Aféra Snowden je podvod nebo velký Cover-up tajných služeb

Dnes je hlavním tématem světový deníků a zpravodajských agentur další z řady „údajných“ odhalení amerického přeběhlíka Edwarda Snowdena o tom, že americké a britské tajné služby „údajně“ prolomily šifrování, které zabezpečuje širokou škálu komunikace na internetu včetně eMailů a bankovních transakcí. Toto oznámení ve mně vyvolává velké pochybnosti a to k celé tzv. aféře Snowden.

mashable.com

Dle zveřejněných informací by se mělo jednat nejen o jakési dohody o zabudování „zadních vrátek“ do komerčních programů ale především též o faktické prolomení šifrování. Fakt, že se NSA (CIA) snaží tlačit softwarové firmy k vytváření tajně přístupného kanálu do vlastních šifrovacích produktů je všeobecně známá věc a čas od času pronikne na veřejnost informace, že pokud to firma či jednotlivec odmítne, má na území USA problémy (viz např. kauza PGP). Nicméně stále existuje nespočet použitelných produktů pocházejících mimo sféru vlivu USA a tudíž toto bych neviděl jako zásadní informaci hodnou hlavních titulků, každý IT specialista navíc ví, že pokud má problém s USA či NATO tak musí použít produkty jiných stran.

Závažná je ale informace, že by mělo snad dojít k prolomení samotného šifrovacího systému používaného na internetu a v komunikacích všeobecně. Ne, že by toto prolomení nebylo teoreticky možné, všechny tajné služby světa mají nepochybně kryptologické oddělení, které na tomto pracuje dnem i nocí. Systém asymetrického šifrování, který je nejvíce používán, je totiž založen na znalosti matematického algoritmu, který, zjednodušeně řečeno, zaručuje (zatím), že číslo vypočítané z jiného určitým způsobem, nelze jednoduše zjistit zpětným výpočtem bez znalosti tajného kódu (hesla). Teoreticky může existovat „zatím“ neznámý algoritmus, který umožní nějakým, relativně na výpočetní výkon nenáročným postupem, to zašifrované číslo (zprávu) opětovně zjistit bez znalosti hesla a je čistě opravdu teoreticky možné, že na to specialisté z NSA přišli.

To by ale znamenalo naprosto zásadním způsobem nalomení důvěryhodnosti nejenom internetové komunikace ale téměř celé světové komunikační infrastruktury, která je na tomto algoritmu postavena. Tedy, že téměř veškerá komunikace, která má být důvěrná by byla znedůvěryhodněna. Pokud by to byla pravda, mohlo by to například znamenat, že veškeré digitálně podepsané či zašifrované zprávy nemusejí být pravdivé, systémy zabezpečující provoz čehokoliv by mohly býti kdykoliv vypnuty či ovládnuty a z jakéhokoliv bankovního účtu by mohl být bez kontroly převeden veškerý objem peněz někam jinam.

Tedy je zřejmé, že pokud by jakákoliv rozvědka disponovala znalostmi a technikou k diskreditaci šifrovacího algoritmu používaného masově na internetu, bude to patřit k tak intenzivně střeženým tajemstvím, že by to stálo za život ne jednoho člověka ale bohužel i za životy daleko většího množství osob. Jakákoliv „funkční“ tajná služba ctí zásadu, že každý zaměstnanec má přístup jen k těm informacím, které nutně potřebuje ke své práci a to právě z důvodů jeho možné kompromitace, aby nedošlo k vyzrazení důležitých informací. Asi není třeba dodávat, že v případě úniku takovéto závažné informace by neváhala tajná služba použít smrtící sílu. Snowdenem zveřejněné informace mohl znát výjimečně pouze vysoce postavený vedoucí pracovník rozvědky a ještě i to bych považoval za bezpečnostní lapsus. Pokud by vnitřní bezpečnostní služba dospěla k názoru, že nositel takto vysoce důvěrných informací se chystá přeběhnout či je vyzradit, pravděpodobně by nedošel ani na toaletu.

Zde se tedy ve mně zvedá důvod k pochybnostem k celé aféře Snowden. Tomu hochovi je 30 let, dle internetových informací nejdříve nedokončil „komunitní“ vysokou školu (je zdarma a nepatří k nejlepším) aby v roce 2011 získal nějaký titul přes „internetovou“ Univerzitu. V rezervní armádě údajně nebyl schopen dokončit žádný trénink, pracoval chvíli jako správce sítě a nakonec jako ochranka v jazykové škole pro NSA. Je tedy možné říci, že nepatřil mezi „rozené“ IT odborníky, ačkoliv sám o sobě tvrdí, že byl vysoce postavený tajný agent CIA a specialista na informační bezpečnost NSA.

I chování jiných tajných služeb je na pováženou. Pokud by Snowden byl takový odborník jak tvrdí, byť i s desetinou informací co prezentuje, každá tajná služba by mu zařídila královský život pod jiným jménem, jen aby s ní spolupracoval. Určitě by netvrdnul týdny v mezinárodním prostoru letiště jako Tom Hanks. Každopádně bychom se o tom asi ani nedověděli, neboť by žádný Snowden ani neexistoval.

Takže závěr nechť si udělá každý sám, ale pro mě zde jsou tři možnosti v pořadí pravděpodobnosti:

  1. Snowden je podvodník, zneuznaný nedostudovaný zkrachovalec, který se snaží upoutat svět alespoň tvrzením o své důležitosti a informacemi z konspiračních webů.
  2. Aféra je Cover-up tajné služby s cílem znedůvěryhodnit současně používané technologie a donutit někoho přejít na technologie kontrolované.
  3. Snowden je opravdu dlouholetý význačný odborník na IT security pracující v naprostém utajení o svých schopnostech a aféra dokazuje masivní bezpečnostní lapsus amerických tajných služeb a jejich totální neschopnost.
Autor: Jan Neuman | pátek 6.9.2013 11:37 | karma článku: 9,30 | přečteno: 478x