak krásně barevná bude další „Gayparade“ pořádaná pražským magistrátem místo toho aby otevřel další pracoviště, když stávající evidentně nedostačují.

Autor: Jan Neuman | středa 5.3.2014 11:21 | karma článku: 45,23 | přečteno: 10127x