Co nám o volbách říkají čísla?
Ačkoliv volby velmi hrubě dopadly tak, jak bylo předpovídáno, rozdíl oproti odhadům je příliš výrazný a to ovlivní razantně sestavení vládní koalice (většina prognóz počítala s výrazným vítězstvím ČSSD, která měla sestavovat vládu za podpory KSČM). Někdo tvrdí (např. Svoboda), že odhady byly tzv. cinknuté, tzn., že si je někdo zaplatil. Když se ale podíváme na rozdíly, tak je zřejmé, že nejvíce by asi musely platit ČSSD a ODS, nejméně TOP09 a VV jsou tak někde zhruba kolem původních odhadů (respektive cca -1%). Správný byl též Svobodou kritizovaný odhad výsledků KDU-ČSL.
Ačkoliv je možné, že sem-tam se nějaký ten pokus o zaplacení volebních výsledků možná udál, je dost nepravděpodobné, že by agentury tolik riskovaly svoji pověst výrazným a jasným zkreslením odhadů. Jde totiž o budoucí zakázky a nikdo si nenajme agenturu s podezřelými výsledky průzkumů. Přesto je nadhodnocení ČSSD a ODS v průzkumech podivné. Může to být ale způsobeno metodikou a nezapočítáním prvovoličů do průzkumů, což naznačují i výsledky tzv. studentských voleb, kde právě TOP09 zaznamenala výrazný zisk a obě velké strany výrazný propad.
Osobně se ale domnívám, že zde šlo hlavně o značný pohyb nerozhodnutých voličů těsně před volbami a o rozhodování na poslední chvíli. To mohu potvrdit i osobně, spousta známých se v mém okolí ještě ve volebním týdnu rozhodovala např. mezi VV a TOP09. Výsledek pak odpovídal náladě části voličů těsně před volbami.
U pražských voličů byl očekáván výraznější zisk VV a jejich mírná převaha nad TOP09 a to především díky dlouholeté práci VV v komunální politice. Konečný výsledek tak zřejmě odráží náladu pražských nerozhodnutých voličů (mezi VV a TOP09) po dvou podstatných chybách VV v jinak dobře vedené kampani (stranické hlídky a zveřejnění obsahu smlouvy mezi stranou a kandidátem).
Dalším zajímavým úkazem je obrovský nárůst využívání preferenčních hlasů. Nejvíce preferenčních hlasů bylo uplatněno u ODS a TOP09, nejméně u VV. Tento fakt by naznačoval, že voliči sice volili stranu, která se jim líbila, ale nelíbili se jim už tak jejich kandidáti. Ostatně tento postup navrhovala řada iniciativ na sociálních sítích. Malý počet preferenčních skoků u VV také ukazuje, že voliči této strany mají zřejmě největší vliv na vytváření kandidátek díky vnitrostranickému hlasování a tudíž jsou převážně spokojeni s pořadím svých kandidátů.
Takže co říci závěrem? Voliči volili změnu ale s opatrností (volba nových stran částečně s politickými matadory). Ti co volili původní strany, volili také změnu (použitím preferenčních hlasů) ale v rámci své strany. Voliči volili osobnosti a elektronická média nabývají na důležitosti.
A poslední můj závěr: Masarykův národ má stále respekt ke své šlechtě. Knížepán totiž nahrazuje u spousty lidí potřebu vzhlížet k elitám a těch se nám pořád zásadně nedostává.
Jan Neuman
Jak Západ ovládl svět a proč je nyní v krizi
Mnoho současných politiků, a především filozofů se domnívá, že Západ – tedy země tzv. euroatlantického kulturního okruhu (což můžeme zhruba upřesnit na státy Evropské Unie, Velkou Británii a státy USA a Kanady) jsou v krizi.
Jan Neuman
Jak netradiční spiknutí megakorporací a levice zmanipulovalo US prezidentské volby
Historie je plná zajímavých příběhů kdy často pachatelé v naivitě prozradí, jak zločin plánovali a připravovali. Podobný ale bohužel aktuální a autentický příběh přinesl americký časopis Time.
Jan Neuman
Jak mainstreamová média podléhají stejným dezinformacím jako amatéři aneb proč jim nevěřit
Již jsme slyšeli mnoho o filtrovaných bublinách na sociálních sítích, o místech, kde se setkávají lidé stejných názorů a kde se šíří dezinformace, omezuje se opoziční či jiný názor a kde se jinak spořádaní občané radikalizují.
Jan Neuman
Cenzura sociálních sítí – ochrana demokracie či cesta k totalitě?
Mnozí z vás se setkali v poslední době s mizejícími účty lidí na sociálních sítí, některým byl účet zablokován či zrušen bez vysvětlení či za marginální prohřešky.
Jan Neuman
Nastal počátek konce NATO?
Člen NATO vyzbrojen nejmodernější výzbrojí za pomoci islámských milicí které jsou známé použitím bojových plynů proti civilistům útočí na spojence NATO v boji proti islámskému státu v agresi proti suverénnímu státu ...
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
Velkolepost linky B zhatil nedostatek financí. Měla to být pocta československému sklářství
Nejmladší linka pražského metra nevznikla pouze jako obyčejná dopravní spojnice. Stavba byla...
Pět utajených pražských vnitrobloků: Zapadlé kavárny, kde se schovat před ruchem velkoměsta
Kam si v hlavním městě zajít posedět na zahrádku, aniž by vás rušil neodmyslitelný hluk velkoměsta?...
MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Program, výsledky, tabulky, s kým hrají Češi a kde sledovat zápasy?
Mistrovství světa v hokeji 2026 ve Švýcarsku je v plném proudu. Šampionát nabídne atraktivní...
Češi na MS v hokeji 2026: Výsledky, soupiska, program zápasů a kde sledovat?
Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa ve Švýcarsku tradičně s medailovými ambicemi. Loučit...
7. den na MS v hokeji 2026: Kanada, Slovensko i Švýcarsko jdou dnes do akce
Hokejové mistrovství světa ve Švýcarsku pokračuje dalším nabitým programem. Ve čtvrtek 21. května...
1. den MS v hokeji 2026 ve Švýcarsku: Češi porazili Dánsko, Švédsko vyzvalo favority MS
Mistrovství světa v hokeji 2026 odstartovalo nabitým programem a hned první hrací den nabídl...
- Počet článků 68
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2464x
hit counter



















